darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Deli Dumrul sendromu yaşıyorlar'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP'li belediyelere kayyum atanmasına yönelik gündemde olan düzenlemeye ilişkin "Van ve Mardin'i Büyükşehir Belediyeleri yapmayacağım diyor. O belediyeler sizin sofrada masada zıkkımlandıklarınızın yarısı kadar pay almıyor bu bütçeden. Belediyeleri aldığı bütçe halkı verdiği vergidir. Bunlar tam anlamıyla kendilerini yol kesen Deli Dumrul pozisyonunda görüyorlar. Deli Dumrul sendromu yaşıyorlar" dedi.

"BÖYLE BİR OPERASYON KARŞISINDA GERİ ADIM ATMAMIZ DÜŞÜNÜLEMEZ"

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Yüksekdağ, dokunulmazlık dosyaları kapsamında savcılığa ifade vermeye gitmeyeceklerini yineleyerek "Bizler ifade vermeye gitmiyoruz ve gitmeyeceğiz. Karşımızda bağımsız bir yargı mekanizması yok. Hesap vereceğimiz tek güç, tek kesim halklarımızdır. Bizi seçen kadınlar ve halklardır. Hukuku, yargı sisteminin kuvvetler ayrılığı sistemini berhava etmiş bu anlayışın karşısında bizim ifade vermemiz böyle bir operasyon karşısında geri adım atmamız düşünülemez. Bugün yargı mekanizmaları sarayın oyuncağına dönüşmüş durumda. Bu koşullar içinde yargı reformu adı altında alelacele getiriyorlar bu paket dedikleri düzenlemeyi ayıklama hareketi olarak tarif ediyorlar. Bu iktidarın, pirincin taşını ayıklama hareketidir. Kendilerinden olmayanı ayıklamak, yok etmek bunların temel politikası olmuş" diye konuştu.

"HÜKÜMET VE AVANESİ 'TAK' DİYOR, YÜRÜTME BAŞBAKAN 'ŞAK' DİYE YAPIYOR' 

Belediyelere kayyum atanmasının söz konusu olmayacağını vurgulayan Yüksekdağ, şöyle konuştu: "Belediye başkanları ve yerel yöneticiler devre dışı bırakılmaya çalışılıyor. Hükümeti devre dışı bırakma yöntemi kayyum. Başbakan bile diyemiyorsunuz, başbakanlık kurumu diye bir şey yok. Saraydaki ve etrafındaki avanesi 'tak' diyor yürütme başbakan 'şak' diye yapıyor. Mecliste aynı duruma getirildi. Saray,muhtarlar ve kayyum var. Bu mekanizmayla ülke yönetiyorlar. Oyla alamadığını zorla almaya alışmış bunlar. DBP'nin bağlı olduğu belediyelerde AKP adayları yüzde 10 bile alamamıştı. Ezici bir çoğunlukla seçilmiş oradaki yerel yöneticiler. Zorla belediyeleri almaya çalışan kendini yitirmiş bir iktidar var. Halkın iradesine göz dikmişler. O belediyelerin aylardır her odasında denetim yapıyorsunuz bir tane ayakkabı kutusu, para çuvalı bulamadınız. Sizde bunlar para çuvalı yetimin hakkı sizde, çaldığınız paralarda. Esas sizin burnunuzdan gelecek çaldıklarınız. Van ve Mardin'i Büyükşehir Belediyeleri yapmayacağım diyor. O belediyeler sizin sofrada masada zıkkımlandıklarınızın yarısı kadar pay almıyor bu bütçeden. Belediyeleri aldığı bütçe halkı verdiği vergidir. Bunlar tam anlamıyla kendilerini yol kesen Deli Dumrul pozisyonunda görüyorlar. Deli Dumrul sendromu yaşıyorlar. Teklifimiz çok net. O halka gölge etmeyin yeter. Tankınızı, topunuzu çekin, bütçede vermenize gerek yok. Sizin kuruşunuzu almadı, almaz bu halk. O belediyeler kendi olanaklarıyla gani gani o halka hizmet götürür"

'TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKININ PAZARLANMASI İÇİN PAZARLIK YAPIYORLAR' 

HDP'li Yüksekdağ, İsrail ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesi için atılan adımlara değinerek, şunları söyledi: "Mavi Marmara'da ölenler öldü. İsrail ile yapılan anlaşmanın en önemli maddesi Filistin'in doğalgazını alıp Avrupa'ya satacaklar. Filistin'deki tüyü bitmemiş yetimin, anasız babasız kalmış çocukların hakkının pazarlanması için anlaşma yapıyorlar. Kutsal olarak sundukları, yaptıkları hamaseti ve söyledikleri sözleri başka bir pazarlık masasında pazarlayıp satıyorlar. Onların siyasetten anladıkları budur. Rusya ile yaşadıkları krizi anlaşmayla çözme noktasına geldiler. Özür dilediler ama 'Özür dilemedik üzgünüz dedik' diyorlar. İnkar ediyorlar. Komik duruma düşürmeyin en azından kendinizi. Özür dileseniz ne olur. Bunların kibrinden geçilmiyor. Burunları yere düşse eğilip kaldırmazlar"

İlgili Haberler

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'nin kurucu üyesi istifa etti

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

Politika

Yıldırım'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması!

Politika

Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür