YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayfun Talipoğlu

Siyaset daha ne kadar çirkinleşecek?

17.06.2016 08:14

Onlarca gencimiz ölüp gidiyor. Gepegenç çocuklarımızı "Şehitler ölmez" diye diye toprağa veriyoruz.

Televizyonların akşam haberlerinde cenazeyi istismar edenleri ve cenaze törenine katılan siyasilerin şovlarını izliyoruz. Diğer taraftan bir halk göçe zorlanıyor. Hükümetimiz "Doğduğunuz yerleri koruyamadık ama size yeni başlangıçlar sunuyoruz" diye onları oyalıyor. Yani köy yakmanın veya boşaltmanın yeni versiyonlarını yaşıyoruz.

Aslında açık açık yapılan ancak görmezlikten gelindiği için kapalı sayılan bir asimilasyon politikası ile karşı karşıyayız. Ne çabuk unuttuk Suruç ve ardı sıra gelen Ankara, İstanbul ve Ankara gar katliamlarını. Ne kadar kolay ölünüyor bu topraklarda… Gerçekte ölülerimizin üzerine attığımız topraktan daha fazlası bizim üstümüze serpildi de biz farkında değiliz.

Ölen gençlerin evlerinde ne yaşanıyor hiç düşünüyor muyuz? "Vatan sağ olsun" diyen babaların yüreğindeki hiç sönmeyecek yangının ne kadarını paylaşıyoruz?

Halkımın önemli sayıdaki bölümünün gözleri Survivorda, gönlü dizilerin sezon finallerinde. Siyasetin gündemi ise gençlerimizin neden öldüğü ve bu ölümlerin nasıl önlenebileceğinden çok "Kimi suçlu ilan etsek?" noktasında kitlenmiş görünüyor. Ve taraflar bu kısır döngü içinde akıl tutulmasına yakalanıyor, doğru yanlış birbirine karışıyor.

AKP, on üç yıllık iktidarında başlattığı ama yürütemediği çözüm sürecindeki eksik ve hataların özeleştirisini yapacağına, bu konuda hiç dâhili olmayan CHPyi suçlu ilan etmeyi yeğliyor ve sadece kendi seçmenlerinin inanacağı yalan ve iftiralarla zaman kazanmaya çalışıyor.

CHP ise kendi seçmeninin ve dünyanın farkında olduğu bu yalanları ve iftiraları bertaraf etmek için çırpınıyor. Oysa bu strateji ne AKPye ne CHPye artı oy olarak yansımayacak. Bunu kendileri de biliyor.

AKP seçmeni aptal değil, her şeyin farkında ama kendisine sunulan küçük ya da büyük rüşvetlerden vazgeçemiyor. CHP seçmeni ise bu kısır tartışmaların bir yere varmayacağını biliyor. Yani kimseye bir faydası yok ama yine de herkes partisinde duruyor.

Çocuklarımız ölüyor, vatan da bölünmeye doğru gidiyor. Suçlu kimi ilan ederseniz edin bir cezası olmadığına göre havanda su dövüyoruz.

İyi ki şu liseli gençler var da umudumuz tazeleniyor.

Eğitim