unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Devlet Tiyatroları'nın tartışılan repertuvarı belli oldu!

Devlet Tiyatroları'nın tartışılan repertuvarı belli oldu!Geçtiğimiz günlerde Genel Müdür Vekili Nejat Birecik'in "Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz" açıklamasıyla gündeme gelen Devlet Tiyatroları'nın (DT) yeni sezon repertuvarı belli oldu. Hürriyet'ten Sevin Turan'ın haberine göre sezon boyunca Devlet Tiyatroları'nda yabancı oyunlar da sahnelenecek. Hatta iki sahnede açılış da yabancı oyunlarla yapılacak.

'Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım', 'Felatun Bey ile Rakım Efendi', 'Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe', 'Oyunlarla Yaşayanlar', 'Rumuz Goncagül' gibi Türk tiyatrosunun ölmez eserleri bu yıl Devlet Tiyatroları sahnelerinde izleyiciyle buluşacak.

Sezonun yabancı oyunları arasında ise William Shakespeare'den Fırtına, Dominique Durvin ve Helene Prevost'tan 'Çamaşırhane, Almir İmirseviç'ten 'Eğer Bu Bir Film Olsaydı' ile Julie Jensen'dan 'Annemin Son Çılgınlıkları' dikkat çekiyor.

Programın ayrıntılarına Devlet Tiyatroları'nın internet sitesinden ulaşmak mümkün.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, repertuarında güncellemeye giden Devlet Tiyatroları Tüm sahnelerde yeni sezona, yerli oyunlarla başlanacağını duyurmuştu.

DT Genel Müdür Vekili Birecik, yeni sezon için repertuvarı sonuçlandırma aşamasındayken, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını belirtti ve bu menfur saldırıdan bağımsız hareket edemeyeceklerini ifade ederek, "Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz" demişti.

Bu durum özellikle sosyal medyada "DT artık yabancı oyun oynamayacak" şeklinde yorumlanmış ve tartışmalara neden olmuştu. Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Önümüzdeki sezonda tiyatro sadece yerli oyunlarla sahne açacak" sözleri de tartışmayı alevlendirmişti.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Ünlü senarist hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Hint ve Türk vatandaşları Bollywood filminde buluştu

Kültür Sanat

Erdemit'te ikinci kitap fuarı başlıyor!

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

Netflix'den yeni bir bilimkurgu: Nightflyers

Kültür Sanat

2018 Homeros ödülü Haluk Şahin'e verildi

Kültür Sanat

Sinemalarda bu hafta: 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

1700 yıllık bir Aristokrat

Kültür Sanat

Eski bilgisayar parçaları sanat eserine dönüştü

Kültür Sanat

Mayakovski 125 yaşında

Kültür Sanat

Fatma Girik'i 40 yıldır taciz ediyor: Yargılanmasına bugün başlandı