darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Darbe girişimini bikinililer mi yaptı?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK'daki Cemaatçi askerler Türkiye'nin gündemini meşgul ediyor. Konuya dair ilginç bir belge ise Wikileaks'e sızan ABD Dışişleri kriptolarında yer alıyor. ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na TSK içinde Cemaat örgütlenmesi hakkında bilgi veren Taraf'ın eski Genel Yayın Yönetmeni Yasemin Çongar, Gülenci askerlerin eşlerinin TSK'da gizlenmek için havuz kenarında mayo değil bikini giydiğini söylüyor.

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan "Mahrem" kitabında söz konusu kriptoya yer verdi.

Çongar'ın Fethullahçı subaylara ilişkin "çok özel" anlatımlarının hikayesi belgelerde şöyle yer alıyor:

Tarih: 17 Eylül 2009.

ABD İstanbul Bas¸konsolosu  Sharon A. Wiener “Degˆis¸en Türkiye’de I·slam, AKP, Türban, Fethullah Gülen ve Diyanet' bas¸lıklı bir kriptoyu Washington’a gönderdi.

Kriptoda Bas¸konsolos’un çarpıcı isimlerle (kriptodaki deyimiyle, kontaklarıyla / bagˆlantılarıyla) görüs¸melerinin notları vardı. Belgeden, kontaklarla görüs¸melerin farklı zamanlarda yapıldıgˆı ve bu görüs¸melerden toplanılan notların derlenip kriptoya çevrildigˆi anlas¸ılıyordu.


Bas¸konsolos Wiener’ın görüs¸lerini Washington’a geçtigˆi kontaklarından biri de Yasemin Çongar’dı.

Kriptonun yazıldıgˆı dönemde, Çongar’ın Taraf’ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı oldugˆunu hatırlatalım.

Kriptoda ABD’li diplomat Wiener’in I·slam notları arasında Gu¨len Cemaati de vardı.“Kemalistlerin hiddetinden nasiplenen digˆer bir grup, dini lider Fethullah Gu¨len’in mu¨ritleri. Kontaklarımızın tu¨mu¨, bu mu¨ritlerin Kemalizmin en gu¨c¸lu¨ kalesi olan ordu da dahil olmak u¨zere Tu¨rk toplumunun 'her yerinde’ oldugˆu konusunda hemfikir,' diyen Bas¸konsolos, Yasemin C¸ongar’la konuya dair go¨ru¨s¸mesinden notlar aktarıyordu.

Yazdıgˆımız gibi; C¸ongar o do¨nem TSK’ya savas¸ ac¸an ve Cemaat’le aynı eksende davranan yayın organı Taraf’ı yo¨netiyordu. Kus¸kusuz o su¨rec¸te kamuoyu o¨nu¨nde sorsanız, C¸ongar Cemaat’in TSK ic¸inde o¨rgu¨tlenmedigˆini so¨yleyecekti. Bas¸konsolos’a ise s¸unları so¨ylu¨yordu:

“(...) C¸ongar ordu kumandanlıgˆının, Gu¨len hareketinin silahlı kuvvetlerin daha u¨st kademelerine sızmasından giderek rahatsız oldugˆunu ve Gu¨lenciler’i bu kademelerden temizlemeye her daim istekli oldugˆunu so¨yledi. (...)'

HAVUZ FANTEZİSİ

Taraf’ta TSK’dan sızan ve birc¸ogˆu manipu¨le edilmis¸ belgeleri yayımlayan C¸ongar’ın haber kaynaklarını tahmin etmek gu¨c¸ degˆildi.

“Mahrem' kitabında anlatıldığına göre; is¸te tam da buradan sonra C¸ongar’ın fantezileri kriptoya yansıyordu.

Yasemin C¸ongar’a go¨re, orduda Gu¨lenciler’i tespit etmenin yollarından biri asker es¸lerini havuz partisine davet etmek! O¨yle ki, kocalarıyla is¸birligˆi yapan Kemalist askerlerin es¸leri, bu havuz partilerine katılarak mayo giymeyi reddeden kadınları es¸lerine aktarıyorlarmıs¸. Bo¨ylece es¸leri havuzda mayo giymeyen askerler tasfiye oluyormus¸!

Ancak yine C¸ongar’ın aktardıgˆına go¨re, Gu¨lenciler bu durumdan takiye yaparak kurtuluyormus¸. Zira Gu¨lenci asker es¸leri, havuza bikiniyle gelerek “muhafazaka^r Kemalist asker es¸leri'nin dahi o¨nu¨ne gec¸iyormus¸.

C¸ongar’ın fantezisini kriptodan okuyalım:

“(...) Bunları ortaya c¸ıkarmak ic¸in kullanılan taktiklerden biri, askerlerin es¸lerini de getirmeleri gereken bir havuz partisi du¨zenlemek ve bo¨ylece kocalarının kariyerlerini mahvetmek pahasına mayo giymeyi reddeden dindar kadınları ifs¸a etmek. Ancak C¸ongar, Gu¨len yandas¸larının, kimliklerini saklamak ic¸in laik gibi davranmaya bas¸ladıklarını kaydetti. O¨rnegˆin, laiklerin es¸leri havuz partilerine tek parc¸a mayolarla katılırken, Gu¨lencilerin es¸leri daha ac¸ık olan iki parc¸a bikini giyiyor (...)'

Kısacası bir tu¨r “Gu¨len’in kedicikleri' durumuyla kars¸ı kars¸ıyayız...

Ancak yine de vardır C¸ongar’ın bir bildigˆi, diyelim.

C¸ongar konus¸masının devamında TSK’daki Gu¨lenciler’in yaptıgˆı bir bas¸ka takiyeyi de aktarıyordu:

“(...) C¸ongar aynı zamanda, laik olmayan subayları tespit etmeye c¸alıs¸an ac¸ıkgo¨z mu¨fettis¸leri kandırmak ic¸in evlerini ve c¸o¨plerini ic¸ki s¸is¸eleriyle dolduran dindar subayların hika^yelerini anlattı. (...)'

So¨zu¨n o¨zu¨, Yasemin C¸ongar konsoloslukta hika^yelerini anlatacak kadar TSK’daki Gu¨lenci subaylara yakındı.

İlgili Haberler

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Taciz iddiaları sonrası Talat Bulut o projenin kadrosundan çıkarıldı

Güncel

Köyün taşınmazları icra yoluyla satıldı

Güncel

Futbolculardan 'su' protestosu