Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

David Gardner: Kürtlerin devlet hayali giderek uzaklaşıyor

İngiltere'nin Financial Times gazetesinde David Gardner imzasıyla yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin Cerablus'ta başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında 'Kürtlerin Orta Doğu'daki karışıklıktan özerkliklerini arttırarak çıkmasının oldukça zor hale geldiği' ifade edildi.

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri tarafından da desteklenen Fırat Kalkanı operasyonunu bölgedeki Kürtler açısından inceleyen bir analiz kaleme aldı. Gardner, analizinde 'Kürtlerin Orta Doğu'daki karışıklıktan özerkliklerini arttırarak çıkmasının oldukça zor hale geldiğini' savundu.

"Suriye'deki iç savaş, Kürtlerin kendi devletlerini kurabilme hayalini canlandırdı"

'Türkiye'nin Cerablus harekatı ile Rusya'nın Suriye'deki savaşa müdahil olmasının 5 yıldan fazla süredir devam eden savaşa nokta koyacak adımlar olarak yorumlamanın zor olduğunu' ifade eden David Gardner, 'bu iki gelişmenin yine de bölgedeki Kürtlerin geleceğine yön verecek nitelikte olduğunu' savundu. 'Kobani kuşatmasının kırılmasının ardından son yılın Kürtlerin pek de alışık olmadığı kadar parlak geçtiğini' söyleyen Gardner, "Suriye'deki iç savaş ortamı ve Irak'ın 2013 yılında ABD tarafından işgal edilmesinden sonra fiilen parçalanması Kürtlerin bir gün kendi devletlerini kurabilme hayalini canlanıdırdı, fakat bu şans ellerinden kayıp gidiyor" dedi.

"Barış süreci, kent savaşı için militan yetiştirmek için kullanıldı"

"IŞİD'le mücadele ederek meşruiyet elde eden YPG güçlerinin Suriye ve Irak'taki ilerleyişleri Ankara'da alarm zillerinin çalmasına neden oldu" diyen Financial Times yazarı, güvenlik güçleri ile PKK arasındaki çatışmaların son dönemde yeniden başladığını hatırlatak şu yorumda bulundu:

"PKK ve HDP hükümeti cihatçı örgütlerle işbirliği yapmakla suçlasa da, PKK pervasızca ülkenin güneydoğusunda kentlerin yönetimlerini ele geçirmeye çabaladı. Bu çabalar sırasında PKK, Suriye'deki kardeş oluşumunun kendisine alan yaratma stratejisini uygulamaya koymayı denedi. Erdoğan milliyetçilik kartını oynamaya başlarken, PKK'nin Kuzey Irak'taki yönetim kademesinin barış sürecini yeni tür bir kent savaşı için militan yetiştirmek için değerlendirdiği ortaya çıktı."

"PYD-Moskova yakınlığı, Putin'in eski dostu Erdoğan'ı cezalandırma süresi kadardı"

'Bu süreçte Kürtlerin şansının yolunda gitmeye devam ettiğini ve Türkiye'nin geçtiğimiz Kasım ayında bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından PYD'nin Moskova'yı geçici olarak yanına aldığını' ifade eden David Gardner, 'bu yakınlığın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eski dostu Erdoğan'ı cezalandırma süresi kadar olduğunu'  savundu. 

"Kürtlerin kendi devletlerini kurabilmek için şanstan daha fazlasına ihtiyacı var"

'YPG'nin Fırat Nehri'nin batısına geçerek Türkiye'yi provoke ettiğini ve her ne kadar IŞİD'e karşı savaşıyor olsa da amacının Suriye'nin kuzeyindeki kantonları birleştirmek olduğunu' söyleyen Garnder, Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında Kürtlerin geleceğini şu şekilde değerlendirdi:

"O sırada Putin ve Erdoğan barıştı. Daha sonra ABD'nin de desteklediği Cerablus harekâtı başlatıldı ve Washington Suriye'deki Kürt müttefiklerine Fırat'ın doğusuna çekilmelerini söyledi. Bu yaşananların hiçbiri, Kürtlerin bölgedeki karmaşadan bağımsızlık ya da özerklikle çıkmasını sağlamaz. Rusya, PYD'nin arkasından çekildi. Washington ise Türkiye'nin yanında duracağı yönünde sinyaller gönderiyor. Her ne kadar tüm bu gelişmelerin geçici olma ihtimali olsa da, Kürtlerin bağımsız bir devlet hayalleri için şanstan fazlasına ihtiyacı var."

İlgili Haberler

Dünya

Çin Dışişleri: Hiçbir gelişen ülke Çin'le işbirliğinden dolayı borç çukuruna sürüklenmedi

Dünya

APEC Zirvesi tartışmalı geçti: Sonuç bildirisi yayımlanmadı

Dünya

Macron: Avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli

Dünya

Hindistan'da kasırga felaketi: 33 ölü

Dünya

Belçika'da sadece kadınlardan oluşan özel kuvvet kuruluyor

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi