darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Darbe girişimi sonrası piyasaların gözü Merkez Bankası’nda

Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimlerine devam etmesi beklenirken, cuma günü gerçekleşen darbe girişiminin ardından biraz daha temkinli bir duruş sergileyerek koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim yapılması öngörülüyor.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI TEMKİNLİ ADIM BEKLENTİSİ

Reuters’ın 19 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre sekiz katılımcı koridorun üst bandında 25 baz puan, altı katılımcı 50 baz puan indirim beklerken, beş katılımcı ise sabit tutmasını bekliyor. Katılımcıların tamamı ise politika faizi ve koridorun alt bandının sabit kalacağını öngörüyor.

Cuma günü yayınlanan Reuters anketine katılan 18 kurumun 13’ü 50 baz puan, beşi ise 25 baz puan olmak üzere tamamı koridorun üst bandında indirim öngörüyordu. Ankete katılan kurumların tamamı politika faizin sabit tutulmasını, iki katılımcı ise koridorun alt bandında 25 baz puanlık indirim bekliyordu.

BEKLENEN 25, 50 SÜRPRİZ OLMAZ

JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci yayımladığı raporda halen koridorun üst bandında 25 baz puan indirim beklediklerini, 50 baz puanlık indirimin de sürpriz olmayacağını söyledi.

Cebeci, yaşanan gelişmenin ortama ve ekonomik aktiviteye yansımasının otoritelerin piyasa gelişmelerine ne kadar etkin müdahale edeceğine bağlı olduğunu söyleyerek, “Bu çerçevede TCMB’nin bankacılık sistemine bazı önlemler açıklaması cesaret verici. Eğer gerçekten likidite sorunu olsaydı TCMB likidite koşullarını gevşeterek cevap verebilirdi. Ancak ortamdaki hızlı iyileşmeyle böyle bir ihtiyaç yok. Dolayısıyla beklentimizi değiştirmiyoruz' dedi.

TOPLAM İNDİRİM 175 BAZ PUAN

TCMB finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla yedi tedbir açıkladı. TCMB bankalara gerekli likiditenin limitsiz olarak sağlanacağını gerekli olursa finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemlerin alınacağını belirtti.

Merkez politika faizi ve koridorun alt bandı sırasıyla yüzde 7.5 ve yüzde 7.25 seviyelerinde bulunurken 175 baz puanlık indirim sonrası faiz koridorunun üst bandı ise yüzde 9 seviyesinde.

TCMB’deki görev değişiminin ardından nisan, mayıs ve haziran aylarındaki 50’şer baz puanlık indirimlerle birlikte bu yıl üst bantta yapılan toplam indirim 175 baz puana ulaştı.

Merkez Bankası yetkilileri son dönemdeki açıklamalarında tek faize doğru para politikasında sadeleşme adımlarının devam ettiğini, oluşacak tek faize ilişkin henüz net bir rakam telaffuzunun mümkün olmadığını belirtiyor. Ayrıca tek faizin içeride enflasyon dışarıda ise küresel gelişmelerle önümüzdeki aylarda şekillenebileceğini ifade ediyorlar.

TCMB’nin tek faiz politikasının önümüzdeki aylarda tamamlaması ile birilikte şu anda pratikte kullanımda olmayan faiz koridorunun alt bandında yapılacak olası indirimlerle birlikte 150-200 baz puan civarında daha simetrik ve daha dar bir koridora sahip bir tek faiz politikasına doğru adımlar devam ediyor. Temmuz ayı PPK toplantısının sonuçları bugün saat 14.00’de açıklanacak.

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

Ekonomi

'Türkiye'deki kriz, gelişmekte olan piyasalardan nakit çıkışını körükleyebilir'

Ekonomi

Kriz bahane, fırsat şahane: Yemek Sepeti, ekonomik krizle alay etti!

Ekonomi

Albayrak: Bankaların ve özel sektörün sonuna kadar yanındayız

Ekonomi

Garanti'nin ana hissedarı BBVA: Salgın riski yok

Ekonomi

Erdoğan 'boykot' dedi ama... Türkiye 10 yılda iPhone için ne kadar harcadı?

Ekonomi

Tüketici Koruma Derneği: Dolar ve Euro bozdurmak çözüm değil, çözüm...

Ekonomi

DEİK: Reel sektör için de adım atılmalı

Ekonomi

Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Ekonomi

Hindistan rupisi, dolar karşısında en düşük seviyeye geriledi

Ekonomi

Fatih Altaylı: Komplo asıl 2000'li yılların başında kuruldu

Ekonomi

Ekonomik çöküş... İşten çıkarmalar başladı, iğneden ipliğe zam yolda