darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Davutoğlu Turizm Eylem Planı'nı açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı.

"Türkiye'nin turizmine zarar vereceklerini düşünenler, hayata, özgürlüğe dokunabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar" diyen Davutoğlu, Turizm Eylem Planı'nın dokuz maddeden oluştuğunu duyurdu. Davutoğlu, Rus turistlerle ilgili bir soru üzerine ise "Turistlerin alışkanlıkları bir anda oluşmuyor, bir anda da değişmez. Siyasi kararlarla bu alışkanlıklar değişmez. Biz Rus turistlerin bir yolunu bulup ülkemize akacaklarını düşünüyoruz" dedi.

9 maddelik Turizm Eylem Planı'nı açıklayan Davutoğlu, açıklanan paket ile Turizm sektörüne doğrudan 255 milyon TL destek verileceğini ve 288 milyon TL olan ödemelerin de erteleneceğini belirtti. Davutoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Hükümetimiz, turizm sektörünü bir çözüm ortağı olarak görmekte, sektörün herhangi bir zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet sergilemektedir. Bu çerçevede bugün açıkladığımız eylem paketiyle sektörümüze doğrudan 255 milyon Türk lirası bir destek, hibe desteği sağlıyoruz ayrıca sektörün 288 milyon Türk liralık ödemelerini de erteliyoruz ve üç yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyoruz."

İŞTE 9 MADDELİK TURİZM EYLEM PAKETİ

1) Tüm dünyadan Türkiye'ye turist getirecek acentelere destek

2) Turist getireceklere kredi desteği sağlanacak

3) BDDK tarafından yeniden yapılandırma desteği

4) Turizm tesisleri Ekonomi Bakanlığı'nın teşviklerinden faydalanacaktır

5) Deniz turizmi tesisleri ihracatçı kapsamına alınacak

6) Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli işletmelere su, atık su, katı atık bedellerine en düşük tarife

7) Bakanlık belgeli konaklama tesisleri ecri misil bedellerinin ertelenmesi ve takip eden 3 seneye yayılması

8) Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedellerinin 2016 bedellerinin ertelenmesi ve üç eşit takside yayılması

9) Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinin toplam ciro üzerinden alınan pay bedellerinin ertelenmesi ve 3 eşit takside yayılması

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Kimse, etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı, kendi içimizde devinim yaşayacağımızı düşünmesin ve beklemesin, içe kapanmayacağız, dünyaya daha çok açılacak, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz.

Evet terör kalleşçe saldırılarını sürdürüyor, evet ciğerimize ateş düşüyor ama Türkiye büyük bir devlet, milletimiz büyük bir millettir. Ne badireler atlattık, elbette bunu da atlatacağız. Terörle mücadeledeki kararlılığımız sürüyor. İçeride ya da dışarıda farketmez, hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.

Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Türkiye'ye karşı yürütülen kirli kampanyayı dikkatle izliyoruz. Türkiye'yi küçük düşürmeye çalışan, Türkiye'nin zarar görmesinden kendileri için medet uman bölücü, yıkıcı ve paralel örgütler muratlarına eremeyeceklerdir. Türkiye'nin imajını, uluslararası toplum nezdindeki algısını negatif yönde değiştirmek isteyenler tarih ve millet önünde mahçup olacaklardır.

Yurt dışında her gün belli mihraklarca doğrudan Türkiye'ye ve Türkiye'nin turizmine dönük açık bir kara propaganda yürütülmektedir. Maalesef içeride de onların değirmenine su taşıyan çevrelerin olduğunu dehşetle izliyoruz. Muhalefet etmek herkes için demokratik haktır ancak hükümete, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye, başka ülkelerin mikrofonlarında, ekranlarında ülkemizi kötülemek kabul edilebilir bir durum değildir.

Seyahat firmalarına uçuş başına destek verilecek. Tüm ülkelerden turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar destek veriyoruz. 

Buradan bütün dünyaya, Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir. Bu güzel ve güvenli ülkeye gönül rahatlığıyla gelebilir, tatilinizi geçirebilir, bu ülkenin derin tarihinden, güzel doğasından istifade edebilirsiniz. Bugüne kadar yaşadığınız efsanevi misafirperverliğimizle yine sizi misafir etmeye hazırız.

İlgili Haberler

Ekonomi

Kredi kartlarında taksit sayısı değişti

Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

Ekonomi

'Türkiye'deki kriz, gelişmekte olan piyasalardan nakit çıkışını körükleyebilir'

Ekonomi

Kriz bahane, fırsat şahane: Yemek Sepeti, ekonomik krizle alay etti!

Ekonomi

Albayrak: Bankaların ve özel sektörün sonuna kadar yanındayız

Ekonomi

Garanti'nin ana hissedarı BBVA: Salgın riski yok

Ekonomi

Erdoğan 'boykot' dedi ama... Türkiye 10 yılda iPhone için ne kadar harcadı?

Ekonomi

Tüketici Koruma Derneği: Dolar ve Euro bozdurmak çözüm değil, çözüm...

Ekonomi

DEİK: Reel sektör için de adım atılmalı

Ekonomi

Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Ekonomi

Hindistan rupisi, dolar karşısında en düşük seviyeye geriledi

Ekonomi

Fatih Altaylı: Komplo asıl 2000'li yılların başında kuruldu