Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Davutoğlu'nun istifası ne kadar onurlu ?

Türkiye’nin 26. Başbakanı Ahmet Davutoğlu görevini bu ay yapılacak AKP kongresinin ardından bırakacağını açıkladı. Veda konuşmasında bir buçuk yıllık Başbakanlık sürecini değerlendiren Davutoğlu “geçmiş tecrübeleri bilenler bugün bu noktada elde ettiğimiz başarıyı da herhalde görürler' diyerek kendisini 'başarılı’ bulduğunu açıkladı.

Başbakan’ın bu açıklamasının ardından gözler Davutoğlu’nun göreve geldiği 28 Ağustos 2014’ten bu yana yaşananlara çevrildi. Arşivlere göre; Davutoğlu döneminde aralarında “Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı' olmak üzere birçok olay meydana geldi.

Terör saldırılarında 466’sı güvenlik gücü, 253’ü sivil olmak üzere 719 kişi şehit oldu. Yine Davutoğlu döneminde ilk kez Türkiye Cumhuriyeti, “yurtdışındaki bir toprağını terk etmek zorunda' kaldı.

İşte 1 yıl 252 gündür görevde olan Davutoğlu’nun 'başarı’ karnesi;

ERMENEK MADEN CİNAYETİ: 18 ÖLÜ
Davutoğlu'nun başbakanlığındaki ilk sınavı Ermenek'te yaşanan maden faciası ile başladı. Adeta cinayete davet çıkartan ihmaller zinciri sonucu meydana gelen kazada 18 madenci yaşamını yitirdi. Ama ne ilgili bakanlar ne de Davutoğlu istifa etmedi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ: 466 ŞEHİT!

Davutoğlu’nun Başbakanlık koltuğuna oturmasının 6’ncı ayında hortlayan terör; asker,polis, korucu, memur, sivil yüzlerce insanın canına mal oldu. 7 Haziran 2015’ten beri yurt genelinde 283’ü asker, 174’ü polis, 9’u köy korucusu olmak üzere 466 güvenlik görevlisi şehit oldu.... Davutoğlu istifa etmedi.

253 SİVİL KAYIP,  2.500’E YAKIN YARALI!

DİYARBAKIR SALDIRISI: 5 Haziran 2015 günü Diyarbakır’daki HDP mitingine yapılan saldırıda 4 kişi öldü 402 kişi de yaralandı...Davutoğlu istifa etmedi.

SURUÇ SALDIRISI: 34 ÖLÜ – 20 Temmuz 2015’te saat 12:00 civarında Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında 34 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

ANKARA10 EKİM GAR SALDIRISI: 109 ÖLÜ – 10 Ekim 2015’te saat 10:04 civarında Ankara ilinin Altındağ ilçesinin Ulus semtindeki Ankara Garı kavşağında düzenlenen ve kayıtlara Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı saldırısı olarak geçen saldırıda ise 109 kişi yaşamını yitirdi 500’den fazla kişi de yaralandı... Davutoğlu istifa etmedi.

İSTANBUL SULTAHAHMET SALDIRISI:13 ÖLÜ - 12 Ocak 2016’da günü Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısında tamamı turist 13 kişi hayatını kaybetti... Davutoğlu istifa etmedi.

ANKARA ŞUBAT SALDIRISI:29 ÖLÜ - 17 Şubat 2016’da Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Genelkurmay Başkanlığının, asker lojmanlarının ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının bulunduğu bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri servis aracının geçişi sırasında meydana gelen saldırıda 29 kişi öldü... Davutoğlu istifa etmedi.

ANKARA MART SALDIRISI:38 ÖLÜ - 13 Mart 2016’da saat 18:45’te Güvenpark, Kızılay, Ankara’da otobüs duraklarına yakın bir mesafede gerçekleşen bombalı saldırıda 38 kişi hayatını kaybetti. 125 kişi de yaralandı... Davutoğlu istifa etmedi.

İSTANBUL TAKSİM SALDIRISI: 5 ÖLÜ - 19 Mart 2016’da saat 10:55’te Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bir canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı patlaması sonucu meydana gelen bombalı intihar saldırısında 3’ü Amerikan-İsrail vatandaşı, 1’i İran vatandaşı ve 1’i saldırgan olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı... Davutoğlu istifa etmedi.

BURSA SALDIRISI:16 YARALI - 27 Nisan’da Bursa’daki canlı bomba saldırısında ise canlı bomba ölürken 16 vatandaş da yaralandı... Davutoğlu istifa etmedi.

KİLİS'E ATILAN IŞİD FÜZELERİ: IŞİD terör örgütünün Kilis’e attığı füzeler sonucu ise şu ana kadar 21 kişi yaşamını yitirdi... Davutoğlu istifa etmedi.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER: Yine son bir buçuk yılda Güneydoğu başta olmak üzere yurt genelindeki faili ve sebebi meçhul cinayetlerde 10’dan fazla vatandaş yaşamını yitirdi... Davutoğlu istifa etmedi.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ TAŞINDI

Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprağı olan Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi, IŞİD terörü gerekçesiyle 22 Şubat 2015 günü düzenlenen gece yarısı operasyonu ile Türkiye’ye taşındı. "Çok başarılı bir operasyon" diyen Davuoğlu istifa etmedi.

RUSYA İLE KRİZ!

Yine Davutoğlu’nun Başkabakanlık koltuğunda oturduğu 24 Kasım 2015 günü sınırımızı ihlal eden bir Rus savaş uçağı, Türk jetleri tarafından düşürüldü. Bu olayın ardından Türkiye ile Rusya ilişkileri hemen her alanda gerildi. Davutoğlu 'meri ben verdim' dedi, yandaş basın 'Paralel pilot düşürdü' dedi... Davutoğlu yine istifa etmedi.

MÜLTECİ KRİZİ

Son 5 yıldır Türkiye’nin başını ağrıtan Suriyeli mülteciler konusundaki kriz, Davutoğlu’nun son döneminde yeni bir boyut kazandı. Ege sularında canveren yüzlerce mülteci kıyılara vurdu. AB ile yapılan anlaşma çerçevesinde Türkiye adeta bir “mülteci üssü' haline getirildi... Davutoğlu istifa etmedi.

ERDOĞAN AZARLADI İSTİFA ETTİ

Bu kadar skandal karşısında siyasi sorumluluğu üstlenmeyen ve istifayı aklından bile geçirmedi, Tayyip Erdoğan'ın bir fırçası üzerine, Davutoğlu istifa etti.

Şimdi ise birileri bu istifa için 'Onurlu ayrılık' diyor. Onurlu olup olmadığına tarih ve halk karar verecektir. 

İlgili Haberler

Politika

Belediye başkanına silahlı saldırı

Politika

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Politika

Kritik görüşme sonrası açıklama: Bu toplantı geleceğe umutla bakmamızı sağladı

Politika

Yeliz Koray | Hıyanet

Politika

İHD'den Leyla Güven çağrısı

Politika

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Politika

Türkiye, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM'de savunma yaptı

Politika

İyi Partili vekilin ağabeyi AKP'den aday adayı oldu

Politika

Büyükerşen'e saldıranların aldığı ceza belli oldu

Politika

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: AKP'nin oda ve borsa başkanları teklifini doğru bulmuyoruz

Politika

Atatürk heykeline çıkıp ‘Babam' diyen şahsa linç girişimi

Politika

Akşener protestocularına bir dava bir takipsizlik: Tehdit var, suç yokmuş