darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Darbe Komisyonu Akar'a soruları yazılı soracak: Fidan'la ne görüştünüz?

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a darbe sürecine ilişkin sorular hazırladı. Her üç isime de “Darbe girişimini nasıl öğrendiniz? 15 Temmuz gecesi neler yaşadınız?' soruları oldu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan için herhangi bir yazılı soru gönderilmedi.

Komisyon Erdoğan’a Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde 17 - 25 Aralık 2013 öncesinde MGK’de “Fethullah' ön adıyla başlayan illegal bir yapıya dair soruşturma başta olmak üzere herhangi bir hususun gündeme gelip gelmediği sorulurken, Gazeteci Fehmi Koru’nun ABD’ye giderek Gülen’le görüşmesi konusuna da değinildi. FETÖ ile Türkiye’ye karşı terör faaliyetleri yürüten örgütler arasındaki ilişkilere dönük kanaati sorulan Erdoğan’dan, ABD ve AB’nin FETÖ hakkındaki tutumlarını değerlendirmesi talep edildi. “Darbe girişimini ilk kez nerede ve nasıl duydunuz?' sorusu yöneltilirken, öğrendikten sonra kimlerle hangi temaslarda bulunduğu ve İstanbul’a gelme kararı, darbe girişimi hakkında bir ön duyum, kanaat ve şüphesinin olup olmadığı öğrenilmek istendi. Soru metninde “15 Temmuz gecesi neler yaşadınız? Görev süreniz içerisinde FETÖ/PDY örgütünü güvenlik açısından tehdit olarak gören herhangi bir rapor ya da bilgi size sunuldu mu? 15 Temmuz FETÖ darbe ve işgal girişiminin sizede en önemli hedefi neydi? Kanaatinize göre örgüt, devleti ele geçirme hedefini ve darbeci kimliğini sonradan mı edinmiştir?' soruları da yer aldı.

YILDIRIM'A SORULAR

Başbakan Yıldırım’a da benzer sorular yöneltilirken, Türkiye’de güvenlik ve istihbarat hizmetlerinin MİT, Genelkurmay, Emniyet ve Jandarma arasında bölüşülmüş olmasının hizmette aksaklıklara yol açtığı iddiaları anımsatıldı ve güvenlik ve istihbarat alanındaki eksiklik ve zaafiyetlerin neler olduğu ve nasıl giderilebileceği soruldu. Darbe olacağına ilişkin bir sezgi ve kanaatinin olup olmadığı sorulan Yıldırım’a, MİT Müsteşarı Fidan’la ilk etapta görüşememesi konusu da soru olarak yöneltilecek. Erdoğan ve Yıldırım için hazırlanan soruların gönderilip gönderilmemesi konusu henüz netlik kazanmadı.

HAKAN FİDAN'LA GÖRÜŞMESİ

Komisyon Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yazılı soru gönderecek. Akar’a yöneltilen en önemli soru darbe günü MİT Müsteşarı Fidan’ın Genelkurmay ziyareti oldu. Akar’a, “MİT Müsteşarı ile görüşmenizde neler konuştunuz', “Darbe girişimini nasıl öğrendiniz?' soruları yöneltildi. 15 Temmuz akşamı kendisine yönelik işkence olup olmadığı gibi konuları da kapsayan “15 Temmuz gecesi neler yaşadınız' sorusuna da yanıt istenecek. Akar’a “FETÖ mensuplarının TSK’ye sızmasını önlemek için aldığınız tedbirler neler' sorusu da sorulacak.

Bu arada MİT Müsteşarı Hakan Fidan için henüz bir soru metni hazırlanmadığı öğrenildi.

AKAR'A SORULACAK SORULAR?

Akar'a "Darbe girişimini nasıl öğrendiniz", "MİT Müsteşarı ile görüşmenizde neler konuştunuz", "15 Temmuz gecesi neler yaşadınız", "FETÖ mensuplarının TSK'ya sızmasını önlemek için aldığınız tedbirler neler" şeklinde sorular yöneltecek.

Yanıtların ise kısa sürede Komisyon'a gelmesi bekleniyor. Rapor yazım aşamasına geçen Komisyon'un görev süresi 4 Ocak'ta sona erecek.

CHP KOMİSYONA GELMESİNİ İSTEMİŞTİ

CHP, Akar'ın dinlenmesi için birçok kez talepte bulunmuştu. Komisyonun başkanı AKP'li Reşat Petek, CHP'nin talebine olumlu yanıt vermemişti.

TBMM Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı ve AKP milletvekili Reşat Petek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın komisyonda dinlemesi üzerine ikinci kez verlen önergeyi oylatmamıştı.

Petek, CHP ve MHP’li üyelerin bu isimlerin geri sayıma geçen komisyonda dinlenip dinlemeyeceği konusunda ki sorulara yanıt vermemişti. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, önergeyi oylatmayan Petek’e, “İşte darbe budur, darbe olsaydı bu olacaktı' demişti.

İlgili Haberler

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı belli oldu

Güncel

CHP'nin bayram programı belli oldu

Güncel

FETÖ tutuklularına AİHM'den ret

Güncel

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Güncel

Avcılar'da tekstil atölyesinde yangın

Güncel

Erdoğan tekrarladı: Onların dolarları varsa bizim Allah'ımız var

Güncel

İbrahim Kalın'dan New York Times'a tepki

Güncel

'Erdoğan ve Trump, eylülde New York'ta yüz yüze görüşebilir'

Güncel

TSK'dan 4 bölgede hava operasyonları!

Güncel

Ticaret Bakanlığı'na atama Resmi Gazete'de