Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Demirtaş için verilen talimat ortaya çıktı: Adım adım izleyin!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, Edirne F Tipi Cezaevi’nde her adımının izlendiği ortaya çıktı. Başsavcılıktan, cezaevi müdürlüğüne gönderilen yazıda, Demirtaş’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmelerin teknik cihazla sesli ve görüntülü olarak kaydedilmesi talep edildi. Başsavcılık, Demirtaş’ın görüşmelerinde yanıbaşında bir görevlinin de bulundurulmasını istedi.

Duvar, Başsavcılıktan giden yazıyı TBMM Genel Kurulu’nda paylaşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Başsavcılık metninde Demirtaş 'terörist’ olarak tanımlanmıştır. Bu 15 milyon insana terörist demektir' eleştirisinde bulundu.

 

4 MADDELİK YAZI

Beştaş’ın paylaştığı başsavcılık yazısında, Demirtaş’a ilişkin cezaevi yönetimine 4 talimat gönderildi. Talimat yazısında, şu ifadelere yer verildi:

“Demirtaş’ın avukatlarıyla görüşmesi sırasında, toplum ve ceza infaz kurumunun güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi, terör örgütü veya diğer suç örgütlerinin yönlendirilmesi, bunlara emir ve talimat verilmesi veya yorumlarıyla gizli, açık ya da şifreli mesajlar iletilmesi ihtimalinin bulunduğu kanaatine varıldığından;
    
* Görüşmelerinin teknik cihazla sesli veya görüntülü olarak kaydedilmesine,
    
* Tutuklu ile avukatın yaptığı görüşmeleri izlemek amacıyla görevlinin bulundurulmasına,
    
* Tutuklunun avukatına veya avukatın tutukluya verdiği belge veya belge örneklerine, dosyalar ve arasındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara el konulmasına,
    
* Şüphelinin yaptığı görüşmenin belirtilen amaçla yapıldığının anlaşılması halinde, görüşmeye derhal son verilerek bu hususun gerekçesi ile birlikte tutanağa bağlanmasına, görüşme başlamadan önce tarafların bu hususta uyarılmasına karar verilmiştir…'

'EŞ BAŞKANLARIMIZ TECRİT ALTINDA’

HDP Milletvekili Beştaş, TBMM’de yaptığı konuşmada, HDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde tek kişilik hücrelerde ve tecrit altında tutulduklarını söyledi. “Eş genel başkanlarımız, TBMM üyeleri cezaevlerinde rehin tutulmaya devam ediliyor' diyen Beştaş “Bu, meclisin eksik olmasıdır, meşruiyetinin tartışılır olmasıdır. Yüksekdağ Kandıra Cezaevi’nde, Demirtaş da Edirne Cezaevi’nde. İkisi de tek kişilik hücrelerde, tecrit altında tutuluyorlar. Bu öyle bir tecrit ki, avukatla görüşmeleri bile kayıt altına alınıyor' eleştirisinde bulundu.

Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği’nin ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği kararda Demirtaş için kullanılan ibarelere de tepki gösteren Beştaş, şunları söyledi: “Bu metinde Sayın Demirtaş terör örgütü lideri olarak tanımlanmıştır. Sayın Demirtaş’a terörist demek, Türkiye’de asgari 15 milyon insana terörist demektir. Kendisine terörist yaftası yapıştıranların ağababalarıdır terörist. Sayın Demirtaş’a hiç kimse terörist nitelemesi yapamaz, yaptırmayız, bu hadsizliğe asla izin vermeyeceğiz. Eş genel başkanımızın avukatlarıyla yaptığı bütün görüşmeler, içeride görevliyle, ses kaydı alınarak ve kamera kaydıyla izlenmektedir. Tabii ki şunu belirteyim: Bu kararı ne cumhuriyet savcısı ne de hâkim vermiştir. Bu kararı merkezî akıl, merkezî irade vermiştir. Dokunulmazlıkların kaldırılması kampanyasının yürütülmesinden başlayarak bugüne değin bütün hukuk dışı işlemlerin yürütülmesi, merkezî bir planlamayla yürürlüğe konulmuş ve hâlâ devam ettirilmektedir.'

'BU ÇARPI HUKUKA VURULDU’

Demirtaş’ın grup toplantısı için 3 hafta önce gönderdiği mektup, günler sonra sansürlü bir şekilde ulaşmıştı. Beştaş, Demirtaş’ın grup toplantısı için gönderdiği mektubun sansürlenmesine ilişkin ise “Bu sansür hiç kimsenin haddine değil. İleride torunlarımızın, çocuklarımızın utanç duyacağı, başlarını kaldıramayacakları bir resimdir. Sayın Demirtaş’ın grup toplantısında okunmak üzere avukatlara verdiği ve idare tarafından el konulan konuşma metnindeki çarpılar ve sansürlenen bölümler hiç kimsenin haddine değildir. Bu çarpı barışa, demokrasiye, esşit özgür yaşam iradesine ve hukuka vurulmuştur' diye konuştu.

SAZINA KAVUŞTU
_000.jpg


Tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım günü Diyarbakır'dan Edirne'ye getirilerek F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Demirtaş'tan iki gün sonra tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan da aynı cezaevine getirilerek, tek kişilik koğuşa alındı. 

'BELLİ Kİ CEZAEVİNDE ÇOK BESTE YAPACAĞIM'

Demirtaş, kendisini ziyarete gelen avukatlarından Metin Kılavuz'a, "Belli ki cezaevinde çok beste yapacağım. Bana bir bağlama ayarlayabilirsen sevinirim" diyerek saz istedi. Demirtaş'ın isteği üzerine Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne Demirtaş'a verilmek üzere 4 tane saz gönderildi. Cezaevi yönetimi gelen sazlardan birini Selahattin Demirtaş'a teslim etti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aynı cezaevinde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile aynı koğuşta kalmak istediğini bildirmişti. Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu'nun, Demirtaş'ın bu talebini değerlendirmeye aldığı ve önümüzdeki bir iki gün içinde karara bağlayacağı belirtildi.
 

İlgili Haberler

Politika

'TFF Başkanı Yıldırım Demirören, İddaa ihalesine giriyor'

Politika

Belediyenin borç batağındayken, maliyeti 500 bin lira tutan kitap bastırdı

Politika

TOKİ, günde 28 bin TL tazminat ödüyor

Politika

Çeşme Plajı'ndaki işletmeleri kaldıran belediye, plajı halka açtı

Politika

Ankara Gar Katliamını fotoğrafladı...Mahkeme 'Orada olduğuna dair delil yok' dedi

Politika

YARSAV'ın tutuklu eski başkanı Arslan'a Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava

Politika

Kılıçdaroğlu'nun AİHM'in Demirtaş kararı hakkındaki yorumu

Politika

AKP: Ankara ve İstanbul adaylarımız belli oldu

Politika

AKP'nin Antalya adayı belli oldu

Politika

Gökçek, Özhaseki'ye desteğine karşılık bakın ne istiyor?

Politika

'Erdoğan AİHM'e başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı bağlamıyor?'

Politika

'Asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifini AKP ve MHP reddetti