darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Diyarbakır mitingindeki saldırıdan iki ay önce polis savcılığa uyarıda bulunmuş

Diken'de yer alan habere göre, soruşturma dosyasında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün El Kaide ve çatışmalı bölgelerle irtibatlı gruplara ilişkin 2014 yılında başlattığı çalışmanın evrakları yer aldı. Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan gizli raporda, 2014 yılında El Kaide ve çatışma bölgeleriyle irtibatlı gruplar konulu bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Evrakta HDP bombacısı Orhan Gönder’in babası Mustafa Gönder’in 25 Haziran 2014 günü Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne geldiği ve oğlunun bir tarikat, cemaat veya dini içerikli örgüte üye olabileceğinden şüphelendiğini söylediği belirtildi.

Savcılığa IŞİD dosyası gönderilmiş

Saldırıdan sonra basına da yansıyan bilgiler gözaltına alınan Orhan Gönder’in, ifadesinin alınıp serbest bırakıldığını gösteriyordu. Gönder, serbest bırakıldıktan bir süre sonra Suriye’ye geçerek IŞİD’e katılmış, aynı dönemde polise başvuran bazı aileler Mehmet Taşar, Demet Taşar ve Muhammet Zana Alkan’ın da Orhan Gönder’le birlikte kaybolduğunu belirtmişti.

Polis tarafından hazırlanan raporda, kaybolan kişilerin radikal gruplar ve terör örgütlerinin kamplarına katılmak için yurt dışına çıktıklarının değerlendirildiği belirtildi.

Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün Diyarbakır patlamasından 74 gün önce, 24 mart 2015 günü savcılığa gönderdiği IŞİD dosyasının sonuç ve değerlendirme kısmında, yapılan telefon trafiği araştırmalarında kayıp kişilerin beraber hareket ettikleri, Suriye veya Irak’taki çatışma bölgeleriyle irtibatlı gruplara katıldıkları vurgulandı.

Türkiye’ye dönmeleri durumunda kaçak beş kişinin tehdit unsuru oluşturabilecek eylemler düzenleyebileceğine dikkat çekildi.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün 2015 yılının Mart ayında yaptığı bu uyarıdan 74 gün sonra HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıyı düzenleyen kişinin Dokumacılar grubu ile bağlantılı olarak Adıyaman’dan IŞİD’e katılan ve dosyada 'Terör nitelikli kayıp şahıs olarak’ aranan Orhan Gönder olduğu tespit edilmiş, Gönder katliamdan bir gün sonra Suriye’ye kaçmak üzere geldiği Gaziantep’te yakalanmıştı.

20 Temmuz 2015 günü Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyı da yine Adıyaman’dan IŞİD’e katılan ve aynı dosyada kayıp şahıs olarak aranan Abdurrahman Alagöz’ün düzenlediği tespit edilmişti. Son olarak 10 Ekim 2015 günü Ankara’da düzenlenen barış mitingine yapılan saldırıyı da, Suruç saldırısını yapan Abdurrahman Alagöz’ün Adıyaman’dan örgüte katılan ağabeyi Yunus Emre Alagöz’ün yaptığı belirlenmişti.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin saldırıdan yaklaşık bir sene sonra kabul ettiği iddianamede, IŞİD mensubu tutuklular İsmail Korkmaz (35), Mustafa Kılınç (39), Orhan Gönder (20), Burhan Gök (37) ve firari şüpheli IŞİD’in sınır emiri olarak bilinen İlhami Balı’nın (33) 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, 'nitelikli öldürme’, 'nitelikli öldürmeye teşebbüs’ ve 'tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma’ suçlarından beşer kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 bin 318’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

İlgili Haberler

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması