darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Demirtaş'tan Membic yorumu: O zaman dans!

SDF, Fırat nehrinin batısında, iki buçuk aydır saldırdığı Membic terör örgütü IŞİD’den aldı.

Menbiç Askeri Meclisi yetkililerinden edinilen bilgilere göre Halep'e bağlı Menbiç kentinin alınması için Arap, Türkmen ve Kürt savaşçılardan oluşan Menbiç Askeri Meclisi'nin 73 gündür başlattığı operasyonda son aşamaya gelindi ve El Sirip Mahallesindeki bir noktanın alınmasıyla kentin tamamı IŞİD'in elinden alınmış oldu.

172 bin sivil kurtarıldı

73 gündür devam eden operasyonda şimdiye kadar 172 bin Menbiçli sivil kentten kurtarılarak kentin Doğusunda yer alan ve siviller için yapılan kampa yerleştirildi. IŞİD militanlarının sivillerin arasına karışmış olabilir endişesiyle kurtarılan siviller güvenlik taramasından geçirilirken, onların tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

Dünden bu yana IŞİD kentte sadece El Sirip mahallesinde bir noktada kalmıştı. Menbiç Askeri Meclisi de o noktayı almak için bugün sabah saatlerinde operasyon başlattı. Sabah saatlerinden bu yana yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu o noktanın alınmasıyla Menbiç kentinin tamamı IŞİD'in elinden alınmış oldu.

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Menbiç Askeri Meclisi Komutanlarından Ahmet İbrahim, Menbiç kentinin tamamını IŞİD'in elinden aldıklarını söyledi. Kentin tamamını az önce aldıklarını dile getiren İbrahim, kentte şimdi arama tarama çalışması yaptıklarını kaydetti. İbrahim, kentin birçok yerinde mayın temizliği yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Menbiç Askeri Meclisi yetkililerinden edinilen bilgilere göre kent merkezinde 3 binin üzerinde mayın ve el yapımı patlayıcı ise etkisiz hale getirilirken, operasyon boyunca IŞİD ile yaşanan çatışmalar ve bombalı tuzaklamalar sonucunda 283 Askeri Meclis savaşçısı yaşamını yitirdi ve çok savaşçı da yaralandı. IŞİD'ten ise 3 bine yakın kişinin yakıp verdiği öğrenildi.

2012 yılında ÖSO'nun ve 2014 yılında ise IŞİD'in eline geçen 80 bin nüfuslu Menbiç, güneyde Halep'e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus'a 40 kilometre, doğuda Kobani'ye 65, batıda ise Bab'a 45 kilo metre uzaklıkta bulunuyor.

membic.jpg

Demirtaş: O zaman dans!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Menbiç’in IŞİD’den temizlenmesine bir karikatüre gönderme yaparak “O zaman dans' yorumunu yaptı. Demirtaş, haberi eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da göndererek “Doğru mu bu hocam?' diye sordu.

dans-001.png

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan ve Davutoğlu'nun PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesine izin verilmeyeceğine dair açıklamalarını böyle cevaplamıştı:

 

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği