darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Cumhuriyet ve Cumhuriyetçiler

Coşkun Özdemir

Cumhuriyet gazetesine iktidar yargısı tarafından bir baskın bir saldırı gerçekleştirildi. 13 kişi göz altına alındı ve dün sabah 9 gazetecinin tutuklandığını öğrendik. İlk günden başlayarak yüzlerce cumhuriyet okuyucusu gazetenin avlusunu doldurdu ve bu hukuk dışı icraatı protesto ettiler.Destekciler eylemlerini 24 saat sürdürdüler ve gece nöbeti gerçekleştirdiler. Bende en az 60 yıllık bir cumhuriyet okuyucusu ve 35 yıl yazarlığını yaptığım gazetedeki kalabalığa katıldım.

Önceki gün bir konuşma yaparak aydınlanmacıları birliğe çağırdım. Orada olmayanları sordum niçin bizimle değiller dedim. Bu sorgulama değil nedenleri araştırma çağrısı idi. Gazetedeki değişimden rahatsız olabilirsiniz, eleştirecek çok şey bulabilirsiniz ve bir çokları gibi artık okumayabilirsiniz. Ama düşünün ki, orada Türkiye'nin yüzakı yazar arkadaşlarımız var. Okumazsanız çok şey kaybedersiniz. Orhan Bursalı, Erdal Atabek, Ataol Behramoğlu, Ali Sirmen, Zeynep Oral, Mine Kırıkkanat, Işıl Özgentürk, Erol Manisalı, Yakup Kepenek, Meriç Velidedeoğlu ve unuttuklarım sağlam ilkeli cumhuriyetçiler. Hele yıllardır Bursalı'nın yönetimindeki 'Bilim ve Teknoloji'yi okumuyorsanız kaybınız çok büyük. Şimdi onu bağımsız çıkarıyor Orhan. 

Gazete önünde ADD yoktu, 68'liler de öyle, ÇYDD'den kimseyi göremedim, üyesi olduğum TÜMOD yoktu ve TGB de orada değildi. TGB'li geçlerle sık sık buluşuyorum ve yürüyüşlerine katılıyorum. Pırıl pırıl, cumhuriyetçi, aydınlanmacı, Atatürkçü heyecanlı coşkulu çocuklar. Cumhuriyet niçin onlara uzak durur, bunu anlamış değilim.

Evet gazeteyi eleştirmek çok doğal ama asıl çabamız gazeteyi bizim cumhuriyetimiz haline getirmek için çaba göstermektir. Cumhuriyetçi ve aydınlanmacı güçleri bir araya getirmek onları bir dayanışma içinde aydınlık bir Türkiye için savaşan yurtseverler niteliğine kavuşturmaktır. 

Bugünkü ayrışma ve cumhuriyetçilerin en azından bir asgari müşterekte buluşamaması Cumuriyeti çökertmek isteyen iktidarın yararına oluyor. Bu aymazlıktan çıkmalıyız. Hiç gecikmeden Cumhuriyet altımızdan kayıyor.    

İlgili Haberler

ABC Forum

Leyla Civil | 'Karanlık ve Mavi'

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Ali Koç başkan, peki şampiyon kim?

ABC Forum

Ali Koç FETÖ iddialarına cevap verdi

ABC Forum

Engeli nasıl aştık?

ABC Forum

Cumhurbaşkanlığı seçimleri aday kriterleri

ABC Forum

'Hesap vereceksin tetikçi Küçük'

ABC Forum

Şuraya Bir 'Afrin' Çizelim - “Bordo Bereliler 2 Afrin'

ABC Forum

Zübükler…

ABC Forum

Kadınlar Günü...

ABC Forum

Bir Toplumsal Fenomen Olarak; Müslüm Gürses