darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

AKP gittikçe çamura batıyor: Suriye,Zarrab,MİT

27.05.2016 08:43

İki gün önce, patinaj yapan AKP arabasının çamurdan çıkmasını güçleştiren unsurları sıralamıştım. Ben o güçlükleri kısa veya orta vadeli gibi düşünüyordum, ama yazdıklarımın daha mürekkebi kurumadan bunlardan bazıları gündemi sarsmaya başladı. AKPnin ön sağ tekerini bataktan çıkaramayan Suriye politikası, arka tekerlerin gömüldüğü barış süreci ve Zarrab dertleri. Üçü birden bir anda gündeme giriverdi. AKP, nasıl Ergenekonu  paralele yıktıysa bunları da başkalarına yıkıp kurtulmaya çalışıyor.

SURİYE

Dere geçerken at değiştirilmez derler ama,değiştirdiler. Hocadan inip, Binaliye bindiler. Yeni Başbakanın, Meclis grubu toplantısında yaptığı ilk konuşma çok allanıp pullandı da, bazı satır araları davulcu gürültüsüne karıştı. O satır araları şöyleydi: Dostumuzu çoğaltacağız, düşmanımızı azaltacağız. Esasında Suriyede yaşanan dört yılı aşan bu anlamsız savaş, yüz binlerce din kardeşimizin hayatına mal oldu. Aslında şunu demek istiyor: Suriye olayını Davutoğluna yıkacağız. PKK olayını da Akdoğan-Fidan ikilisine.

Öyle bir manevra yapacaklar ki, hem IŞİDi destekledikleri için katledilen binlerce din kardeşlerinin vebalinden kurtulacaklar, hem de o süreçte yarattıkları düşmanlarla barışacaklar. Yağma yok! Sizi savaş suçlusu gören Esad ile, uçağını düşürdüğünüz Rusya ile, petrolünü çaldığınız Irak ile, petrole karşı altın kazığı attığınız İran ile mi barışacaksınız? Böyle bir barışma, bir zamanlar vanminits dediğiniz İsrail ile barışmaya benzer mi? O ülkeler, on binlerce insanının katledilmesinde parmağınızın olduğunu unuturlar mı?

ABD, YPG ile ortak olarak IŞİDin başkenti Rakkaya giriyor. Siz Bakanlar Kurulunda YPGnin Avrupada açtığı bürolarla uğraşadurun, IŞİD Ortadoğu denkleminden çıkarsa ne yapacaksınız?

ZARRAB

Bu işin Sarayın başına büyük dert açacağını, ABD kapitalizminin mali yargısının kimsenin gözyaşına bakmayacağını söylemiştim. Kaynağım da öyle gizli saklı değil, vizyona yeni giren bir Amerikan TV dizisiydi (http://www.abcgazetesi.com/17-25-aralik-ile-mit-tirlari-arasindaki-baglanti-7102yy.htm) Henüz iddianame açıklanmadı, ama oradan sızanlar bizim medyada çarşaf çarşaf yayınlanıyor. ABDli savcının 17-25 Aralık dosyasını çok iyi bildiği anlaşılıyor. Ben o yazımda yurtdışına kaçan bazı savcıların (Zekeriya Öz, Celal Kara, Fikret Seçen, Mehmet Yüzgeç, Cihan Kansız) Bhararaya bilgi vermiş olabileceklerinden söz etmiştim. Galiba durum onu gösteriyor. Saray medyasından bugün bu konuda çıt çıkmadı. Çünkü henüz Saraydan bir işaret gelmedi. Bekleyin, yarın hep birlikte ABDli savcıyı paralelci ilan edebilirler.

MİT

İstihbarat örgütü için yeni planlamalar var. Hazırlanan yeni yasa tasarısına göre MİT Tırları artık aranamayacak! Yarın öbür gün yine silah gönderirsek diye düşünülen bir plan. Sanki başka ülkelerin istihbarat örgütleri bunu yiyecek sanıyorlar.

Onu bırakın, Suriye yenilgisi nasıl Hocaya yıkılacaksa, Dolmabahçe mutabakatı da benzer biçimde Akdoğan-Fidan ikilisine yıkılacak. Bütün belirtiler MİT Müsteşarının değiştirileceğini gösteriyor. Bay Pipo kitabını birlikte yazdığım arkadaşım Soner Yalçın, MİTin başına ABD Büyükelçisi Serdar Kılıçın getirileceğini düşünüyor (Sözcü, 26 Mayıs). Olabilir. Hatta sır küpüde herhangi bir şekilde susturulabilir.

Ama o Oslo görüşmeleri, Hrant Dink cinayeti, Pariste öldürülen kızlar, atarım Süleyman Şah Türbesine bir roket, IŞİDe giden TIRlar , Suruç, Ankara katliamları ve benzeri birçok olay kime yıkılacak?

Saray zorda diyorum inanmıyorsunuz.

Ama muhalefet silkelese düşecek durumdalar.

Eğitim