Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

'Darbe anlayışına her alanda son verilmeli'

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, muhalif medya organları olarak nitelendirilen internet sitelerine erişimin engellenmesini  demokrasiye  ve basın özgürlüğüne darbe olarak  gördüklerini bildirdi.

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada,  parlamenter demokrasiye yönelik darbe girişiminin kabul edilemez olduğunu belirterek, yaşananların basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, medyada çok sesliliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu hatırlattı.

Hüner, Medyascope, Gazeteport, Rotahaber, ABC Gazetesi ve Karşı Gazete'nin internet sitelerine erişimin engellenmesinin demokrasi ve basın özgürlüğüne 'darbe olduğunu' vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Halkın bilg alma kanallarının açık olmasının parlementer demokrasiye yönelik her türlü tehdit algısını bertaraf edeceğine inanıyoruz. Türkiye  ve Türk basını darbelerden büyük zarar görmüştür. Darbe girişimi sırasında, basın ve medyada çok sesliliğin, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır.  Gazeteciler ve medya kuruluşları toplumun tüm kurumlarına anında bilgi, haber vermişlerdir. Siyasiler görüşlerini farklı kanallarda topluma ulaştırmıştır. Darbe girişimine, gazeteciler ve medya kuruluşları toplumun tüm kurumlarıyla birlikte karşı durmuştur. Darbe girişiminin engellenmesinde medyanın önemli bir rolü olduğunun unutulmamasını diliyoruz. Basın özgürlüğü halkın bilgi alması için verilmiş  anasayal bir haktır.

İnternet sitelerine erişiminin engellenmesini demokrasiye  ve basın özgürlüğünü darbe olarak görüyoruz. Bir mahkeme kararı ya da herhangi bir soruştuma bulunmamaktadır. Hangi gerekçeyle fiili bir engelleme yapıldığını anlamak mümkün değildir.

Parlamenter demokrasiye karşı her türlü girişimin, kalkışmanın, darbenin karşısındaysak, demokrasi ve basın özgürlüğüne karşı yapılan hukuksuzluğa da karşıyız. Bunun biran önce son bulmasını diliyoruz.  Basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin egemen olması taleplerimizi yineliyoruz...'
 

İlgili Haberler

Medya

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Medya

Sabahat Akkiraz'dan 'yandaş' gazetenin röportajına ret: Aynı gemide değiliz

Medya

Fatih Portakal'dan Sabah'a: Rezil hale getiriliyor

Medya

Mardin Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiasını haberleştiren gazeteci cezaevine girdi

Medya

Sabah Okur Temsilcisi'nden gazetesinin muhabirlerine tepki: Katip öksürse haber yapacaklar

Medya

İki Hürriyet yazarının işine son verildi

Medya

CNN Türk'ün internet sitesinde editörler işten atıldı

Medya

AKP'den Yeni Şafak'a tepki: Adalet herkese lazım

Medya

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

Medya

Serdar Cebe'nin yeni adresi belli oldu

Medya

Turkuvaz Medya'da çok sayıda kişiyi işten çıkardı

Medya

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı