Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

Danıştay: Çalışanların dinlenme hakkı anayasal bir haktır

Çorum Eti Anadolu Lisesi’nde görevli Saim Erdoğan’a, 4-12 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu’na katılmadığı gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir günlük maaş kesme cezası verildi.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Saim Erdoğan, verilen kararın iptali işlemin ortadan kalkması için üç yıl önce Çorum İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, Erdoğan’a verilen cezasını yerinde olduğuna hükmetti. Erdoğan bu kez temyiz başvurusunda bulundu.

"ÇALIŞMA SAATİ İLE UYGUN OLSUN"

Dosyaya, Danıştay 12. Daire baktı. Erdoğan, temyiz başvurusunda, idare mahkemesinin verdiği kararın bozulmasını istedi. Erdoğan, kursun düzenlenmesine karşı olmadığını, kurs saatlerinin çalışma saatleri ile uygun olmasını, ancak idarenin bu yönde bir düzenleme yapmadığını kaydetti. Davalı konumda olan Çorum Valiliği adına yapılan savunmada ise, öğretmen Erdoğan’ın talebinin reddi istendi.

"DİNLENME HAKKI ANAYASAL HAKTIR"

Danıştay Tetkik Hakimi’nin de olumsuz görüşü vermesine rağmen beş üyeden oluşan Daire oy çokluğu ile Erdoğan’ı haklı buldu. Karara Başkan İrfan Eroğlu ve üye Hakim İbrahim Günenç muhalefet şerhi koydu. Oy çokluğu ile alınan kararda özetle şöyle denildi:

“Yönetmeliğe göre, kurs ve seminerlere katılmak öğretmenlerin görev ve sorumlulukları arasında sayılıyor. Bu görev ve sorumluluk, mesai dışında belirlenen herhangi bir zaman diliminde yapılacağı davacının da günün hangi saatinde olursa olsun görevlendirmeye katılma zorunluluğu olduğu anlamına gelmez.

Çalışanların dinlenme hakkı, anayasa ile korunmuş bir hak. İdare, kişilerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini gözönüne alarak kurs saat ve tarihlerini belirlemeli. Davacının da, 'uygun bir sat dilimi içinde olsun’ diye başvurusu var. Kasıtlı olarak kursa katılmama durumu yok. Dava konusu işlem (bir günlük maaş kesme) hukuka uygun değil. Davanın reddi yolunda verilen kararda da hukuki isabet görülmedi.'

İlgili Haberler

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı

Güncel

Emniyet müdürünün kızına ceza yazan polise ödül

Güncel

'Kindar kedi' Haydar

Güncel

Suda indirim 'su gibi akıp gitti'

Güncel

10 büstün 9'unu çaldılar, Süleyman Demirel'e dokunmadılar

Güncel

İl Müftü Yardımcısı: Mısıroğlu, milleti karşı karşıya getirmekten hoşlanan bir ruh hastasıdır

Güncel

Meteorolojiden buzlanma ve don uyarısı

Güncel

Feribot seferleri iptal edildi

Güncel

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada 11 tutuklama

Güncel

Tanıtım toplantısına giden AKP'lilerin aracı takla attı

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı