Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Demirtaş: Bizi değil hukuku koruyun istiyoruz!

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Rize'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’i eleştirdi.

"Yargıtay başkanının hukuka saygısı varsa derhal istifa etmelidir."

Demirtaş partisini grup toplantısında konuşurken DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in gözaltına alındığı ve kaybedildiğine dair iddialara da değindi.

“Valilik ve Jandarma yetkilileri bunu kabul etmiyor. Görgü tanıklarının bile sağ olarak gözaltına alındığına dair verdiği bilgilere rağmen ne olacağını bilemiyoruz. İçişleri Bakanlığı halen kendini bakan olarak görüyorsa bunu çözmek zorunda.'

Ayrıca Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün Roboski'de hayatını kaybeden Vedat Encü ile Yılmaz Encü'nün taziyesine gitmek istediğinde köye alınmamasına da tepki gösterdi.

Demirtaş’ın konuşması anahatlarıyla şöyle…

Erdoğan’a…

"Bir partinin genel başkanının kim olacağına karar veriyorsun, Yargıtay başkanını mevsimlik işçi gibi çay toplamaya götürüyorsun. Başkan olduğunda ne değişecek?

“Geçmiş tarihte ve yakın örneklerine baksınlar; başkan olursan da hesap vermekten kurtulamayacaksın. Bir gün muhakkak yargılanacaksın."

Çorum katliamı 

“Çorum katliamını başlatan 'Cami bombaladılar’ yalanı Gezi'de 'camiye ayakkabılarıyla girdiler’ yalanına ne kadar benziyor. Katliam hükümet programlarının gerçeğidir.'

Silopi

"Dün Silopi’de bombalı saldırı meydana geldi. Dört kişi hayatını kaybetti. Onlarca yaralı var. Biz bu tür saldırıları asla kabul etmiyoruz. Kabul edilemez bulduğumuzu ve en sert biçimde kınadığımızı belirtmek istiyorum.

“Yine aynı saatlerde Roboski’de 2011’deki katliama benzer bir katliam gerçekleşti. İki çocuk hayatını kaybetti. Roboski katliamının benzerinin gerçekleştirilmek istenen bu saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Yaralılara acil şifa diliyorum.

Erdoğan’ın diploması

“Yüksek Seçim Kurulu da dâhil gerekli tüm kurumlardan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diplomasına ilişkin açıklama bekliyoruz.

“Cumhurbaşkanımızın sahtekâr olmadığından, yükseköğretim mezunu bir cumhurbaşkanımız olduğundan emin olmak istiyorum. Bazen de diyorum üniversite mezunlarından ve akademisyenlerden bu yüzden bu kadar nefret ediyor olabilir mi; 'ben okuyamadım bunlar nasıl okur’ diye.

Yargı

“Yargı kurumunun başkanlarının cumhurbaşkanı ile Rize’de çay toplamanın neresi ortak programdır. Bizimle de gelin o zaman programlara. Pazar günü İstanbul mitingimiz var. Çay toplamaktan daha eğlenceli olacaktır.

“Bizi tehdit ediyor, dokunulmazlıklar kaldırılacaktır diyor yargı üyeleri de alkışlıyor. Biz buna nasıl adil yargılama diyebiliriz. Sizin onurunuz incinmedi mi? Bizden çok sizin itiraz etmeniz lazım. Yargıtay başkanı sizi temsilen çay toplamaya gidiyor, onurlu yargıçların zoruna gitmiyor mu? Cübbeleriyle birlikte hepsini yanında siyasetçi olarak gezdiriyor…

“Senin alkışladığın cümleler bizim ceza alacağımız cümlelerdir. Sen alkışlarken tarafsızlığını bitirdin, oyunu açıkladın. Yargıtay başkanı 'haklısın’ diyerek kararını açıkladı. Böyle bir adli düzende nasıl gidip yargılanacağız.

"Savcıların hali zaten ortadır. Kayseri’de parti binamıza saldırı yapılmış, avukatlarımız da eş genel başkan hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Kayseri savcısı ise ben ve Figen Hanım hakkında soruşturma açmış fezleke hazırlanmış. Kamu görevlisine iftira suçu işlemişiz güya. Bu savcı işte şu anda bize dava açacak.

AYM

“Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’yi korumasını istemiyoruz. AYM’nin hukuku korumasını istiyoruz, demokratik düzene inancın ve umudun korumasını istiyoruz. Bizden çok AYM’nin misyonunu yerine getirmesi için bu tarihi bir sorumluluktur. Ben kişi olarak da halen umudumu koruyorum.

“Yargı kendi içinde ciddi bir reform yaşamazsa bizim siyasetçiler olarak verdiğimiz mücadele yarıda kesilecektir. Kirli ittifaklar şimdiden konuşuluyor. İsmine başkanlık diyerek, diktatörlüğü getiremezsiniz. Biz demokrasi istiyoruz. Başkanlık sistemi gelirse ülke kurtulacak yalanına inanmamalıdır. Başkan olunca tam olarak hangi yetkileri olacak. Bugünden farklı ne yapacak.'

İlgili Haberler

Politika

HDP'li Kürkçü'den Demirtaş açıklaması

Politika

'Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var'

Politika

İyi Parti'den Mansur Yavaş açıklaması

Politika

3. Havalimanında ölümler devam ederken HDP'li vekilin önergesi iade edildi

Politika

Açlık grevindeki HDP'li Güven'den açıklama

Politika

TÜBİTAK'ta 5 yılda yüzlerce ihraç

Politika

İHD: Muhabirden muhbir çıkmaz

Politika

Kılıçdaroğlu ile Akşener'den ittifak görüşmesi

Politika

Çavuşoğlu'ndan Fransız bakana tepki: Paranın gözü kör olsun

Politika

Bakan Akar, Hakkari'deki patlamanın nedenini açıkladı

Politika

Pakistan: Atatürk modern İslam dünyasındaki en büyük Müslümandı

Politika

NATO'dan Türkiye açıklaması