Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Demirtaş: İdama ilke olarak karşıyız!

Selahattin Demirtaş, partisinin MYK ve Meclis Grubunun ortak toplantısının ardından HDP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin darbe girişimiyle karşı karşıya kalmasından dolayı büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Demirtaş, "Darbe girişimleri Türkiye'nin ilk kez karşı karşıya kaldığı bir şey değildir. Türkiye maalesef darbeler tarihinden ibaret bir siyasi geçmişe sahiptir. Bu darbe girişimlerinin acı sonuçları ortaya çıkmış olsa da 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleşememesinin en büyük nedeni siyasetin takındığı darbeye karşı ortak tutumdur." ifadesini kullandı.

Bundan sonraki sürecin soğukkanlılıkla takip edilmesi, alınacak tedbirlerin, yapılacak çalışmaların konuşulması gerektiğine değinen Demirtaş, darbe girişimi sürecinin iyi analiz edilmesini istedi.

Demirtaş, siyasi parti liderlerine çağrıda bulunarak, "Bundan sonra atılacak adımları anlamak ve süreci karalılıkla değerlendirmek için bütün siyasi parti lideri bir zirve masası etrafında hızlı bir şekilde acil olarak
toplanmalıdır." diye konuştu.

"Darbeye karşı duruşun demokratik bir tutuma evrilmesi"

7 Haziran seçim sonuçlarının darbe zihniyetinden kurtulmak için büyük bir fırsat sunduğunu, Türkiye'de bir uzlaşı kültürünün oluşması için koalisyon kurulmasını istediklerini ifade eden Demirtaş, "7 Haziran'da bir uzlaşma kültürü ile Türkiye'nin önünü açmak yerine bir sivil darbe ile parlamentoya el konuldu, anayasa askıya alındı. Bu girişimler 15 Temmuz'da yapılan darbe girişiminin zeminin oluşturdu." iddiasında bulundu.

Darbe girişiminin ardından ortaya çıkan tablonun sunduğu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti: "Kutuplaşma ve kamplaşma siyaseti nedeniyle bölünmüş olan toplum, 15 Temmuz akşamı geçici bir konsensüsle bir araya gelmiştir. Kutuplaşma ve kamplaşma tümüyle ortadan kalkmamıştır. Kutuplaşmaya yol açan siyaset maalesef derin izler bırakmıştır. Şimdi bu kutuplaşma tamamen ortadan kalkmış gibi davranılırsa ve sanki darbe karşıtı duruşumuz, muhalefetin darbe karşıtı söylemi AKP'nin politikalarına sunulmuş sınırsız bir destek gibi algılanırsa hata yapılmış olur. Darbeye karşı duruşun demokratik bir tutuma evrilmesi halinde bu süreç anlamlı olacak."

"İdama ilke olarak karşıyız"

Darbecilere yönelik hukuki süreç ile idam tartışmalarının da başladığının hatırlatılması üzerine Demirtaş, TBMM'ye idamla ilgili bir düzenlemenin gelmesi halinde parti olarak karşı çıkacaklarını bildirdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün yaptığı açıklamada darbeye karşı ortak hareket eden siyasi partilere teşekkür ettiğini hatırlatan Demirtaş, "Sayın Başbakan'ın bugün yaptığı açıklamada, siyasi partilere teşekkür ediyor olmasını biz de teşekkürle karşıladığımızı belirtmek istiyorum." diye konuştu.

 

İlgili Haberler

Politika

'Asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifini AKP ve MHP reddetti

Politika

AKP, Mersin ve Adana'yı MHP'ye bırakabilir

Politika

'Adayımız CHP'li olmalı, Mansur Yavaş üyemiz değil'

Politika

İşte Kılıçdaroğlu'nun ittifak modeli

Politika

AB ve Türkiye reform çabalarını görüşecek

Politika

'Avrupa ordusu kurmaya çalışmıyoruz'

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir

Politika

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Politika

Kararlarını bağlayıcı bulmadığını söyleyen Erdoğan, AİHM'e neden başvurmuştu?

Politika

Buldan: AİHM'in Demirtaş kararına derhal uyulsun