unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Diyanet 'acil müdahale' çadırı hazırlarsa : Cübbe, sarık, tespih, namaz ilmihali...

Diyanet, olağanüstü hallerde ve doğal afetlerde müdahale amacıyla 'Afet ve Acil Müdahale Merkezi’ kuruyor. Afet çadırlarında cübbe, sarık, tespih gibi malzemelerin bulundurulacak olması dikkat çekti.

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Diyanet İşleri Başkanlığı, afet ve olağanüstü hal gibi durumlarda müdahale için çalışma başlattı. Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurtlarında ve devlet hastanelerinde “danışmanlık' adı altında hizmet yapılanmalarına giden Diyanet, 'Afet ve Acil Müdahale Merkezleri’ kurarak da bu gibi durumlarda afet alanında uzmanlaşmamış kişilerle faaliyet yürütecek.

11 KENTTE FELAKET MERKEZLERİ

İlgili bakanlıklarla 81 ildeki 209 yurtta ve devlet hastanelerinde “Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü' imzalayan Diyanet, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) aracılığıyla 11 ilde 'Afet ve Acil Müdahale Merkezi’ adı altında yapılanacak. Yalnızca uzman kişi ve kurumların faaliyet yürütmesi gereken alanlardan olan afet ve acil müdahale alanına el atan Diyanet, Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Sakarya, Samsun ve Van'da afet ve felaket dönemlerinde hizmet vermek üzere oluşturulacak bölgesel merkezlerde çalışma yürütecek.

OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA 'ETKİN ROL’

TDV ile kültür, cami ve eğitim merkezleri inşası gibi faaliyetlerin yanı sıra sosyal ve hayır hizmetlerinde de çalışmalar yapmakta olduklarını açıklayan Diyanet, bununla da yetinmeyip olağanüstü durumlarda “daha etkin bir rol' üstlenmek amacıyla bu alana da yöneldiklerini öne sürdü.

TESPİHLİ İLK YARDIM

Afet ve acil durumlar için eğitim almış ve uzmanlaşmış kişilerden oluşması gereken merkezlerin başkanlıklarını da merkezlerin kurulacağı 11 ilin müftüleri yapacak. Müftülerin yönetiminde olacak merkezlerde afet çadırı, çok amaçlı çadır, jeneratör, ısıtıcı, güneş enerjili aydınlatma seti, battaniye, su deposu, ilk yardım çantası ve yangın söndürücü gibi ilk yardım ve afet malzemeleri bulunacak.

Ancak Diyanet’in afet ve acil müdahale çadırlarındaki ilk yardım malzemeleri bununla da sınırlı kalmayacak. Yapılan açıklamaya göre, çadırlarda mealli Kur'an-ı Kerim, namaz ilmihali, genel ilmihali, cübbe, sarık ve tesbih gibi malzemeler de bulundurulacak. Diyanet afet durumunda barınma amacıyla oluşturulacak alanlara mescit çadırı ve çok amaçlı çadır da kuracak.

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Güncel

Ankara'da fabrikada patlama!

Güncel

Eski 'kedicik'ten canlı yayında flaş itiraflar

Güncel

'Kedicikler' gözaltındayken bakın ne talep etti!

Güncel

AKP'li patrondan maaşlarını alamayan işçiler eyleme başladı

Güncel

FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına operasyon: 35 tutuklama

Güncel

Kayıp engelli kıza cinsel saldırı iddiasına 9 gözaltı

Güncel

Aksaray'da iş cinayeti

Güncel

Aydın'da ambulans ile kamyonet çarpıştı: Yaralılar var

Güncel

Tetikçi Tezcan: Nefes alamayacaksınız, göreceksiniz!

Güncel

Muhtar, belediye başkanın eşi ve CHP İlçe Başkanı'nı vurdu

Güncel

İstanbul Üniversitesi'nden 'Botanik Bahçesi' açıklaması

Güncel

Kadınlara cinsel organını gösteren adam: Hacıyım