Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Dışişleri Bakanlığı Halep'te cihatçıların kuşatılmasından kaygılı!

Suriye ordusu ve müttefikleri, Halep kentinin doğusunda cihatçı işgalindeki bölgelere giden tüm ikmal yollarını kesti ve çeteleri tamamen kuşatma altına aldı. Kuşatmanın tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Suriye ordusu, Halep’te bulunan tüm silahlı kişilerin silahlarını bırakarak şehri güvenli bir şekilde terk edebileceği veya burada kalabileceklerini duyurdu. Rusya da Suriye ile birlikte Halep’te başlatacakları 'insani operasyon’ kapsamında üçü siviller, biri de silah bırakmaya karar veren militanlar için olmak üzere 4 koridor oluşturulacağını açıklamış ve bu dün itibariyle 3 güvenli insani koridor, ayrıca bir de silahlı grular için koridor açılmıştı. Bunun üzerine önemli sayıda silahlı cihatçı teslim olurken ÖSO'ya bağlı 16. Tugay isimli çetenin tamamı teslim olmayı seçmişti.

Dışişleri Bakanlığı: Hazin, ibret verici, asla kabul edilemez

Suriye ordusunun cihatçı çeteleri kuşatması ve operasyon öncesi sivillerin zarar görmemesi için tahliye edilmesi kararına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise Halep'teki kuşatma hakkında, "Hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından, Halep'in Suriye ve destekçileri tarafından çatışmaların durdurulması anlaşması ile "terörle mücadele kisvesi altında" kuşatma altına alınmasının, "hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez" olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Halep'in şehir merkezinin doğusunun rejim ve destekçilerinin yoğunlaştırdığı saldırılar sonucunda bir süredir fiilen abluka altında olduğu belirtildi.

Açıklamada, Halep'in doğu bölgesinin Suriye'nin diğer kısımlarıyla kalan tek tedarik güzergahının da kapanmasıyla tamamen kuşatma altına girmesinin "derin infial" yarattığı savunuldu.

Rejim ve destekçilerinin, Suriye sorununa siyasi çözüm bulunması yolundaki çabalara yönelik "samimi" olmadığının ve askeri yöntemlerle sonuç aradığının belirtildiği açıklamada, Halep'in kuşatılmasının çatışmaların durdurulması anlaşması ile terörle mücadele kisvesi altında gerçekleşmiş olmasının da "hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez" olduğu bildirildi.

Başta Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası camianın hızlıca harekete geçerek bu insanlık ayıbını ortadan kaldıracak güçlü ve anlamlı adımlar atması çağrısı yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Halep’e yönelik, sivilleri ve sivil altyapıyı da hedef alan hava saldırıları derhal durdurulmalıdır. Halep’te ve Suriye’nin diğer bölgelerinde kuşatma altında yaşayan birkaç milyon sivili insanlık dışı koşullara mahkum eden bu uygulamalara derhal son verilmeli, buralardaki nüfusun can güvenliği ve insani yardıma kesintisiz ve koşulsuz erişimi BM gözetiminde bir an önce sağlanmalıdır. Emsali bulunmayan bu zalim uygulamaların rejim ve destekçilerinin Suriye’de insanlığa karşı işledikleri suçlara yeni ve dünya durdukça hatırlanacak bir halka eklediği unutulmamalıdır."

Öte yandan Musul'da IŞİD'e yönelik operasyon sırasında sivillerin tahliye edilmesine tepki göstermeyen Dışişleri Bakanlığı'nın Halep'te aralarında El Nusra ve ÖSO gibi cihatçı gruplara yönelik kuşatma için yaptığı bu açıklama dikkat çekti.

İlgili Haberler

Dünya

NYT'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni iddia

Dünya

SANA: Koalisyon'un hava saldırısında çok sayıda kişi öldü

Dünya

İsrail Ordusu, Gazze'deki El Aksa televizyonunu vurdu

Dünya

Yunanistan'dan 'Karasular' açıklaması: Türkiye dahil kimse inkar edemez

Dünya

İsrail ordusu, Gazze'de 70 hedefin vurulduğunu duyurdu

Dünya

Fransız maliyesi sosyal ağlarda gizli zengin avına çıkacak

Dünya

Fransa'dan Facebook ile iş birliği

Dünya

Washington Post'tan ABD Kongresine Kaşıkçı çağrısı

Dünya

Meksika'da 2 kişi WhatsApp'tan yayılan sahte haber sonrası yakılarak öldürüldü

Dünya

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere: 'Aşağılık çakallar', 'fahişeler'

Dünya

Los Angeles Belediyesi, Kristof Kolomb'u sildi

Dünya

İran: Ordu petrol tankerlerimizi koruyacak