darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Davutoğlu yarın AKP MYK'sından sonra açıklama yapacak

Kamuoyunun bütün dikkatlerinin yöneldiği Ankara'daki tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu arasındaki kritik görüşme saat 18.40'ta başladı ve 1 saat 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu arasındaki ikili görüşme sona erdi. AKP'nin bu ay bitmeden (Mayıs) kongreye gideceği, damazan öncesi parti yönetimini yenileyeceği kesinleşti.

Yeni yönetimin kayıtsız şartsız Tayyip Erdoğan'a biat eden bir kadrodan oluşacağı; yeni başbakanın, gerici-faşist ideoloğ Necip Fazıl'ın Nazilerden etkilenerek geliştirdiği kavramla belirtirsek eğer, artık fiilen bir "başyüce" olan Erdoğan'a asistanlık yapacağı kesinleşti.

Görüşmenin ardından Başbakan Davutoğlu'nun yarın gerçekleştirilecek AKP MYK toplantısının ardından, basın toplantısı düzenleyeceği ve gelişmeleri ilk ağızdan kamuoyu ile paylaşacağı bildirildi.

Görüşmenin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beştepe'den ayrıldı. Görüşmeye ilişkin resmi açıklama yapmazken görüşmeye dair Davutoğlu'nun istifa söylentileri ve MKYK'da atama yetkisinin Davutoğlu'nun elinden alınmasına ilişkin konu başlıklarının görüşüleceği ileri sürülmüştü.

Cumhurbaşkanlığı'ndan ise görüşme sonrasında açıklama yapılmayacağı aktarıldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre "herhangi bir krizin var olmadığı, Davutoğlu’nun istifa etmesinin söz konusu olmadığı ve görüşmenin 'olağan görüşme’ olduğu" belirtildi. Ancak haftalık "olağan görüşme" normalde Perşembe günü olması gerekirken bir gün önceye alınarak bugün gerçekleştirildi.

Öte yandan bugünkü görüşmeye ilişkin Saray’dan paylaşılan görüntülerde, her zamankinin aksine Davutoğlu’nun elinde çantası olmadan görüşmeye gelmesi dikkat çekti.

Hükümete yakınlığıyla bilinen gazetecilerden Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davitoğlu arasındaki kritik görüşmenin ardından, “Gerginlik var, istifa yok' dedi.

Görüşmeyi CNN Türk’e değerlendiren Hürriyet yazarı şöyle konuştu: “Bir istifa yok, hükümet devam ediyor, ancak gerginliğin bittiğini söylemek için erken. Her şeyin henüz sonuçlanmadığı anlaşılıyor. Değerlendirmeler devam ediyor.'

NELER OLMUŞTU?

Başbakan Ahmet Davutoğlu "Pelikan Dosyasındaki" iddiaların ardından son grup konuşmasında "dava arkadaşlarımı satmam" demişti. Başbakan'ın o sözleri Ankara kulislerinde  "istifa" mesajı olarak yorumlanmıştı.

AKP MKYK'daki atama  yetkisi ise Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'ndan alınmış yeniden MKYK'ye devredilmişti. Bu durum "Saray'ın mudhalesi" olarak kamuoyunda yankılanmıştı.

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması