Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Cüneyt Ülsever: Atalay Filiz'e seri katil denemez...

Atalay Filiz, 27 Mayıs'ta öğretmen Fatma Kayıkçı cinayetinden sonra İstanbul'u terk etmiş daha önce öldürülen isimlerle de bağlantılı cinayetlere imza attığı ortaya çıkmıştı.

Gazeteci-yazar ve son dönemde bu alanda yazdığı polisiye romanlarıyla tanınan Cüneyt Ülsever de Atalay Filiz'in "seri katil" olup olmadığını değerlendirdi. Oda TV'ye konuşan  Ülsever, Atalay Filiz'in seri katil olmadığını vurguladı. "Bakıyorum bütün gazeteler seri katil diye bahsetmeye başladılar. Atalay Filiz'in ne olduğunu bilmiyorum ama katiyen seri katil değil" diyen Cüneyt Ülsever şunları söyledi:

"Şöyle bir şey var ben konunun uzmanı değilim ama iddiam odur ki Türkiye'de gerçek seri katiller üzerine Azrail Aynası ve Ayna Paramparça bir devam romanı olarak tek romanı ben yazdım. Bunu yazmadan evvel de bu konuda epey bir çalıştım. Hem psikiyatrik yönünü hem de kronolojik yönünü çalıştım. Çünkü seri katil nedir diye psikiyatrik olarak da çalışılmış bir konu. Sonuç olarak FBI'ın kime seri katil denebilir diye bir kriter sıralaması var ve bütün dünya artık bu sıralamayı takip ediyor. Çok insan öldüren seri katildir diye bir mantık yok.

ÖLDÜRDÜĞÜ KİŞİLERLE HİÇBİR İLİŞKİSİ OLMAMALI

Seri katilin psikolojisinden gelen bir takım özellikleri var. Zaten Atalay Filiz de buna uymuyor. Seri katil öldürdüğü kişiler ile hiçbir ilişkisi olmuyor. Seri katil tanıdığı hiç kimseyi öldürmüyor. Gelişigüzel birisini seçiyor üzerine çalışıyor ve çok özel bir şekilde öldürüyor. Bu seri katil tanımının en önemli özelliği. Şimdi Atalay Filiz'e baktığımızda öldürdüğü kişiler hep ilişki içerisinde olduğu kişiler. Halbuki maktulün seri katille hiçbir ilişkisi olmaması lazım. İkinci özellik ise seri katil öldürdüğü kişiden hiçbir şey almamalı. Seri katil tanımlamasına göre seri katiller alsa alsa bir organ alıyor öldürdüğü kişiden. Bu kişinin psikopat olduğu muhakkak. Mükemmel kaçış planları yaptığı muhakkak. Ama ilk tarife bu kişinin işlediği cinayetler, seri katil tanımlamasına uymuyor."

TÜRKİYE'DEN SERİ KATİL ÇIKMAZ ÇÜNKÜ...
Cüneyt Ülsever Türkiye'de yaşanan seri cinayetlerin zanlılarının seri katil olmadığını vurgularken, "Dünya üzerinde en az seri katilin çıktığı ülke Türkiye. Araştırmalara göre seri katilin çıktığı ülkeler gelişmişlikle alakalı" diye konuştu. Ülsever, bireyin gelişmediği ülkelerde seri katil çıkmadığını dile getirerek, "Seri katil tanımlaması ilgili çok ilginç bir şey var Dünya'da en fazla bilinen seri katil ABD'de ama ikinci ülke Rusya'da. Rusya aynı gelişmişlik  seviyesinde olmamasına rağmen seri katil oranında ABD'den sonra en fazla oran olan ülke. Bu da mesela batılılaşma arttıkça tipolojisine uymuyor" dedi. Türkiye'nin geçmişinde de seri katil sayısının çok az olduğunu söyleyen Cüneyt Ülsever, şunları anlattı:

"Onların da seri katil olup olmadıkları belli değil. Bizde planlı bir cinayet genelde mafyanın olabilir ama onlar da örgütsel. Biz de cinayetler genel olarak duygusal anlamda işleniyor. Yani demiyorum ki cinayetler akla yatkındır. Ama cinayeti işlerken anlık tepki veriyoruz planlı tepki vermiyoruz. İki yaz evvel mi neydi iki tane genç benzin istasyonlarında pompacıları öldürerek İstanbul'dan güneye kaçtılar. Ama onlar da para çalıyordu. Dediğim gibi bu onları seri katil olmaktan çıkardı. Seri katil öldürme eylemini kendi zevki için gerçekleştiriyor. Kızdığı için değil intikam için değil, malını çalmak için değil... İllaki bunu süreç içerisinde yapıyor.

SERİ KATİLLERİN ÇOĞUNLUĞU ERKEK

Matematiksel olarak bakıldığında kayda geçmiş seri katillerin yüzde 90'ı erkek. Öldürmekten zevke alma hali o kadar garip ki seri katil bir süre sonra yakalanmak istiyor. Nasıl bir ressam eserinin görülmesini isterse seri katil de beni yakalayın da millet vay be helal olsun bu cinayetleri bu adam işlemiş demenin keyfini düşünüyor. Ama illa ki bir motif koyuyor. Mesela kötülüklerin sebebi kadınlardır diyor ve kadınları öldürüyor. Burada da esas motif kadınları öldürmek karşı cins olduğu için muhakkak bir cinsel travma aranıyor. Mesela üvey babası tecavüz etmiş vb gibi. %100 böyle demek değil ama psikiyatrisiler böyle genelliyorlar."

İlgili Haberler

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip anıldı... 'Andımız'ı her yerde okuyacağız'

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı

Güncel

Ünlü fast food zincirinin hamburgerinden kurtçuk çıktı

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı