YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Dünya demokrasi sınavında

29.01.2017 09:09

Lider sıkıntısı çeken dünya ciddi bir demokrasi sınavı veriyor.

ABD seçimlerinin hayli karanlık geçtiğini ve bu karanlığın da aydınlatılamayacağını hepimiz biliyoruz.

Seçimin sonucunda başkanlık yemini eden yeni başkanın almakta olduğu seri kararlar hem dünyada hem de kendi ülkesi içinde sıkıntılar yaratmayı sürdürüyor.

ABD içinde dinmeyen protestolar, hür dünya diye adlandırılan ve içindeki her gelişmenin dünyayı etkilediği bu ülke yönetimi tarafından nasıl değerlendirilecek? İşte ABDnin içine düştüğü ve vermek zorunda olduğu demokrasi sınavı burada başlıyor.

Ünlü Fransız ressamı Claude Lazar, Facebookta paylaştığı son tablosunda, bu sorunun yanıtını arıyor ve ABD silüetini (New York) bir tür demir parmaklılar arkasında gizliyor...

unnamed-(4)-051.jpg

Fransada durum iyice berbat!

Fransız solunun başarısız Cumhurbaşkanı F. Hollandtan sonra önümüzdeki cumhurbaşkanı seçimlerini bir sağcı liderin kazanacağı bekleniyordu. Bu liderin de aşırı sağcı Pene karşı güçlü bir lider olması isteniyordu.

Bu dikkatle yapılan sağ parti cumhurbaşkanı adayı seçimini hayli koyu dindar olan Fillon kazanmıştı ve sosyalistler ne yaparsa yapsın, onun cumhurbaşkanı seçileceğine mutlak gözüyle bakılıyordu.

Gelin görün ki, Fillonun başka milletvekilleri gibi, karısını danışman olarak kullandığı ve devletin kasasından ona haksız yere maaş ödediği ortaya çıktı.

Ödedikleri yüksek vergiler konusunda çok hassas olan Fransızlar, bu yolsuzluk haline çok kızdılar ve şimdiden Fillonu defterden sildiler. Onun cumhurbaşkanı olabilmesi hemen hemen olanaksız gibi.

Tabii Fillonun düştüğü bu durum, Fransızların koyu dindar olanlarını da üzdü ve dine bağlı bir adamın yolsuzluklara göz yumması eleştirilerin odağında yer aldı...

Fransız sosyalistleri ise ikinci turda Hamon ve Valls arasında bir seçim yapacaklar.

Başbakanlığı sırasında çok konuşması, hamasi söylemleri ve asabi tavırları ile Fransızların yoğun eleştirisi ile karşılaşan Vallsin bu seçimi kazanabilmesi pek olası görülmüyor, zaten kamuoyu yoklamaları da hep Hamondan yana...

Önümüzdeki seçimler Fransız demokrasisinin ciddi bir sınavı olarak değerlendiriliyor ve Hamonun iyi bir kampanya ile Sosyalistlerin yüzünü ak çıkartabileceği şimdiden konuşuluyor. Şu bir gerçek ki, Fransız seçmeni yolsuzluklar karşısında son derece tetikte ve huzursuz, bunun hesabının sorulmasını istiyor.

Türkiye ise çok ciddi bir demokrasi sınavına, korku, baskı, tehdit üçgeniyle giriyor.

Mafya ileri gelenlerinin halkı silahla tehdit etmekte olduğu ülkede, başbakan yardımcısı, terörün durdurulmasının ancak yeni anayasaya evet denilerek, başkanlık sisteminin gelmesi ile mümkün olabileceğini söylüyor ve halkı bu yolla tehdit ediyor. Öte yandan terörist suçlamaları ile aydınlar, gazeteciler, sivil toplum örgütlerinin önderleri, hatta seçilmiş milletvekilleri tutuklanarak hapise gönderiliyor. Ülkede ciddi bir baskı eylemi süregeliyor.

Türkiye önünde bekleyen ve tarihi henüz açıklanmamış olan referandum ile önemli bir demokrasi sınavı verecek ve ülke ya gerçek çoğulcu, kuvvetler ayrılığına dayalı, lâik geleneksel cumhuriyetinden vazgeçececek ya da ona sahip çıkarak üzerinde oynanmakta olan büyük oyuna DUR diyecek...

Eğitim