Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Dink davasında gerginlik: Delikanlı ol, doğruları konuş

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu bulunan sanıklar eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ercan Demir hazır bulundu. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, polis memuru Muhittin Zenit ile ana dava dosyasında yer alan Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast ve Yasin Hayal ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

"DDK MÜFETTİŞLERİNİN HAZIRLADIĞI YORUMA DAYALI RAPOR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR"
Savunmasına devam eden dönemin Trabzon İstihbarat Şube Amiri tutuklu sanık Ercan Demir, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Dink Cinayetine ilişkin hazırladığı raporda kendisiyle ilgili bölümleri eleştirdi. Demir, "Benimle ilgili somut bir tespit yokken, DDK'da ise iddialar şaha kalkmış. Engin Dinç neden 2 farklı ifade veriyor. O dönem sorumlu müdür olan Reşat Altay burada. DDK müfettişlerinin hazırladığı yoruma dayalı rapor gerçeği yansıtmamaktadır" diyerek tutuklama gerekçelerinden birinin de DDK raporu olduğunu belirtti. Demir, "Erhan Tuncel'in sorunlu olduğunu ve yardımcı istihbarat elemanlığından ayrılmak istediğini şube müdürümüze bildiriyoruz. Engin Dinç de bunu Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'a bildiriyor. Reşat Altay "İsterseniz ben de görüşeyim" diyor. Engin Dinç ise Erhan Tuncel'i makamına çağırıyor" dedi. 

"ERHAN TUNCEL, KURNAZ OLABİLİR"
"Katil gibi yargılanıyorum, 18 aydır tutukluyum" diyen Demir, "Erhan Tuncel ile yapılan görüşmeye ihtiyaç olduğunda, yardım talep edildiğinde katıldım. Ben o zaman Erhan Tuncel'in niyetini anlamıştım. Erhan Tuncel cinayet bilgisini Şubat'ta söylüyor, Nisan ayında ayrılmak istiyor. Erhan Tuncel, kurnaz olabilir, bizde iyi kötü birşeyler anlıyoruz. Erhan benim dengim değil. İhtiyaç olduğunda görüşmeye katılıyorum. Erhan Tuncel zaten beni tanımaz, beni 'Renkli gözlü müdür' diye bilir. Adımı bile bilmiyor" şeklinde konuştu. 

"ADAMA BAKIN BANA GERİZEKALI DİYOR"
Erhan Tuncel'in, savcıya gönderdiği yazısında "...Şerefsizi def ettim gitti. Yapı kurabilecek imkan ve zekası yoktur" ifadelerini kullandığını söyleyen Demir, "Şahsıma ve personelime hakaret ediyor. Adama bakın bana "Gerizekalı" diyor" şeklinde konuştu.
Bunun üzerine sanık Demir ile Erhan Tuncel arasında tartışma çıktı.

ERHAN TUNCEL: HAKİM BEY NE ZAMAN İFTİRALARINA CEVAP VERECEĞİM
Erhan Tuncel: Hakim bey, ne zaman iftiralarına cevap vereceğim.
Ercan Demir: Kendisi muhatabım değil, karışamaz. El yazısıyla yazmış. Şahsıma ve personelime hakeret ediyor. Ailemi sorgulama cesareti gösteriyor.
Erhan Tuncel: Yine göstereceğim
Ercan Demir: Sizin (mahkeme heyeti) gözünüzün önünde oluyor...
Erhan Tuncel: Ağır cümleler kuruyor
Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar: Birisi savunma yaptığında notu alırsın. Soru sorma zamanı geldiğinde sorulmasını istediğin sorunu sorarsın. Savunma yapan kişiye müdahale etme.

"AİLEMİ VE ŞAHSIMI SORGULAMAK KİMSENİN HADDİ DE CÜRRETTİ DE DEĞİLDİR"
Tekrar savunmasına devam eden Demir, Erhan Tuncel'in söz konusu el yazısı ile yazdığı yazıya değinerek, "Ailemi ve şahsımı sorgulamak kimsenin haddi de cürretti de değildir. Erhan Tuncel bunları tutuklu olduğunda yazıyor. Birisi birşey getiriyor ki söylüyor" diye konuştu. 

"ERCAN DEMİR'İN FEDA EDİLMESİYLE BU SORUN ÇÖZÜLEBİLİR Mİ? ÇÖZÜLEMEZ"
Erhan Tuncel'in "Ogün Samast'la ilgili onlara bilgi vermedim" dediğini ve bunun kendi beyanlarında da mevcut olduğunu aktaran Demir, "DDK'nın bunu görmemesi imkansız. Erhan Tuncel, "...Ankara'ya gidicem, sizi şikayet edicem" diyor ve o dönemde cinayet ihbarında bulunuyor. Bütün bunlar çelişkidir. Biz anladık Ercan Demir feda edilmek isteniyor ortada. Ercan Demir'in feda edilmesiyle bu sorun çözülebilir mi? Çözülemez" ifadelerini kullandı. 

"MASUM ÖLDÜ DİYE MASUMİYETİ DE ÖLDÜRMENİN ANLAMI YOK"
Demir, "Bir masum öldü. Kabul edilebilir değil. Emeğimiz gayretimiz var. Masum öldü diye masumiyeti de öldürmenin anlamı yok. Cinayeti önlemeye çalıştık. Birileri bu gayretimizi görmeyebilir. Ama çalışmalarımız ortada" diye konuştu. FETÖ'ye üye olmadığını tekrarlayan ve kendi telefonlarının da dinlendiğini söyleyen Demir, "Benim ne olduğumu Engin Dinç bilir. Engin Dinç Allah'tan korkuyorsa çıksın söylesin" dedi.

"KİMİN KİMİNLE GÖRÜŞMÜŞ. HODRİ MEYDAN"
Twitterda fonemeni olan Fuat Avni'nin hesabından kendisini "derinlerin kullandığı kişi' diye yazdığını, bazı sitelerde 'Ergenekoncu' diye haber yapıldığını, mahkemede ise FETÖ üyesi olmakla suçlandığını söyleyen Demir, örgüt üyeliği iddialarını reddetti. Yargılanan 26 kamu görevlisinin 2007 yılındaki telefon görüşmelerinin TİB'ten istenmesini talep eden Demir, "Kimin kiminle görüşmüş. Kim kiminle kanka, kim kiminle dost ortaya konur. Hodri meydan. Kimin FETÖ üyesi olup olmadığı belli olur. Biz Engin Dinç ile hasımız. Ancak insanın birbirini sevmemesi başka bir şey, doğruları söylemesi başka bir şey" diye konuştu.

"BENİM REŞAT ALTAY'A BİLGİ VERME YETKİM YOK"
Erhan Tuncel'in ifadesinde, Reşat Altay'a cinayete ilişkin bilgi verilmediğini söylediğini aktaran Demir, "Şube müdürünü aşarak, müdüre gidemezsiniz. Hiyerarşik bir sistemi atlayamazsınız. Tepki görürsünüz. Benim Reşat Altay'a bilgi verme yetkim yok. Toplantı ortamında arz ederim. Niye bana bu anlamda suçlama var. Anlamak mümkün değil. Sonuç olarak İstanbul'a, Valiye ya da jandarmaya da bilgi verme yetkim yoktur" dedi.

"ASTLAR ÜSTLERİ YÖNETMEZ"
Erhan Tuncel'in görevine son verilerek, bilgi akışının kesildiği iddialarına da cevap veren Demir, "Bir bilgi akışı olacak ki kesilsin. Olan bir şeyi kesebilirsiniz. Erhan Tuncel ile çalışan ilgililerin beyanları ortada. Buna bakabilirler. Astlar üstleri yönetmez. Astlar düşüncesini sunar, üstler kabul eder ya da reddeder" şeklinde konuştu. 

"ERHAN TUNCEL CİNAYETTEN SONRA GÖZALTINA ALINMADI, MİSAFİR EDİLDİ"
Belgelerin imha ettiği iddialarını da redden Demir, Erhan Tuncel'in de cinayetten sonra yasadışı gözaltına alındığı iddialarına da cevap verdi. Demir, "Erhan Tuncel cinayetten sonra gözaltına alınmadı, misafir edildi. Erhan Tuncel'in de misafir oluğuna ilişkin ifadesi mevcuttur. Erhan Tuncel'e nescafe de ikram ettik, normalde gözaltındakine nescafe ikram etmiyoruz. Ayrıca istihbarat şubede nezarethane yoktur. Erhan Tuncel ifadesinde "Ogün Samast'ı tanımadığını söylüyor. Ogün'ün babası ise "Televizyonda gördüğüm kişi benim oğlum" diyor. Ogün Samast'ın, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu da işin içine girince Erhan Tuncel'e 'Gel, bunlar senin konuştuğun insanlar' diyoruz. Sonuç olarak Erhan Tuncel'e gözaltı yok" şeklinde konuştu.

"DELİKANLI OL DOĞRULARI KONUŞ"
Sanıklar Ercan Demir ve Erhan Tuncel arasındaki gerginlik davaya ara verildikten sonra da devam etti. Erhan Tuncel, Demir'e hitaben, "Delikanlı ol, doğruları konuş" dedi. Demir de "Belgelerle konuşuyoruz" diye cevap verdi. Gerginliğin devam etmesi üzerine jandarma mahkeme salonundaki herkesi dışarı çıkardı. Duruşma Demir'in ifadesiyle devam ediyor.

İlgili Haberler

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti