darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

DİSK darbe girişimini lanetledi

Basın toplantısı DİSK Genel Merkezi'nde düzenlendi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko'ya DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da eşlik etti.

Basın açıklamasına darbe girişimine karşı sokaklara çıkan ve yaşamını yitiren vatandaşları anarak başlayan Beko, " Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak 15 Temmuz askeri darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz. Üzüntümüz büyük, darbelere karşı tutumumuz tereddütsüzdür. Yüzlerce yurttaşımızın ölümüne, binlercesinin yaralanmasına yol açan bu kalkışma demokrasiye ve özgürlüklere kast etmiştir" dedi.

OHAL HİÇBİR SORUNU ÇÖZMEZ
OHAL kararına tepki gösteren Beko, " Demokrasiyi tamamen askıya almayı hedefleyen bir darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal ilan etmek, ülkedeki hiçbir sorunu çözmeyecektir.

Aksine, OHAL ilanı tam da darbecilerin dayattığı bir yönetim biçiminin hayata geçirilmesi anlamına gelecektir. Türkiye'nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde sebebi ne olursa olsun kimse kendisini halkın iradesinin yerine koymamalıdır. Darbecilerin bombaladığı TBMM'ni Olağanüstü Hal uygulamalarıyla devre dışı bırakmak, demokrasinin evrensel değerlerinin reddi olduğu gibi, darbecilerin amacına hizmet eder.

Darbecilerin saldırılarına çok net bir yanıt veren TBMM'nin OHAL ile beraber devre dışı bırakılması 'demokrasi' ile değil ancak 'karşı-darbe' kavramıyla açıklanabilir. Ülke olarak darbeciler arasından darbeci, diktatörler arasından diktatör seçmeye mahkum değiliz"diye konuştu.

PAZAR GÜNÜ TAKSİM'E ÇAĞRI
24 Temmuz pazar günü Taksim'de düzenlenecek Demokrasi mitingine katılım çağrısı da yapan Kani Beko, "Taksim Meydanı'nda düzenlenecek olan mitinge, emek-barış-demokrasi ve laiklik talepleriyle katılacağını duyurarak tüm işçileri, emekçileri yan yana, omuz omuza olmaya çağırmaktadır.

Konfederasyonumuz DİSK, ülkemizin bağımsız, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak var olmasını ısrarla savunmaya devam edecektir" dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi

Güncel

İmar Barışı'na kaç kişi başvurdu?

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti