darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Darbe istihbaratı, Erdoğan'a neden geç gitti?

Genelkurmay Başkanlığı, 15 Temmuz'daki darbe girişimi hakkında, saat 16:00'da bilgilendirildiklerini açıklamıştı. Açıklamada bilginin, Genelkurmay Karargahında Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak ve Gnkur. II’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in katılımıyla değerlendirildiği kaydedildi.

Ancak dün CNN International'a bir mülakat veren Erdoğan, darbeden saat 20:00 gibi haberi olduğunu belirtti. Bu durum akıllara bir dizi soru işaretini getirdi.

ERDOĞAN'A NEDEN GEÇ HABER VERİLDİ?

Genelkurmay'ın açıklamasında; "Bu değerlendirmeye bağlı olarak; Genelkurmay Başkanı tarafından; (1) Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan KIRTIL aranarak, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vs.) havalanmaması, havada bulunanaların derhal üslerine dönmesi, (2) Kara Havacılık Komutanlığına gidilerek orada bulunan personel konuları ve hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması, (3) Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması emirlerini vermiştir. Gnkur.II’nci Başkanı tarafından da; Gnkur.Bşk.nın emriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi aranmış ve Türk Hava Kuvvetlerine ait tüm hava araçlarının uçuşlarının durdurulması talimatı verilmiştir. Böylece, alınan bilgi doğrultusunda bu alçak ve sefil girişime karşı ilgili/sorumlu makamlara gerekli ikaz ve emirler anında ve en geniş şekliyle iletilmiştir" denildi.

ERDOĞAN NEDEN 20.00'DE ÖĞRENDİ?

Ancak açıklamanın ardından bugün 'Saat 16.00'da gelen bilgi Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a neden geç verildi? Hava Kuvvetleri Komutanı neden düğüne gitti' soruları gündeme oturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN'de yaptığı açıklamada "O gün akşam 20.00 gibi bir haber aldık, dediler ki 'böyle böyle Türkiye genelinde İstanbul, Ankara gibi bazı gelişmeler var, bir hareketlilik var' demişti.

Konu hakkında CNNTürk'e konuşan Abdülkadir Selvi; "Son 6 ay içinde hem ihbarlar hem dinlemeler yoluyla ciddi darbe ihbarları MİT'e ulaşmış. Bu sefer de hem Genelkurmay hem MİT kendi kanallarından teyidini beklemiş" dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir