Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Demirtaş: Erdoğan tek adam hazırlığındayken müzakereye izin vermez

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır Newrozu’nda samimi, adil, eşitlikçi bir barış çağrısı yaptıklarını söyledi. Demirtaş, Türkiye’nin tamamı için demokrasi istediklerini yineleyerek, “Biz birlikte yaşam için mücadelemize devam edeceğiz' dedi.

Ayşegül Doğan’la imc Özel’de Murat Sabuncu, Celal Başlangıç ve  Kumru Başer’in sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Newrozu’nda yaptıkları çağrılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yaptıkları çağrınının hükümet yanlısı çevrelerce 'çaresizlik’, 'acizlik’ olarak yansıtılmaya çalışıldığını ifade eden Demirtaş, “Diyarbakır Newrozu’nda yaptığımız barış çağrısı, samimi, adil, eşitlikçi bir çağrıydı… Aklı çalışan bir hükümet çağrımızı doğru okur' dedi.

Yaptıkları çağrının muhatabının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmadığını belirten Demirtaş 'Resmi muhattabımız hükümettir’ dedi.

“Ver başkanlığı al özerkliği diyenler kusura bakmasın'

Başkanlık sistemiyle ilgili  olarak ilkelerinden vazgeçmediklerini ve büyük bir faciayı önlediklerini belirten Demirtaş, “Başkanlık sistemine evet deseydik, AKP’li Kürtlerin sorunları çözülürdü ancak halkın sorunu çözülemezdi' dedi.

Demirtaş, “Ver başkanlığı al özerkliği diyenler kusura bakmasın, biz demokrasi için mücadele ediyoruz. Sadece Kürde demokrasi olamaz' diye konuştu.

“Tekçi ulus anlayışıyla Kürt sorunu çözülemez'

Kürt sorunun çözümünün HDP’nin ve Kürt halkının demokratik bir toplumda barış içinde birlikte yaşama iradesiyle gerçekleşeceğinin altını çizen Demirtaş, “Yönetim modeline dokunmadan, tekçi ulus anlayışıyla Kürt sorunu çözülemez' dedi.

“Türkiye’nin tamamı için demokrasi istiyoruz'

“Biz birlikte yaşam için mücadelemize devam edeceğiz' diyen Demirtaş, Türkiye’nin tamamı için demokrasi istediklerini yineleyerek', sadece tek bir etnik kimlikle demokrasi inşa edilemez. Sadece Kürde demokrasi inşa edemezsiniz' diye konuştu.

“Erdoğan tek adam hazırlığındayken müzakereye izin vermez'

Müzakere masasına geri dönme konusundaki kararlılıklarını vurgulayan Demirtaş, mevcut siyasi iklimde bunun şu an zor olduğunu söyledi. Demirtaş, “Erdoğan tek adam hazırlığındayken müzakereye izin vermez' dedi.

Dokunulmazlıklar

Gündemdeki dokunulmazlıklarla ilgili tartışmalara ilişkin konuşan Demirtaş, “Dokunulmazlığımız kaldırılırsa Türkiye için iyi olmaz… Tek bir arkadaşımın dokunulmazlığının kaldırılması her birimizin dokunulmazlığının kaldırıldığı anlamına gelir' ifadelerini kullandı.

"CHP Genel Başkanı 'tankları Cizre’den çek' diyemedi"

Demirtaş, CHP’nin çatışmalı süreçte barışın sesini yükseltmediğini, bu anlayışı çok sorunlu bulduğunu söyledi.

CHP ile yakın geçmişte ortak bir muhalefet cephesi kurmak istediklerini, bunun için her konuda anlaşmalarının gerekli olmadığını, acil taleplerde ortaklık kurmalarının yeterli olacağını söyledi.

CHP yönetimini bu anlamda eleştiren Demirtaş, “Mevcut CHP’nin Türkiye halklarına borcu var… CHP Genel Başkanı 'tankları Cizre’den çek' diyemedi. Kılıçdaroğlu ve CHP korkmasın, onlar barışa güç verdikçe PKK güçlenmez, demokratik siyaset ve barış umudu güçlenir. Gönül isterdi ki CHP ile savaş bloğuna karşı ortak bir muhalefet cephesi geliştirebilseydik' ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: Her türlü fikrin serbestçe dillendirildiği bir iklimde yaşıyoruz...

Politika

ABD'den Pence ve Türkiye'deki tutuklu gazeteciler hakkında açıklama

Politika

Bakan Pakdemirli'den 'ezber bozacak proje' iddiası

Politika

AKP'de aday adaylarının sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor

Politika

Erdoğan, Millet Bahçesi açılışında 'Gezi olaylarını yapanlar gelip görsünler çevrecilik nedir' dedi

Politika

Anadolu Kültür'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Politika

'Stratejik derinlik'ten düşünce özgürlüğü açıklaması