darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Demirtaş'tan Erdoğan'a 'diploma' çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İstanbul'da düzenlenen 'Darbeye karşı Demokratik Direniş’ mitinginde konuşuyor. Demirtaş, mitingdeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tartışma konusu olan diploması için çağrıda bulundu. Demirtaş, "Diploman var mı, yok mu, bunu açıkla; neden rektöre çağrı yapıyorsun?" diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Bakırköy'de 'Darbeye karşı Demokratik Direniş' adı altında miting düzenlendi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Yargılanmaktan korkmuyoruz, ancak bizi yargılayacak bağımsız bir yargının olduğuna inanmıyoruz" dedi.

Bakırköy Halk Pazarı'nın kurulduğu alanda yapılan mitinge HDP'liler, saat 12.00'da gelmeye başladı.

Polis, mitingin yapıldığı alan ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Mitinge gelenler sıkı güvenlik kontrollerinden geçirildikten sonra alana alındı. 

Mitinge HDP milletvekilleri Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu, Celal Doğan, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Miting, müzik gruplarının verdiği konserlerle başladı. Alanı dolduran HDP'liler, müzikler eşliğinde halaylar çekerek sloganlar attı,  terörist başı Abdulah Öcalan'ın posterleri açıldı.

Erdoğan ve Yargıtay Başkanı'na eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması ve yaşanacak yargı süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına değinen Demirtaş, "Seçimlerde binbir hile ile durduramadığı HDP'yi şimdi parlamentodaki diğer iki grubun da desteğiyle, yargı eliyle tavsiye etmek istiyor.  Buradan seslenmek istiyorum. Yargı bugün sesini çıkarmayacaksa, yargı içinde hukukun üstünlüğüne inanan yargı mensupları, şu gün sesini çıkarmayacaklar ise,  lütfen bir daha da sesini çıkarmasınlar.  Adam, yargıyı teslim almış durumda, yargı içindeki hukuka inananlar ne yazık ki çıtını çıkarmıyor. Bugün itiraz etmeyecekseniz yarın itiraz etmeye zaman bulamayacaksınız.  Adam 'Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımıyorum' diyebiliyor. Adam savcıya, hakime, mahkemeye talimat da verebiliyor. Yargıtay Başkanını mevsimlik işçi gibi yanına alıp çay toplatmaya gidiyor ve onun gözünün içine baka baka talimat verebiliyor" dedi.

"Biz yargılanmaktan korkmuyoruz"

Önümüzdeki günlerde yargılamalarının başlayacağını hatırlatan Demirtaş, "Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Fakat bizi, yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız.   Var mı öyle bir şey? Yok.  Siyasi emri verip dokunulmazlıklarımızı kaldırtan, siyasi intikam almak için bizi yargıya gönderen, Saraydaki zatla çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı bizi adil yargılayabilir mi? Bu nedenle kabul etmiyoruz" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı olma yeterliliğin var mı?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diplomasının tartışma konusu olduğunu söyleyen Demirtaş, şöyle devam etti: "Aylardır tartışılıyor. Biz de çağrı yaptık. ' Diploman var mı, yok mu?' diye.  Hakkımız değil mi? Cumhurbaşkanı olma yeterliliğin 'var mı yok mu?' Diploman yoksa olamazsın.  Dün verdiği cevapta rektöre sesleniyor; ‘Hele o arşivi karıştır, bizim o diplomayı çıkar' diyor. Arkadaş diplomayı sen mi aldın rektör mü aldı?  Çıkarması gereken sensin. 'Mezun oldum' diyen sensin.  Diplomanın sende olması lazım. Belediye başkanı, milletvekili, cumhurbaşkanı adayı oldun. Aday olurken, bir dosya hazırlaman lazım. O dosyanın içinde diplomanın onaylı örneğinin olması lazım. Bunlar yasal şartlar. Şimdi sen niye rektöre çağrı yapıyorsun.  Senin elinde bu yoksa zaten demek ki, diploman yok.  Olsa şimdiye kadar o diploma dev pankartlar haline getirilmiş, ülkenin bütün köşelerine asılmıştı."
 
Demirtaş, konuşmasının ardından Diyarbakır mitingine katılacağı için alandan erken ayrıldı. 

Bir süre daha bazı müzik gruplarının verdiği konserlerle devam eden miting olaysız şekilde sona erdi.

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması