Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Demirtaş'tan Cumhuriyet'e destek ziyareti: 'Saray'dakine biat manşetleriyle çıksın istiyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Cumhuriyet Gazete'sinin Ankara Temsilciliği'ne destek ziyaretinde bulundu. Demirtaş'ı gazetemizin Ankara Temsilcisi Erdem Gül karşıladı. Burada bir açıklama yapan Demirtaş, şunları söyledi:

Değerli arkadaşlar öncelikle dün Cumhuriyet Gazetesine yapılan son derece açık bir şekilde siyasi bir operasyon olduğu anlaşılan gözaltılar, Cumhuriyet Gazetesine dönük baskılar nedeniyle dayanışma ziyareti için buradayız. Ankara Temsilcisi Erdem Gül şahsında bütün Cumhhuriyet çalışanlarına, gözaltında bulunan bütün Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine buradan dayanışma duygularımızı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye'de uzun süredir anayasa evrensel hukuk ilkeleri kanunlaraskıya alınmış durumda. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da bunu Allahın lütfuna çevirmek isteyen saraydaki anlayış ile hükümet el ele verip khklerle bütün temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı yeni bir baskı süreci başlattılar. Tabiki bu toplumun tamamına sirayet etmesini arzuladıkları korkunun baskının zulmün görülmemisi, duyulmaması için yapılaması gereken en etkili şey muhalif medyayı, AKP'ye biat etmemiş medyayı kontrol altına almaktır. Kapatmak, tehdit etmek, baskı altına almaktır. Bu geçmiş iktidarlarında sık sık denediği ve dünyada birçok baskıcı hükümetlerin, iktidarların ve diktatörlerin denediği bir yöntemdir.

'CUMHURİYET GAZETESİ TESLİM OLMADIĞI İÇİN SALDIRI ALTINDA'

Bu günler tabiki bitecek. Bu zulüm günleri geçecek. Önemli olan böylesi zor günlerde özgürlüklerden yana olan Türkiye'nin aydınlık geleceğine inanan herkesin dayanışma içerisinde olmasıdır. Toplum tabiki kendi içerisinde farklı siyasal görüşlere, dünya bakış açılarına, farklı inanç ve kimliklere sahiptir. Ama hepimizin ortak değeri bu ülkede demokrasi ve huzur içerizinde, güven içerisinde eşit yaşamak olmalıdır. Bunu savunan herkesin bugün el ele verme dayanışma içerisinde birlikte mücadele etme günüdür. Teslim Olmayız manşetiyle çıktı bugün Cumhuriyet Gazetesi, Evet en önemli şey budur. Bugün itibariyle AKP bütün devleti ele geçirdiğini zannediyor olabilir ama önemli olan teslim olmadığımızı her fırsatta elimizdeki bütün imkanlarla gösterebilmektir. Cumhuriyet Gazetesi duruşu vesilesiyle, teslim olmadığı için saldırı altında. Önceki gün Türkiye'nin tek Kürtçe yayın yapan gazetesi Azadiya Welat aynı şekilde kapatıldı. Dünyanın tek kadın ajansı Jinha kapatıldı. Diha kapatıldı. Geçen ay 20'den fazla televizyon radyo kapatıldı. Görünen o ki tek kanallı TRT'nin ilk günlerindeki gibi tek kanallı Türkiye'ye dönülmek isteniyor. Kanal sayısı gazete sayısı kaç olursa olsun hepsi aynı manşetle çıksın, hepsi Saray'dakine biat manşetleriyle çıksın istiyorlar. Fakat bunun imkanı yok.

'HERKESİ TESLİM ALMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Bu çağda insanların Ay'da Mars'ta şehir kurmaya çalıştığı, bunun arayışlarının olduğu bir çağda basın sansürleyebilmek ham teknik olarak mümkün değil, ham de bu kadar inançlı insanın, bu kadar direngen insanın milyonların olduğu bu ülkede herkesi teslim almak mümkün değil.

 

Gözaltına alınmış Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin hemen bugün, gecikmeksizin serbest bıraklımasını bekliyoruz.

İlgili Haberler

Politika

Yıldırım, damada 'başarılı evliliğin sırrı'nı verdi: İtaat et, rahat et

Politika

Çavuşoğlu: Müslümanlara karşı nefret artıyor

Politika

Andriy Shevchenko: Mücadele değil, dostluk maçı

Politika

Hollanda'nın eski Başkonsolosu: Avrupa, Osman Kavala için Türkiye'ye baskı yapmalı

Politika

Berat Albayrak'tan TürkAkım açıklaması

Politika

MHP'de 30 ilçenin belediye başkan adayı belli oldu

Politika

'Reis' filminde Emine Erdoğan'ı canlandırmıştı, AKP'den adaylığını açıkladı

Politika

Aydın Doğan'dan Erdoğan'a ziyaret: Satın almak istediği bankayı konuştular

Politika

Muhsin Yazıcıoğlu'nun koruması AKP'den aday adayı

Politika

CHP Bursa'da 9 ilçe belediye başkanı adayını basına tanıttı

Politika

TürkAkım Projesi Töreni'nde ortak açıklama

Politika

CHP'li Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı