darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Demirtaş cihatçılarla aynı koğuşta tutuluyor

HDP Milletvekili Osman Baydemir, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için "Neden tutuklandığı şehrin cezaevine değil de Edirne'ye götürüldü? Neden siyasi mahkumların değil, cihatçı ve adi suçluların kaldığı C koğuşunda tutuluyor?" diye sordu.

Baydemir, DBP'li belediyelere kayyum atanmasını ve Kürt siyasetine yönelik baskıları ve çatışma sürecini RS FM'de Yavuz Oğhan'ın programında değerlendirdi. Baydemir, Demirtaş'ın Edirne Cezaevi'ne konulmasının önceden kararlaştırıldığını ve tutuklamadan bir hafta önce cezavinde hazırlıklar yapıldığını söyleyerek "Demirtaş neden tutuklandığı şehrin cezaevine değil de Edirne'ye götürüldü? Neden siyasi mahkumların değil, cihatçı ve adi suçluların kaldığı C koğuşunda tutuluyor" diye sordu.

Baydemir en küçük bir ihmalin sorumlusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet olduğunu da sözlerine ekledi.
Baydemir, HDP eş başkanlarının, Erdoğan'ın intikam arzusu nedeniyle hapiste olduğunu ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi: "Sayın Cumhurbaşkanı çok değil iki yıl öncesi Türkiye'sini bir hatırlamalı ve bugünle kıyas etmeli. Arkasına bakmalı ve özeleştiri vermeli. Kininden öfkesinden ve Kürt düşmanlığından vazgeçmeli."

'Bi De Bunu Dinle' programına katılan Baydemir; Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemini yaşadığını söyleyerek "Kayyumlar, medyanın susturulması, mebusların mahpusa dönüştürülmesi… Faşizm adım adım örgütleniyor. Muhalif olan hiç kimseye yaşam hakkı tanınmıyor" dedi. 8 Haziran'dan bu yana yaşananların en büyük mağdurunun Kürt halkı olduğunu ifade eden Baydemir bu mağduriyetin Kürtlerle sınırlı kalmayacağını söyledi. Baydemir "Demokrasi için mücadele eden herkes bundan nasibini alacaktır. Darbe girişimi başarılı olmadı ama cuntanın yapacağı her şey yapıldı" ifadelerini kullandı.

'ALAVERE DALAVERE KÜRT MEMED NÖBETE'

Halkın iradesiyle seçilmiş insanların yerine kayyum atamanın kabul edilemez olduğunu belirten Baydemir, belediyelerin PKK'ya yardım ettiği yönündeki iddiaların manüpülasyon olduğunu söyledi. Baydemir 'Biizm hakkımızda asılsız iddialarla algı operasyonları yapan savcı, polis ve hakimlerin hepsi bugün cezaevinde. Fakat KCK operasyonları sürecinde olduğu gibi bugünde aynı stratejiler devam ediyor. Yani bazı şeyler hiç değişmiyor. Kürtler yine mağdur yine mağdur. Alavere dalevere Kürt Memed nöbete ' dedi.

'İKTİDARIN DERDİ PKK'YI YOK ETMEK DEĞİL' 

HDP'nin hem devletin hem de PKK'nın şiddetine karşı olduğunun altını çizen Baydemir, "İktidar şiddetin PKK'yı güçlendirdiğinin farkında fakat derdi PKK'yı yok etmek değil. Derdi demokratik siyaset alanının yok ederek kendi oylarını tahvil etmek" değerlendirmesini yaptı.

Baydemir, yaşananların diğer bir boyutunun ise başkanlık sistemi arzusu olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: "Sistem değişikliği önünde engel olarak görülen Kürtlerden intikam alınıyor. HDP eş başkanları Erdoğan'ın intikam arzusu nedeniyle hapiste. Erdoğan'ın sistem değişikliği için çatışmaya ihtiyacı var. Tek başına iktidar olmak isteyenler savaşı başlattı ve 7 Haziran'dan 1 Kasım'a kadar oyları yükseltti. Bu iki tarih arasında değişen tek şey, Batı'ya cenazelerin gelmesiyle AKP'nin oylarının yükselmesi oldu."

'YAŞANANLAR 1915'İ HATIRLATIYOR'

Baydemir, tüm bu yaşanılanların 1915 dönemini hatırlattığını söyleyerek "İnşallah yanılıyorumdur ama korkarım ki, tarih tekerrür edecek ve bu topraklar 1915'i bir kez daha yaşayacak" dedi.

Kaynak: Sputnik/Enver Aysever

İlgili Haberler

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir