darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Dışişleri Komisyonu Toplantısı'nda Rusya tartışması

TBMM Dışişleri Komisyonu toplantısında söz alan CHP Hatay Milletvekili Av.Mevlüt Dudu, Rusya uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den gelen sıcak mesajlara işaret ederek, “Putin, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediğini, Türkiye ile iletişim içinde olduklarını söylüyor. Bu konuda son temaslar nedir' diye sordu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ümit Yalçın, “Yaşadığımız tıkanıklığın aşılacağına inanıyorum. Hem Suriye, hem Ortadoğu’daki gelişmeler düşünüldüğünde ikili ilişkilerde tıkanıklığın giderilmesi Türkiye’nin de Rusya’nın da çıkarına' dedi.

Vize Muafiyeti Belirsizliği

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda dün 10 uluslararası anlaşma kabul edildi. Dışişleri Komisyonu üyesi CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör tanımını değiştirmeyecekleri yönündeki açıklamalarını anımsatarak, “Bu durumda Göç Anlaşması ve vize muafiyeti konusunun ne olacağını' sordu. Dudu, Haziran sonunda Türklere vize serbestisi getirileceği yönündeki sözleri anımsatarak, “Vize muafiyeti rafa mı kalktı?' dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Toplantısına katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ümit Yalçın, AB Komisyonu’ndan bir heyetin Türkiye’ye geldiğini ve Dışişleri Bakanlığı heyetiyle görüştüğünü söyledi. Yalçın, “Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Teknik çalışmalar ve diyalogla AB’nin istediği kriterlerin doğru ve adil uygulanması için çalışıyoruz. Biz vardığımız anlaşmanın uygulanmasını yürütüyoruz. Adil bir düzenleme için görüşmeler sürüyor' dedi.

Yalçın, terör tanımı konusunda CHP’li Vekil Dudu’nun sorusuna yanıt vermezken, vize muafiyeti konusunda da muğlak konuştu.

Rusya Krizini Aşma Çabaları

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Rusya krizini aşmak için yürütülen çalışmaları ve bir gelişme olup olmadığını sordu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ümit Yalçın, uçak düşürülmesi olayının ardından yaşanan tıkanıklığın sürdüğünü, ancak uzun süreli olacağına inanmadığını savundu. Yalçın, Rusya ve Türkiye’nin hem ikili hem bölgesel çıkarlarının iyi ilişkiler gerektirdiğini belirterek, “Bunu aşabileceğimizi düşünüyoruz. Suriye’deki gelişmelerin bir an önce siyasi çözüme akması, ikili ilişkilerin tıkanıklığının aşılmasında bölgesel ve ikili ilişkiler açısından iyileşme yaratabilir' dedi.

Rusya ile Türkiye’nin turizmden inşaat sektörüne, enerjiden ekonomiye kadar çok geniş boyutlu ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Yalçın, “Arzumuz tıkanıklığın aşılması. Bu konuda çalışıyoruz. Sinyaller de geliyor' dedi.

İlgili Haberler

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…

Politika

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Politika

Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya ilişkin açıklama

Politika

HDP'den BM'ye 'baş sağlığı' mesajı

Politika

İnce: Ülkemizi IMF'ye muhtaç duruma düşürecekler