darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Dink cinayeti için emri kim verdi?

Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 9 yıl geçtikten sonra ortaya çıkan görüntülerin büyük önem taşıdığını belirterek “Şimdi, bu organizasyon kimlere uzanıyor? Emri veren kim ya da kimler? Bunların araştırılması gerekiyor. Şu açık, ortada bir organizasyon var' dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinden 9 yıl sonra cinayete dair yeni görüntüler ortaya çıktı. Cinayetten bir gün önce ve cinayet günü Agos’un önünde keşif yapan Trabzon İl Jandarma Komutanlığı görevlilerinin yeni görüntüleri soruşturma dosyasına konuldu. Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, “Dosyada var olan görüntülerde, yıllardır bizim 'bu şahısları araştırın’ diye ısrar ettiğimiz şahıslara ilişkin yapılan çalışmalar vardı. HTS kayıtları ile görüntüler eşleştirilince, bu sonuç ortaya çıktı' dedi.

"HTS KAYITLARI YILLAR SONRA İNCELENDİ"

Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturmanın çok önemli bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Bakırcıoğlu, “Yeni birçok bilgiye ulaşılabilir. Trabzon ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlileri cinayet için organize oldu. Trabzon Jandarma görevlileri, 2006 yılı Ağustos ayında İstanbul’a gelip keşif yaptı. İstanbul Jandarma ile haberleştiler. Dink’in evinin orada yapılan keşfe dair bilgiler dosyada vardı. Ogün Samast’a cinayet günü İstanbul İl Jandarma görevlilerinin nezaret ettiğine dair bilgiler de dosyadaydı. HTS kayıtları yıllar sonra incelendi ve ortaya bu görüntüler çıktı. Şimdi, bu organizasyon kimlere uzanıyor? Emri veren kim ya da kimler? Cinayet kararı hangi süreçlerden geçti? Dink cinayeti kararını veren kişilere ulaşılması büyük önem taşıyor. Jandarma görevlilerine yönelik operasyon çok önemli ancak soruşturma henüz tamamlanmış değil' diye konuştu. Dink cinayetinin jandarma ayağına yönelik operasyonda 14 kişinin tutuklandığını anımsatan Bakırcıoğlu, “Cinayetin her boyutunun, her olasılığının soruşturulması lazım. Şu açık, ortada bir organizasyon var' dedi.

Öldürüldüğü yerdeler

Görüntülerde, Trabzon İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda görevli olan Emre Cingöz, cinayetten bir gün önce ve cinayet günü keşif yaparken görülüyor. İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı’ndan 3 rütbeli de olay yerinde görülüyor. Trabzon’da görev başında olmaları gerekirken Dink’in öldürüldüğü yerde, Ogün Samast’ın Dink’i vururken yakalandığı güvenlik kameralarına yakalanıyorlar.

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var