darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Diyanet'ten çocuklara 15 Temmuz temalı takvim

Diyanet çocuklar için hazırladığı takvimde 15 Temmuz’un olduğu sayfaya darbe girişimi gecesi çok sayıda ölümlerin yaşandığı Boğaz Köprüsü’ne, imamın selası eşliğinde çocukların kitlelerin en önünde yürümesini resmetti. Diyanet’in takvimi travmatik olarak değerlendiren Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri Zerenoğlu, MEB’in yetkisi dahilinde olan alanda çalışma yapmaması konusunda Diyanet’i uyardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 'Çocuk Takvimi’nde, AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi halkı sokağa çağırmasını ve Diyanet’in 81 il müftüsüne yolladığı talimatla camilerde selaların okunmasını anlatan tasfirler yer aldı.

2007 yılından bu yana her yıl 'çocuklar için özel’ olarak hazırlandığı belirtilen Diyanet Çocuk Takvimi, Diyanet’in açıkladığı amaca göre 'sunduğu içerikle çocukların ahlaki ve sosyal gelişimini destekleme’ iddiasını taşıyor.

0b7e2b09-8576-4790-9a60-3a72401a2370l-1710x395.jpg

Fakat muhakeme yetenekleri henüz gelişmeyen çocukların, siyasi argümanlarla dolu bir takvimle ne gibi bir 'sosyal gelişim’ sağlayacağı merak konusu olurken, eğitimciler takvimin travmatik etkiler yaratacağından endişe ediyor. Takvimdeki 15 Temmuz 2017 tarihli tasfirde çocukların en önde, darbe girişimi gecesi çok sayıda ölümün yaşandığı Boğaziçi Köprüsü'ne, o gece yurt genelinde Diyanet'in talimatıyla tüm camilerden sela okumasını da anlatan bir çizimle yürüdüğü görülüyor.

İSTANBUL’UN FETHİ, 15 TEMMUZ…

Diyanet’in takvimin okuyucularla buluştuğunu ilan ettiği duyuruda, 10 yıldır her Aralık ayında yayınlanan Diyanet Çocuk Dergisi tarafından hazırlandığı belirtilen takvimin “özgün bir tasarımla hazırlandığı ve çocukların hayal dünyalarına uygun çizim ve görsellerle desteklendiği' savunuldu.

Her ayın farklı bir temayı konu edinen takvimde, İstanbul’un fethi, mülteciler ve 15 Temmuz temasına yer verildi. Takvimde ayrıca, ay yapraklarında ayet ve hadislere yer verildi.

CAMİLERDEN DAĞITILACAK

Duyuruda takvimin, ebeveynler, eğitimciler ve çocuk gelişimciler tarafından büyük ilgi görmesinin beklendiği iddia edilirken,  çocuklara özel duaların da yer aldığı belirtilen takvim, il ve ilçe müftülükleri ile camilerden dağıtılacak.

Konuya ilişkin uzman görüşüne başvurduğumuz Eğitim Sen 3 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri ve Aile Danışmanı Leyla Zerenoğlu, çocuk takvimi hazırlamanın Diyanet’in işi olmadığını söyledi.

'DİYANET’İN ÇOCUK TAKVİMİ TRAVMATİK’

Takvimi eleştiren eğitimci Zerenoğlu, “Diyanet İşleri Başkanlığı çocukların algılarına uygun olmayan bir takvim hazırlamış' diye konuştu.

Çocuk takvimi hazırlama görevi ve yetkinliğinin Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğunun altını çizen Zerenoğlu, Diyanet’in hazırladığı takvimi çocuklar için travmatik özellikler barındırdığını ifade etti. Zerenoğlu, “Çocukların dünyasında travma yaratacak konulara yer vermek ve bunu görsellerle zihinlerine kazımak çocukların örselenmesi ve yaşamları boyunca bunları yeniden yeniden çağrıştırılması ile karşılaşılacak. Psikolojik danışma meslek alanında çalışanlar bu travmaları çalışarak kişilerin günlük yaşamlarına bir parça da olsa dönebilmelerini sağlama çabasında olacağız' dedi.

DİYANET’E UYARI

“Çocuklarının psikolojilerinin bozulmaması ve sağlıklı kalması gerekiyor' ifadelerini kullanan Eğitim Sen’li Zerenoğlu, Diyanet’i, kendi alanı olmayan bir alanda faaliyet yapmaması konusunda uyardı.

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü