darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Cumhuriyet savcısı 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten hakim karşısına çıktı

Baş­ba­kan­lık İle­ti­şim Mer­ke­zi­’ne (Bİ­MER) gön­de­ri­len bir ih­bar­da, Ada­na Cum­hu­ri­yet Sav­cı­sı Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çe­r’­in sos­yal ile­ti­şim si­te­si Fa­ce­bo­ok’­ta “Cum­hur­baş­ka­nı­mız Er­do­ğa­n’­ı, Ro­man­ya­’nın dev­rik li­de­ri Ça­vu­şes­ku­’ya ben­zet­ti­ği, so­nu­nun ona ben­ze­ye­ce­ği­ni ima et­mek su­re­tiy­le suç iş­le­di­ği­' öne sü­rül­müş, YAR­SAV üye­si Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çe­r’ hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılması istenmişti.

Duruşmaya gelen sanık Cumhuriyet Savcısı Denizgöçer, cumhurbaşkanına hakaret etmediğini, paylaşımın kendisi tarafından yapılmadığını, facebook sayfasına yaşadışı yollarla girilerek paylaşımın tanımadığı birisi tarafından yapıldığını beyan etti. Avukatlar da etraflı bir araştırma yapılmadığını, esasen böyle bir suçun da olamayacağını söyleyerek lekelenmeme hakkına dikkat çekti ve beraat talep etti.

Savcı ise esas hakkında mütalaa beyanı için dosyanın kendisine verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti savunma ve talepler doğrultusunda Facebook hesabında inceleme yapılmak üzere duruşmayı 24 Hazirana erteledi.

"İDDİANIN YASAL DAYANAĞI YOK"
Duruşmayı Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, Başkan yardımcısı Tamer Akgökçe, YARSAV Başkan Yardımcıları Naci'ye Füsun Çağlar, İbrahim Fikri Talman, Ankara, İstanbul ve Adana'dan gelen yargıç ve savcılar, Adana ve Mersin Barosundan avukatlar da izledi.

Burada dava hakkında konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ; "Bir Cumhuriyet Savcısı hakkında Facebook sayfasında paylaşılan, ki kendisi paylaşımı kabul etmiyor, Çavuşesku'nun sarayı önünde kurşuna dizilmesini gösteren fotoğraf nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla dava açılması doğru değildir." dedi.

Karadağ şöyle devam etti; "Diktatör Çavuşesku'nun sarayı önünde kurşuna dizilmesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a nasıl ulaşıldığı iddianamede açıklanmamıştır. Bahsedilen fotoğrafın Cumhurbaşkanına işaret olarak değerlendirilmesi asıl olarak hakaret içeren bir eylemdir. Kaldı ki bu paylaşım olsa bile ifade özgürlüğü kapsamındadır, suç teşkili iddiasının yasal dayanağı yoktur. Derhal beraat kararı verilmeliydi."

İlgili Haberler

Güncel

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk'ü kaldırdı

Güncel

Dolarını bozdurana çaydanlık hediye kampanyası başlatıldı

Güncel

Otomobil, yol bakım çalışması yapan işçilere çarptı: 2 ölü

Güncel

TSK'ya dört yeni komando tugayı

Güncel

Yunanistan'dan serbest bırakılan askerlere ilişkin açıklama

Güncel

Tutuklu Yunan askerler serbest bırakıldı

Güncel

Yeliz Koray | Gemi

Güncel

TEM tünelinde araba yangını

Güncel

Kocaeli'de tünelde araç yangını

Güncel

Muska yazan sahte imam, suçüstü yakalandı

Güncel

İş cinayeti: Hatay'da elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Güncel

Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya taziye!