darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Demirtaş: Terörist dediğiniz PYD defalarca Ankara’da sizlerle görüşmedi mi?

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Atamız, dedemiz, ceddimiz dediğiniz Süleyman ŞahTürbesi nerede? PYD’nin kontrolüyle, PYD’den destek isteyerek YPG’nin desteğiyle o türbeyi taşımadınız mı? IŞİD havaya uçuracaktı, Salih Müslim’den rica ettiniz o getirdi. Bugün terörist dediğiniz PYD defalarca Ankara’da sizlerle resmi görüşme yapmadı mı?' diye sordu.

Demirtaş, Diyarbakır’da düzenlenen Avrupa Sol Partiler Dayanışma Konferansı'na katılarak gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, “Sur’da yaşadığımız şey insanlığın başına ilk kez gelen şey değil. Ama insan dediğimiz mahlûk bütün bunlardan bir ders çıkarıp insani değerleri korumak yerine halen bütün canlılar içerisinde en vahşi, en barbar uygulamaları gerçekleştirebiliyorsa Sur’da Cizre’de olduğu gibi halen insanlık adına utanç verici suçlara imza atabiliyorsa bu da bizim geride kalan insanların ortak suçu olmayacak. Bu suçları insanlığa mal etmeyeceğiz.' ifadelerini kullandı. 

Dünyanın neresinde olursa olsun ağır insan hakları suçlarının asla hoş görülmemesi gerektiğini anlatan Demirtaş, “Bugün aileler sadece evladının cenazesine ulaşmaya çalışıyor. Böylesine barbar siyasi anlayışla bu savaşı yürütüyor. Öldürdüklerini cenazelerini yaktıklarını bir zat cezalandırmakla yetinmiyor bu tatmin etmiyor Davutoğluve Erdoğan’ı. Yüzlerce gencin infaz edilmesi emrini verenler Davutoğlu ve Erdoğan siyasi aklı bununla yetinmiyor, geri kalan milyonları da bu şekilde cezalandırmak istiyorlar.' şeklinde konuştu. 

“AKP TERÖR ÜRETEN BİR ANLAYIŞA SAHİPTİR' 

Bütün dünyanın terörün ne olduğunu görmek ve anlamak istiyorsa Cizre’ye ve Sur’a gelmesi gerektiğini savunan Demirtaş, “AKP hem içeride, hem dışarıda artık terör faaliyeti yürüten, üreten ve uygulayan bir anlayışa sahiptir. IŞİD’in, barbarlık ve tecavüz örgütünün besleyicisidir, destekleyicisidir. Bunu gizlemekten ve saklanmaktan falan da korkmuyor. Açık açık bugün Halep-Azez tartışmasında Davutoğlu’nun söylemlerine bakarsanız bunu itiraf etmekten de çekinmiyorlar. Azez düşmeyecek diyor, kim var Azez’de? El Nusra, Ahraru Şam var. IŞİD ile bağlantılı barbarlık orduları var. Kelle kesen, kadınları köle pazarında mal diye satan yapılar var. Ve Davutoğlu orası düşmeyecek diyor. Oradaki Kürt güçleri ilerlemeyecek diyor. Koruduğu şey IŞİD çeteleri.' şeklinde konuştu. 

"BUGÜN TERÖRİST DEDİĞİNİZ PYD DEFALARCA ANKARA’DA SİZLERLE RESMİ GÖRÜŞME YAPMADI MI?"

Demirtaş şunları söyledi: “Açık bir terör destekçisi haline gelmiş durumda AKP hükümeti. Bunu saklamak için etrafındaki herkesi terörist ilan ediyor. HDP terörist, aydınlar terörist, sanatçılar terörist, PYD terörist… Oysaki en büyük terör üreticisi AKP’dir. Toplumun artık bunu iyi görmesi lazım. AKP’nin sonunun siyasi olarak bitişinin başladığını da bütün halkın görmesi lazım. Teröre, barbarlığa ve vahşete bel bağlamış siyasi iktidarlar uzun süre varlığını artık koruyamazlar. PYD’yi terör örgütü ilan edeceklermiş. Efendim biz Salih Müslim ile Atina’da görüşmüşüz, terör destekçisi olmuşuz. Böyle bir utanmazlık, aymazlık olabilir mi? Atamız, dedemiz ceddiniz dediğiniz Süleyman Şah Türbesi (Sehven Şah İsmaildedi) nerede? PYD’nin kontrolüyle PYD’den destek isteyerek YPG’nin desteğiyle o türbeyi taşımadınız mı? IŞİD havaya uçuracaktı Salih Müslim’den rica ettiniz o getirdi. Bugün terörist dediğiniz PYD defalarca Ankara’da sizlerle resmi görüşme yapmadı mı? Daha geçen yıla kadar Salih Müslim Ankara’da defalarca görüşme yapmadı mı? PYD buraya geldi, elini gönlünü buraya açtı. Türkiye’ye karşı tek bir mermi ve taş atmış değil. Ama PYD karşı füze atılıyor. Peki Suruç’ta Ankara Garı’nda,  Sultan Ahmet’te, Diyarbakır mitinginde yüzlerce insanı katleden IŞİD’e ne yaptınız? Bak o AKP’nin gözünde çünkü terör örgütü değil. Türkiye’ye tek bir taş atmayan PYD’yi terör örgütü ilan ediyorlar bu ülkede yüzlerce kişiyi katleden IŞİD’i neredeyse öfkeli çocuklar olarak görüyorlar. İşte terörist anlayış, terör yardakçılığı budur. AKP IŞİD’in artık siyasi uzantısıdır. “ 

SUR’DAKİ KIZININ CENAZESİNİ ALAMAYAN ANNE, DEMİRTAŞ’A SARILIP AĞLADI 
Sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların devam ettiği Sur ilçesinde öldürüldüğü açıklanan ancak cenazeleri alınamayanların aileleri de katıldı. 8 Ocak’ta vurularak öldürülen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un annesi Fakriye Çukur, Demirtaş’a sarılarak ağladı. Anne Çukur kızının cenazesine kavuşmak istediğini belirtti. 

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı