darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Davutoğlu'na yakın yandaştan Binali Yıldırım'a Mısır eleştirisi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Elif Çakır, “Mısır ve Suriye ile bizim kavga etmemiz, ilişkilerimizin bozulması için çok nedenimiz yok…' diyen Başbakan Binali Yıldırım’ı eleştirerek “Yok artık demeyin! Öyleymiş! Başbakanımız Binali Yıldırım, evvelsi gün partisinin Ankara İl Başkanlığı’nda düzenlenen Siyaset Akademisi programında dedi ki: 'Mısır ve Suriye ile bizim kavga etmemiz, ilişkilerimizin bozulması için çok nedenimiz yok…’ Başbakanımız böyle diyorsa şimdi böyle mi oluyor? Bunca alavere dalavere kavgayı boş yere mi yapmışız?' diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sisi ile ilgili daha önce sarf ettiği birçok açıklamadan alıntılar yapan Elif Çakır, yazısının sonunda ise Henry Tisot’un “Politikacı, başkasının nasırına basıldığı zaman feryat koparma yeteneği olan kişidir.'  sözlerini alıntıladı.

İşte Elif Çakır’ın bugünkü yazısı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından verilen öğle yemeğine katılmak üzere Türkevi’nden ayrılarak, BM binasına geçti. Ancak Erdoğan beklenilenden kısa sürede Türkevi’ne geri geldi. Olayın perde arkasına yalnızca Sabah ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemeğin 'ana masası’na davet edilmişti. Ancak o masaya, Mısır’ın darbe ile görev başına gelen ve Türkiye ile ilişkilerin durmasına sebep olan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de davet edilmişti. Darbe ve darbecilere karşı tavrının net olduğunu söyleyen Erdoğan, ilkelerine ters hareket etmeyeceğini ve darbeci Sisi ile aynı masaya oturmayacağını söyledi ve yemeğe katılmadı. (Darbeciyle aynı masaya oturmam, Mehmet Ali Berber, 26.9.2014)

***

Mısır ile aramızı boş yere mi bozmuşuz?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM konuşmasına dönelim. Hepimiz alkışladık, gurur duyduk sonuçta, değil mi?

***

BM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’da darbeyle yönetime gelen Sisi’ye tepki gösterdi: “Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken, BM darbeyi yapanı meşrulaştırdı.' Erdoğan’ın eleştirilerine Mısır cuntasından kınama geldi.(Erdoğan BM’de de ilan etti: Darbeci Sisi, Yeni Şafak, 25.9.2014)

***

Bu durumda 'darbeci de darbeci’ diye parmak salladığımız, yuhaladığımız, tu kakaladığımız Sisi’ye de haksızlık mı etmiş oluyoruz?

***

Bursa’da kentsel dönüşüm töreninde konuşan Erdoğan, Mısır’da yaşananlara da değindi: “Ha Beşşar ha Sisi, bunların birbirinden farkı yok.' (NTV, Başbakan Erdoğan: Ha Beşşar ha Sisi, 17.8.2013)

***

Meğer, biz farkında olmadan aramıza kara kedi mi girmiş?

Mısır ile iyi olmamızı istemeyen 'üst akıl’ devreye girip, bizi birbirimize mi düşürmüş?

***

Suudi Arabistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Riyad’daki temasları kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, “Şaka yapıyorsun herhalde… Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım' yanıtını verdi. (Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 'Sisi’ sorusuna sert yanıt. Hürriyet, 1 Mart 2015)

***

Sisi’yi sevecek miyiz? Artık gözümüze sempatik mi görünecek?

Sisi aslında bir demokrasi kahramanı mıymış?

***

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül’ün Mısır’da Cumhurbaşkanı seçilen Sisi’yi tebrik etmesine ilişkin ilk kez açıklama yaptı. AB büyükelçileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, Abdullah Gül’e üstü kapalı göndermede bulundu: “Darbeyle gelen cumhurbaşkanı sözde bir seçimden sonra tebrikler gitmiş. Biz böyle bir tebriği kabul etmiyoruz.'(Erdoğan’dan Gül’e Sisi ayarı geldi, timeturk.com.tr, 25 Haziran 2014)

***

Dün dündür bugün bugün müdür?

Anı yaşayıp tadını mı çıkartalım?

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan Senegal dönüşü uçakta gazetecilere çok önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin “Mısır ile ilişkilerde son durum nedir, bir gelişme var mı?' sorusunu şöyle yanıtladı: “O konu ile ilgili benim tavrım net. Mursi ve arkadaşları başta olmak üzere idamlarla ilgili kararlar gözden geçirilip kaldırılmadıktan sonra, ben Sisi ile görüşmem. Ben şahsen Başbakanımızın görüşmesini de doğru bulmam. Bakanlarımız görüşebilir. (Erdoğan: Onunla asla görüşmem, 7 Şubat 2016, haber7.com)

***

Sorulacak pek çok soru var elbette! AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın daha birkaç gün önce sarfettiği 'Mısır’la açılacak yeni bir sayfamız yok’ sözlerini yazacaktım ancak yerim kalmadı.

Sadece şunu söyleyebilirim: 

Mısır ile de Suriye ile de Rusya ile de ilişkilerimiz düzelsin elbette, sonsuza kadar gerilim devam ettirilmez. Tepki gösterirken yarın yüz yüze bakma ihtimalinin kaçınılmaz olduğunun farkında olalım yeter ki...

Hamiş:

“Politikacı, başkasının nasırına basıldığı zaman feryat koparma yeteneği olan kişidir.' Henry Tisot'

İlgili Haberler

Medya

Antalya'da genç gazeteciye saldırı!

Medya

Habertürk'te üst düzey ayrılık

Medya

Hürriyet yazarından Rıdvan Dilmen'e sert sözler: ‘Şeytan' kardeşim...

Medya

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Medya

Sözcü gazetesine zam geldi

Medya

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Medya

Fox Haber'de 3 ayrılık birden

Medya

Kötü giden ekonominin ardından yeni bir ekonomi kanalı kuruluyor: Bakın yönetiminde kim var...

Medya

Ahmet Hakan'dan Erdoğan'ın NYT'ye yazdığı makaleye dair 'vatan haini' değerlendirmesi

Medya

Deniz Çakır, o diziden ayrıldı: Omurgalı bir birey olmanın erdemiyle

Medya

Kemal Özer'in tutukluluğuna devam kararı verildi

Medya

Ertuğrul Özkök: Hürriyet'in başlığı mı doğru, Cumhuriyet'in mi...