Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

İstiklal Caddesi'nde inanılmaz görüntüler! Mağaza kepenk kapattı...

Melih Gökçek'ten skandal bir tecavüz açıklaması daha

Cumhuriyet'in yeni genel yayın yönetmeni Aydın Engin mi olacak?

ABC GAZETESİ

Cumhuriyet Gazetesi'nde gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Akşam saatlerinde  yönetim kadrosundan önemli isimlerin istifalarıyla sarsılan gazetede Can Dündar da görevine ara verdi. 

Edindiğimiz bilgilere göre Can Dündar'ın ara vermesinin sebebi kurumla yaşadığı anlaşmazlıklar ve Can Dündar bu üç aylık sürenin sonunda istifasını verecek. 

Can Dündar'ın istifasıyla gazetenin yeni genel yayın yönetmeni 'Yetmez Ama Evetçi' Aydın Engin olacak. Öte yandan Murat Sabuncu'nun istifa eden genel yayın yönetmeni yardımcısı Tahir Özyurtseven'in yerine düşünülen isim olduğu belirtiliyor. 

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Gazetesi, Şubat 2015'te genel yayın yönetmenliği koltuğuna Can Dündar'ı oturtarak liberal dönüşümün önünü açmış, gazete kadrosuna Yetmez Ama Evetçi Nuray Mert, Aydın Engin, Aslı Aydıntaşbaş gibi isimler katılmıştı. Gazetenin bu tercihi ciddi bir okur kaybına neden olmuş, tirajı 50 binlerde olan gazete, 30 binlere kadar düşmüştü. 

AYDIN ENGİN KİMDİR?

AKP-Cemaat ortaklığı sürecinde Ergenekon, Balyoz, Oda TV... kumpasları gerçekleştirilirken o dönemin en büyük destekçisi olan sol liberallerin başında gelen isimlerden Aydın Engin 1992-2002 arasında Cumhuriyet yazarıydı. Ardından BirGün, Agos ve T24'te yer alan Engin, Can Dündar'ın genel yayın yönetmeni olmasıyla tekrar Cumhuriyet'e döndü. Gazeteye kimliğini veren en önemli isimlerinden, Cumhuriyet'in imtiyaz sahipibi ve başyazarı İlhan Selçuk Ergenekon kumpasının hedefiyken (gözaltına alındı, serbest bırakıldıktan bir süre sonra sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı ve yaşamını yitirdi) bir süre önce gazeteden ayrılan Aydın Engin, Ergenekon oparasyonlarını destekliyor ve askeri vesayetin sonlandığını iddia ediyordu...

Bilindiği Ergenekon operasyonlarının "tumpas" olduğunu hükümet itiraf etmiş, ardından bu dava hızla çökmüştü. Şu anda kumpası kuran Cemaatçi polis şefleri tutuklu olarak cezaevinde bulunurken, davanın savcıları ise yurt dışına kaçtı.

İlgili Haberler

Medya

Sözü Gazetesi'nin iddianamesinde '9 polis' ne ifade verdi?

Medya

DİSK Basın-İş'ten Sarı basın kartı tepkisi: Komisyon kuralım, biz verelim

Medya

Facebook, gözünü dünyaca ünlü dizilere dikti: Parayla izletecek

Medya

Basın Kartı Yönetmeliği değişti: Almak zor, iptali kolay

Medya

Star Gazetesi'ne Necip Fazıl Kısakürek 'ihtarnamesi'

Medya

Milli Görüş'ten Nazım Hikmet 'açılımı'

Medya

Dev yapım şirketini kriz vurdu! Maaşlar ödenmiyor...

Medya

Fatih Portakal: Başıma bir şey gelirse...

Medya

Aydın Doğan'ın hangi kızı kazandı?

Medya

Nahit Duru | Bu anlattıklarıma inanabiliyor musunuz?

Medya

Sözcü, devletin 2013'te terör örgütü ilan etmediği yapıya ‘yardım etmekle' suçlanıyor

Medya

Seçime giderken RTÜK'e yeni sansür yetkisi!