darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin İzmir adayı belli oldu

AKP'de Erdoğan'a yalvaran isimleri açıkladı!

Video | Atatürk düşmanı püsküllü, Hz. Hüseyin'in katilini böyle savundu: 'Yezid'e sövmeyin'

İbrahim Kalın'dan Devlet Bahçeli'ye 'hediye' uçak yanıtı

'CHP İstanbul'a Akşener'i aday gösterebilir'

Diktatörlük Anayasasında en kritik 3 madde!

AKP ve MHP'nin uzlaştığı anayasa değişiklik paketi 316 imza ile Meclis Başkanlığı'na sunuldu. AKP ve MHP kurmayları ortak açıklama yaparak Anayasa değişiklik paketi hakkında bilgi verdi. Yeni paket meclis'in hükümet üzerindeki denetim yetkisini ortadan kaldırarak, seçilecek devlet başkanını seçilmiş kral haline getirdiği ortaya çıktı. Öngörülen rejim tipik bir Latin Ameraka faşist dikkatörlüğü gibi.  

İŞTE 21 MADDELİK DEĞİŞİKLİK PAKETİ

PAKETTE 3 KRİTİK MADDE

AKP ve MHP'nin 'partili cumhurbaşkanlığı' modeli için üzerinde uzlaştıkları 21 maddelik Anayasa paketinin özellikle 3 maddesi AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dinci-faşist bir dikta rejimi kurmalarının önündeki tüm engelleri kaldırıyor.

Anayasa Paketi'nin 6. maddesi, TBMM'nin görev ve yetkilerini düzenleyen 2709 sayılı kanunun 87. maddesini yeniden düzenliyor. Yapılan değişiklik ile Meclis'in yürütme üzerindeki denetim yetkisini ortadan kaldırıyor.

Pakette yer alan ikinci riskli madde ise, Cumhurbaşkanına Bakanlar Kurulu'nu tek başına belirleme yetkisi vermesi. Cumhurbaşkanı, Meclis içinden veya dışından istediği isimleri Bakanlar Kurulu'na atayabilecek. Bu durum, yürütmenin de tek kişide toplanmasına neden olacağı gibi, milletvekillerini ve bakanları belirleyen Cumhurbaşkanının 'tek adam' konumunu daha da perçinleyecek.

OHAL VE SAVAŞ YETKİSİ

Anayasa paketinin 13. maddesi ise Cumhurbaşkanına tek başıan OHAL ve savaş ilanı yetkisi veriyor. Böyle bir yetki Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'te bile bulunmuyordu. Meclis sadece 3 ay süreyle Mustafa Kemal'e bazı knularda tek başına karar almasını sağlayan olağanüstü bir yetki vermiş, sürenin bitiminde bu yetkiyi geri almıştı.

Mevcut Anayasa'da Meclis onayı gerektiren işlemlerin Cumhurbaşkanının tek başına kullanacağı bir yetkiye dönüştürülmesi ve Meclis'in tamamen devre dışı bırakılması, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girmesi halinde Saray rejimini mutlak bir tek adam rejimine çevirmiş olacak. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 'hukuk dışı fiili duruma hukuki zemin hazırlamak' diyerek tarif ettiği bu sistemde, diktatörlük önünde hiç bir engel kalmayacak. 

Başkana tek başına neredeyse rejim değiştirme yetkisini bile tanıyan yeni anaya paketi, eğer meclis'ten geçer ya da referandumda kabum edilirse, Türkiye'de islamcı faşist bir dikta düzeni kurulmuş olacak.

Tehdidin büyüklüğü de yeni anayasanın tasarısının/teklifinin bu yapısından kaynaklanıyor. 

İŞTE 21 MADDELİK DEĞİŞİKLİK PAKETİ

İlgili Haberler

Politika

Tutuklu Eren Erdem'den Berberoğlu mesajı: Darısı tüm siyasi tutukluların başına

Politika

AKP'li 16 yılda 21 bin 208 işçi hayatını kaybetti

Politika

Video | Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 9 soru!

Politika

AKP'den İş Bankası açıklaması: Atatürk'e saygı gereği CHP vazgeçmeli

Politika

AKP MKYK toplantısı sona erdi

Politika

AKP'den yerel seçimlerde ittifak açıklaması

Politika

Türkiye, Rusya ve İran, ABD'de 'Suriye' için toplanacak

Politika

Uyuşturucu ile yakalanıp tutuklanan HDP'li partiden ihraç edildi

Politika

TBMM'ye stajyer avukatlar için kanun teklifi verildi

Politika

'Kadın değiliz' dediği için eleştirilen Emre Can özür diledi

Politika

Merkel ve Erdoğan Berlin'de bir araya gelecek

Politika

CHP Sözcüsü Öztrak: Vatandaşın krizi ve ülkeyi yönetenlerin krizi farklı