Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Darbe girişimi ardından 'cadı avı'!

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan (İBB) 6, belediyeye bağlı İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (İETT) ise KESK’e bağlı Tüm Bel Sen üyesi 8 kişiyi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. maddesi gerekçe gösterilerek açığa alındı.

'Sakıncalı' görülerek açığa alınan KESK'li işçilerin açığa alınmasına gerekçe gösterilen ilgili madde şöyle:

“Görevden uzaklaştırma:

Madde 137 - Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir.

Görevden uzaklaştırma tedbiri, soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir.'

MUHALİFLERE CADI AVI BAŞLATTILAR

KESK’li 14 işçinin açığa alındığı belediyede muhaliflere yönelik başlatılan cadı avını, açığa alınan emekçilerin örgütlü olduğu Tüm Bel Sen 4 No’lu Şube Başkanı Saadet Özsoy İleri Haber’e anlattı.

Tüm Bel Sen olarak İETT Genel Müdürlüğü’nden yetkililerle görüşmeye gittiklerini fakat kabul edilmediklerini anlatan Özsoy, ulaşabildikleri yetkililerden de tatmin edici yanıtlar almadıklarını ekledi. Özsoy, “Sorduğumuz hiçbir şeye anlamlı bir yanıt alamıyoruz. İstihbarati bilgilerden bahsediyorlar, soyut, ne olduğu belli olmayan şeyler söylüyorlar. Mağdurlara suçlamalarla ilgili bilgi verilmesi gerektiğini söylüyoruz ama havada kalan cevaplar veriyorlar' dedi.

'HAKLISINIZ AMA ELİMİZDEN BİR ŞEY GELMİYOR’

“Konuşma esnasında sürekli 'haklısınız ama elimizden bir şey gelmiyor’ şeklinde cevaplar aldık' diyen Özsoy, bu sözlerin çelişkili olduğunu belirterek şunu söyledi: “Listeler kendi birimlerinde hazırlanıyor, daha sonra bunlar Valilik soruşturma komisyonuna yönlendiriliyor. Haliyle bu listelerin kurumlarda oluşturulma olasılığı çok yüksek. Ama bunun kısa vadede oluşturulduğunu düşünmüyoruz. Muhalif kim varsa, özellikle Tüm Bel Sen üyelerini de bu listenin içerisine dahil ettiler.'

Özsoy, mantıklı bir gerekçe sunmadıklarını, açığa alındığına dair yollanan belgelerde 'terör örgütüne üye olmak, mali destek sağlamak’ gibi ifadeler yer aldığını ekledi. Özsoy, “Tüm Bel Sen üyelerinin FETÖ ile ne gibi bağlantısı olabilir diye sorduk' şeklindeki sorularına ise verilen yanıtı şöyle anlattı:

'SADECE FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ YOK’

“'Sadece Fethullahçı terör örgütü yok, diğer terör örgütleri de var’ diye yanıt veriyorlar. Bununla ilgili 'bir soruşturma mı var, araştırma yaptınız mı, elinizde belge bilgi var mı, bizim tek örgütümüz Tüm Bel Sen, şimdiye kadar eğer terör örgütüne ilişkin bir soruşturma vardı ise neden bugüne kadar arkadaşlarımızın savunmaları alınmadı ve neden bugüne kadar beklediniz’ dediğimizde ise net yanıt alamıyoruz.

İstihbarat var dediler, belgeleri istedik. Var ise bu belgeyi mağdur görsün, Valilikte oluşturulacak soruşturma komisyonunda arkadaşlarımız o iddia edilen suçlamaya göre yapacak savunmasını. Ellerinde belge yokken neye göre yapılacak savunmalar. Savunma hakkı engelleniyor.'

SAYI ARTACAK

KESK ve muhalif sendikalara dönük bir cadı avı başlatıldığını söyleyen Özsoy, “Bu torbanın içindee ne kadar muhalif isim tasfiye edilirse, onlar içerisinden bu süreçte iyi sonu alınabilecek' dedi.

Pazartesi günü kabul etmesi durumunda İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşme gerçekleştirebilecekleri bilgisini de paylaşan Özsoy, pazartesi gününe kadar açığa alınacak kişi sayısının artacağını beklediklerini söyledi.

'ATLATACAĞIZ’

“Haksızlığı hukuksuzluğu bir şekilde atlatacağız, en temel hakkımız olan çalışma hakkımız elimizden alınıyor. Ve bir gerekçe sunulmuyor' diyen Özsoy, söz konusu hukuksuz duruma ilişkin mücadelelerini sürdürecekleri mesajını verdi.

İlgili Haberler

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti

Güncel

Çocuklar hakları için anayasa yazıyor

Güncel

Şırnak'ta patlama: 1 asker hayatını kaybetti

Güncel

Dekanı gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi'nden açıklama: Kaygılıyız

Güncel

TBMM'nin yasaklı tatlısı, yeni adıyla geri döndü

Güncel

Akit, şimdi de evlilik teklifi alan başörtülü kadını hedef aldı