unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Bahçeli MHPyi kapatıp, AKPye katılmak mı istiyor?

12.01.2017 13:14

Çoktandır düşünüp de yazmadığım bir olgu vardı, Başkanlık sistemi maddelerinde MHP yönetiminin ve özellikle Devlet Bahçelinin Canhıraş çabalarını gördüğüm an yazmam gerektiğine karar verdim.

AKP ve MHP fireleri önlemek için olmadık atraksiyonları yapıyorlar. Oy kabinlerine birlikte giriyorlar, Anayasayı, içtüzüğü çiğneyerek açık oy kullandırıyorlar.

Devlet bahçeli fireleri önlemek ve "hayır" oylarının artmaması için MHP vekilleri üzerinde öylesine baskı kuruyor ki vekiller neredeyse "nefes" alamayacaklar. Beraber oturuluyor, beraber yemek yeniyor, neredeyse( ironi yapayım) tuvalete beraber gidecekler. 

Acı bir tablo. Milletvekillerinin düştüğü, düşürüldüğü vahim görüntü. Tüm bunlar ülkemin Parlementosunda oluyor. Başım yere düşüyor. Utanıyorum. 

Tablonun bütününe baktığımda "acaba Devlet Bahçeli Olası Anayasa oylaması sonrasında MHPyi kapatıp AKPye mi katılmayı planlıyor?" diye düşünmeden edemiyorum. 

Soruyorum; Farklı düşünmenin olanağı kaldı mı?

Cumhuriyetin yok edilmek istendiği açıkken, MHPnin bitişe doğru hızla ilerlediğini MHP tabanının ezici bir çoğunluğu görüyor da Devlet Bahçeli bunu görmüyor mu? Sanırım Bahçelinin son misyonu bu olsa gerek.

Oylamalarda maddeler az farkla da olsa da kabul ediliyor. 

Özellikle CHP vekillerinin tasarının geçmemesi için verdikleri mücadeleleri takdir etmemek mümkün değil. İnsan üstü bir direnç gösteriyorlar. İnsan bu noktada şöyle düşünmeden edemiyor; keşke CHP olarak AKPye karşı bu kararlılığı ta başından itibaren halka daha çok giderek, muhalefeti birleştirip, gerektiğinde sokakta da yapabilseydiniz. O zaman olaylar bu noktaya gelmeyebilirdi.

Artık önümüze bakmalıyız.

Türkiye Cumhuriyetinin yok olmaması, demokratik, katılımcı, özgürlükçü bir parlamenter demokrasi için kararlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Bu hedefte birleşenler birlikte hareket etmelidir.

Unutmayalım; bu günler "sineğin kanadının ürettiği enerjiye" dahi ihtiyacımızın olduğu günlerdir.

Eğitim