darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Cumhuriyet çalışanlarından eski ve mevcut vakıf yöneticilerine çağrı

Cumhuriyet gazetesi çalışanları hazırladıkları metinle, Cumhuriyet’te bir süredir devam eden tartışmaya karşı eski ve yeni vakıf yöneticilerine uzlaşma çağrısında bulundu.

Odatv’nin edindiği bilgiye göre; 68 Cumhuriyet gazetesi emekçisi, 24 Kasım’daki vakıf davası öncesinde eski ve yeni yöneticilerin bir araya gelmesini istedi ve oluşacak olan yeni vakıf yönetiminde Cumhuriyet çalışanları tarafından seçilmiş temsilcilerin de yer almasını talep etti. Çoğunluğunu Cumhuriyet’in İstanbul’daki merkez binasında çalışan muhabir, servis şefi, yazıişleri kadrosu ve yazarın imzaladığı çağrı metni Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç’e verildi.

Cumhuriyet Gazetesi Vakfı’nın 'usulsüz üye atanması’ iddiasıyla görülecek davası 24 Kasım’da görülecek. Gazetenin eski yöneticilerinin, iki buçuk yıl önce yapılan eski seçimin iptali için açtıkları davada, Cumhuriyet Vakfı ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü davalı olarak yargılanacak.

İşte, Cumhuriyet çalışanlarının o çağrı metni:

“Cumhuriyet çalışanları olarak, gazetemizin bünyesinde vakıf yönetimine ilişkin bir süre öce başlayan ve gazete yönetimine yapılan operasyonla zirveye tırmanan tartışmaları kaygıyla izliyoruz. Silivri zindanlarına atılan 10 yönetici ve yazarlarımızın özgürlüklerine kavuşması için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Ancak karşılıklı olarak dozu sürekli artan açıklamaların çözüm üretmek yerine tarihi ülke tarihine eşit, ezilenlerin hak ve eşitlik arayanların sesi, insan hakları savunucusu Cumhuriyet Gazetesi'ni telafisi mümkün olmayan bir noktaya götüreceğinden endişeliyiz. Tartışmanın kaynağı ve özneleri olan eski ve yeni vakıf üyeleri, gazetenin asıl sahibinin onu hazırlayarak okurlara ulaştıran emekçiler ve her koşulda gazeteyi okumaktan vazgeçmeyen okurların olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Bizler eski ve yeni vakıf yöneticilerini gazetenin karşı karşıya olduğu çıkmazdan kurtulması için 24 Kasım 2016 tarihindeki duruşma beklenmeksizin bir araya gelmeye ve çok geç olmadan ortak bir çözüm bulmaya çağırıyoruz. Uzlaşma olmadığı takdirde tarihi bir sorumluluk taşıyacaklarını da hatırlatıyoruz. Gazete her zor duruma düştüğünde 'Bu gazete sizin' denilen Cumhuriyet emekçileri olarak şunun da bilinmesini isteriz ki; Hiç bir proje yıllarını bu gazeteye vermiş Cumhuriyet çalışanları olmadan olmaz. Bu doğrultuda oluşacak olan yeni vakıf yönetiminde Cumhuriyet çalışanları tarafından seçilmiş temsilcilerin de yer almasını istiyoruz."

 

İlgili Haberler

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya

Medya

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan 'hassasiyet' açıklaması

Medya

Erdoğan'ın 'boykot çağrısı' Uykusuz kapağında