darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Demirtaş: Haysiyetsizlik yüzde 50 ediyorsa kusura bakmasınlar!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında konuştu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Kapatılan basın kuruluşları onurlarını satmış olsaydı, bugün onlara polis değil, bir bakan giderdi konuk olarak" dedi.

Meclis’te partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Darbeyle mücadele ediyoruz anlamında bizlerle mücadele ediyorlar. Ortada darbeyle ilgili bir mücadele yok. Defalarca söyledim nerede bunun siyasi ayağı? Darbe gerçekleşseydi kim Bakan olacaktı, kim Başbakan olacaktı, Vali olacak kimlerdi niye bunu açıklamıyorsun. "Darbeyi eniştemden öğrendim" diyor. Yalan! Külliyen yalan. Darbeden senden benden enişteden MİT'ten önce haberi vardı. Her şey artık birbir ortaya çıkıyor." dedi.

Selahattin Demirtaş'ın konuşmasından satır başları:

Demirtaş, konuşmasına Alevilerin dün başlayan Muharrem Orucu hakkında konuştu. Demirtaş, “Kerbela sadece Hz. Hüseyin, Hz. Hasan şahsında bir haksızlığın ötesinde yaşama karşı bir duruş biçimidir. Kerbela’da yaşanan haksızlık ne ilkti, ne de son. Yezid o gün ortaya çıkmadı, o gün gitmedi. Bugün kendisine Saray inşa etmek isteyen Yezid anlayışı devam ediyor. Kerbala’nın iki anlamı vardır; Zulüm ne kadar ağır olursa olsun teslim olmamak, direnmek. Zalim ne kadar gaddar olursa olsun diyalog kapısını kapalı tutmamak. Günümüzde bu anlayış devam ediyorsa bize düşen Yezid’e karşı Hasan olmak, Hüseyin olmaktır' dedi.

'Gülen Cemaatine peşkeş çektikleri arsaların haddi hesabı yok ama DBP’li belediyelere kayyım atadılar ’

Demirtaş,'Memleketin en büyük hırsızları AKP’li belediyeler. Adil bir müfettiş girsin şu belediyelere, neler çıkacak. Ankara’nın, İstanbul’un yarısını yediler. Servetlerinin haddi hesabı yok. Kendileri söylemedi mi? Gülen Cemaatine peşkeş çektikleri arsaların haddi hesabı yok ama DBP’li belediyelere kayyum atadılar. Niye? Çünkü hırsız değiller. Hırsız olsalar baş tacı yapılırlar. Benim belediye eşbaşkanlarım tutuklanacak, mahkeme mahkeme süründürülecek, memleketi soyan belediye yöneticileri de demokrasi ve ahlak abidesi kesilecek, utanmadan da 'Şu belediyeye de kayyum atayın’ diyecekler. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu da bize normal bir şeymiş diye yutturmaya çalışıyorlar' dedi.

'Bazı medya kanallarını da kapatıyorlar. Niye? Havuz medyası gibi onurlarını satmadıkları için’

“Küfürlü yazmayana köşe vermiyorlar. Bazı medya kanallarını da kapatıyorlar. Niye? Havuz medyası gibi onurlarını satmadıkları için. Onurlarını satmış olsalardı bugün onlara polis değil, bir bakan giderdi konuk olarak. Örneğin Zarok TV var, Kürtçe çizgi film kanalı. Diyorlar ya 'biz asimilasyon ve inkarı bitirdik’ yalanınız boyunuzu aşmış be!

Sizin döneminizdeki asimilasyon hızı cumhuriyet tarihinin on katını aştı. Bunu araştırmalar söylüyor. Bir de 'kendi anadilimizde konuşmayı yapamıyoruz’ diye utanmadan sıkılmadan bizi suçluyorlar. Sen Kürtçe çocuk kanalını kapatırsan, Kürtçe müzik söyleyeni içeri atarsan, asimilasyon işte böyle gerçekleşir. En sinsi asimilasyonu bunlar uyguladı. Kaba saba yöntemi geçmiştekiler kullandı ama bunlar asimilasyonun en inceltilmiş bir halini kullanıyor. Ne acıdır ki bunu İslam adına yapıyorlar.

"Haysiyetsizlik yüzde 50 ediyorsa kusura bakmasınlar"

14 yıldır 'İslamcı bir partiyiz’ diyenler bunu yapıyor. Yalanın, iftiranın en büyüğü de bunlarda. Bunun dinle imanla ne ilgisi var? Neymiş yüzde 50 oy alıyorlarmış. Haysiyetsizlik yüzde 50 ediyorsa kusura bakmasınlar. Bilsek ki yüzde 99 oy alacağız, haysiyetsizlik yapmayız biz.'

'Bu düzen böyle gitmez’

“Böyle bir ülke altında insanlar böyle yaşamı hak etmiyor. Tek başına iktidar olmak bu hakkı vermez sana. Gazeteyi, televizyonu, parlamentoyu kapatabilirsin ama yüreklerimize kelepçe vuramazsınız. Yıkılıp gidecek, bu düzen böyle gitmez' diye konuştu.

'Okuyabildiği tek kitap Hitler’in Kavgam kitabı’

“Parlamentoda 4 parti varmış. Sadece 2 parti var, HDP ve diğerleri var. Biz varız, bir de ırkçılar, milliyetçiler, ulusalcılar var başka güç yok. Türkiye’de adalet ve eşitliği sizler, bizler temsil ediyoruz. Başka direnen odak direnmeye cesaret eden yok. Dikkat edin hepsi sarayın önünde süt dökmüş kedi gibi duruyor. Bizim minnetimiz yok. Senden ihale mi istedik? Hırsızlık mı yaptık? Millete zulüm mü ettik, neyimizden korkacağız. Bu ülkede yaşanmış bütün suçların siyasal sorumluluğu sizdedir. Biz size neden biat edelim. Hangi ruhta birleşirlerse birleşsinler. Dünyada bunun adı faşizmdir. Yaptıkları şeyin evrensel bir tane ismi vardır; faşizm. Hangi ruhta birleşirlerse birleşsinler, dünyada bunun adı faşizmdir. Seçimi kabul etmemiş de facto Führer’im demiş. Solcu milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmış, muhalif basını kapatmış, OHAL ile ülkeyi yönetmeye kalkmış. Tek, tek demiş. Halen iddialıyım. Hayatı boyunca başından sonuna okuyabildiği kitap Hitler’in Kavgam kitabıdır. Orada yazılanları şimdi bir bir uyguluyor, millete de demokrasi diye yutturuyor.'

'Dünyanın en saf hükümeti’

“Şu konuşmamızı yayınlayacak medya kanalı kalmadı artık' diyen Demirtaş, “Zannediyorlar ki halk gerçekleri duymayınca herkes AKP’li olacak. Zannediyorlar ki televizyonlar kapanınca herkes Tayyipçi olacak. Biri bunları kandırmış herhalde. Bunların en zayıf noktası kandırılma. Önüne gelen kandırdı, giden kandırdı. Dünyanın en saf hükümeti. Bir tek biz kandıramadık. Bunları kandırmak isteyen herkes parmağında oynatmış. Peki, suçlu kim biz, öğretmenler, öğrenciler. Devleti parsel parsel satan bunlar ama sonra bir cümle ile 'kandırıldık’ diyerek, yırtıyorlar'

"'Darbeyi eniştemden öğrendim diyor'. Yalan"

“Bunlar er ya da geç ortaya çıkacak. Darbe ile mücadele ediyoruz adı altında darbeye karşı direnen demokrasi güçleriyle mücadele ediyorlar. Defalarca sorduk, nerede darbenin siyasi ayağı. Neden bunu açıklamıyorsunuz. Öğretmeni, memuru işten atıyorsun. AKP’nin içinde darbeyi haber alan bilen, kaç kişi var neden açıklamıyorsunuz. Darbeyi eniştemden öğrendim diyor. Yalan. Darbeden herkesten önce haberi vardı. Her şey ortaya çıkıyor. Bunları konuşmanın zamanıdır. Darbenin tedbirini alacaksın, sırf sen kendi iktidarını sağlamlaştırmak için önlemeyeceksin. Türkiye tarihinin en büyük kumpaslarından biriyle karşı karşıyayız. Bu gerçeği herkes şu koridorlarda konuşuyor da, kimse bu mikrofonda konuşmuyor. Darbenin içindeki bakanlar kim? Senin bilgin vardı neden insanların ölmesine göz yumdun? Hesabına geldi çünkü.

'Oyunu bozan biziz. O yüzden bizi hedef alıyorlar’

Biz ne darbeden ne diktatörlükten yana olmadık. Bir darbe gerçeği var, darbe bir senaryo değil, ama buna karşı alınan tedbir bir senaryo. Muhalefet partileri de bu senaryoya uymuştur. O nedenle Saray’da biz yokuz, onlar var, Yenikapı’da onlar var. Oyunu bozan biziz. O yüzden bizi hedef alıyorlar. Bunu teşhir eden tek parti de biz olduğumuz için işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyorlar.

'Hakikat ortaya çıkmasın istiyorlar’

Darbe girişimi vatana ihanetse, kaç vatan haini var aranızda ey AKP, ey Cumhurbaşkanı? Nerede bunun siyasi ayağı? Neden açıklamıyorsunuz, neyi gizliyorsunuz. Tek bir siyasetçi yok muydu ya darbe girişiminde, numune olarak? Bunların hepsi memleketin başına çorap örme operasyonudur. 32 bin kişi tutuklu. Türkiye’nin en kalabalık davası DEV-YOL davasıydı, bin 500 kişiydi. Zaman aşımından da düştü. 32 bin kişiyi tek dosyada birleştirmek istiyorlar. Bu, oradan bir karar çıkmayacak demektir. 32 bin sanıklı dosya mı olur? Özel mahkeme kuracaklarmış. Binlerce kişinin ifadesiyle o kaos içerisinde hakikat ortaya çıkar mı? Çıkmaz. Dertleri de o zaten hakikat ortaya çıkmasın istiyorlar.

Biz bunların üzerine gitmeye devam edeceğiz. OHAL ve KHK’lerle memleket yönetemezsiniz. Şimdi parlamento açık ne gerek var KHK’lere. Çünkü Meclis’i artık ayak bağı olarak görüyor. Ne güzel işte istediği KHK’yi yazdırıyor. Meclis’e gelse tartışmalar yürütülecek, basına yansıyacak, halk öğrenecek. Bunu yapmıyor, yüzlerce kanun maddesi çıkarıldı. Anayasaya aykırı. Adalet Bakanı, anayasayı ihlal ettiğini kabul ediyor. Bütün temel hak ve özgürlükleri yasakladılar.

Memlekette her şey yasak, kendisi hiç sıkılmadan eskiden topladıkları kalabalıkların onda birini toplayamıyor diyorlar. Ya sen ücretsiz döner ayranla, otobüslerle miting yaparsın, bizim mitinglerimiz gazla, copla yapılıyor. Halk canını ortaya koyarak, direniş ortaya sergiliyor.'

'Tekrar çağırıyorum; zulme karşı direniş haktır’

“Demirtaş sokağa çağırmışmış. Tekrar çağırıyorum; zulme karşı direniş haktır! Sana meşrudur da bize gayri meşru mudur? 15 Temmuz gecesi sokağa çıkana meşrudur da, milletvekiline dokunulunca sokağa çıkana mı gayri meşru? Sana meşrudur, bize değil midir? Halk demokratik tepkisini her yerde barışçıl tepkisini gösterecektir. Sokak demokrasinin en meşru alanlarından biridir. Sokağın gasp edildiği yerde demokrasi olmaz. Günlerce sokaklar çağrı yapanlar, beni suçlayarak kitlemizi baskı altına almaya çalışıyor'

 

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması