darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Danıştay: Gösteri düzenleyen ve katılan öğrenci cezalandırılamaz

Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatındaki “izinsiz gösteri ve toplantı düzenlemek ve katılmak' fiili, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun kararı ile suç olmaktan çıkarıldı. Cumhuriyet'te Sinan Tartanoğlu imzasıyla yayınlanan habere göre Düzenlemeyi okul dışı fiillerin de soruşturulmasına dayanarak hukuki belirlilik ilkesine aykırı bulan kurul, “Belirlilik ilkesi kamu otoritelerinin keyfi uygulamalarına karşı koruyucu önlem ifade etmektedir' değerlendirmesini yaptı. MEB, 1 Temmuz 2015’te Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki disiplin hükümlerinde değişiklik yapmış ve “izinsiz gösteri ve toplantı düzenlemek ve katılmak' okuldan 1-5 gün arasında uzaklaştırma cezasını gerektiren davranışlar arasında sayılmıştı.

BAKANLIK İTİRAZ ETTİ

Bakanlık düzenlemeyi, “izinsiz gösteri, etkinlik ve toplantıya dair disiplin hükmünün okul sınırları içindeki davranışlara ilişkin olduğu, eğitim öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma, inceleme ile ilgili faaliyetlerin yürütüleceğine ilişkin anayasal hükme rağmen, okul sınırları içinde izinsiz yapılacak gösterilerin eğitim öğretim faaliyetlerini sekteye uğratacağı, anayasal hak olan eğitim hakkının kullanımını engelleyeceği' ifadeleri ile savunurken, “izinsiz gösteri, toplantı'nın okul dışında yapılması durumunda idarenin yaptırımının ne olacağı konusunda bir açıklama yapamadı.

Danıştay kararın gerekçesinde ise, “İzinsiz gösteri ve toplantıya dair hükmün okul sınırları içindeki davranışlara ilişkin olduğu belirtilse de, bu husus açık şekilde belirtilmediğinden maddenin uygulayıcısı konumunda bulunan idareler tarafından okul dışındaki davranışların da soruşturulmasına ve disiplin cezası uygulanmasına sebebiyet verecektir' ifadeleri kullanıldı.

PROJE OKUL PROTESTOLARINA KATILAN ÖĞRENCİLER SORUŞTURULAMAYACAK VE CEZALANDIRILAMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı proje okul uygulamasını protesto eden öğrenciler okul müdürleri tarafından ikna odalarına alınmış ve disiplin cezası ile tehdit edilmişlerdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı ile proje okul protestolarına katılan öğrenciler, yönetmeliğin bu maddesi gerekçe gösterilerek soruşturulamayacak ve cezalandırılamayacak.

İlgili Haberler

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor

Eğitim

Atanamayan öğretmenler bekliyor, ilahiyatçılara ayrıcalık veriliyor

Eğitim

MEB'den 'profesyonel yöneticilik' açıklaması

Eğitim

'Logosuz' üniversite açıldı

Eğitim

YÖK başarı bursunda yeni düzenleme

Eğitim

Okul yönetimlerinde artık eğitimciler olmayacak

Eğitim

Veli-Der: Çocuklarımızın hayalleri için LGS yıkımına karşı çığlık olalım