darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Diyarbakır'da 412 kişi tutuklandı, 59 kişinin işlemleri devam ediyor

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Başsavcı  Kamil Erkut Güre koordinatörlüğünde 4 Başsavcıvekili ve 12 savcı ile darbe teşebbüsüne  ilişkin başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Aralarında hakim, savcı ve zabıt katiplerinin de bulunduğu 91 kişiden  54'nün tutuklandığı belirtilen açıklamada, 24'ü adli kontrol olmak üzere 32  kişinin serbest bırakıldığı kaydedildi.

Tümgeneral, tuğgeneral, korgeneral, general, askeri hakim savcı,  albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, teğmen, astsubay, uzman çavuşun da aralarında  bulunduğu 259 askeri personel hakkında yasal işlem başlatıldığı ifade edilen  açıklamada, şunlara yer verildi: 

"Askeri personelden 60 kişi tutuklandı. 42 kişi hakkında adli kontrol  kararı verildi. 149  kişi ise serbest bırakıldı. 1 kişi hakkında yakalanmasına  yönelik karar çıkartıldı, 7 kişinin ise kolluk işlemleri devam ediyor. Vali  yardımcısı, kaymakam, kaymakam adayının da aralarında bulunduğu 8 mülki idare  amirinden 4'ü tutuklanırken, 3'ü hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 1 kişinin  de emniyetteki işlemleri devam ediyor. 326 emniyet görevlisinden 161 kişi  tutuklanmış, 41'i adli kontrol olmak üzere 45 kişi serbest bırakılmıştır. 23 kişi  hakkında yakalama kararı verilmiş, 2 kişi hakkında ise kolluk işlemleri devam  etmekte olup, 95 kişi hakkında ise  gözaltı kararı verilmiştir."

 

Açıklamada, aralarında rektör ve yardımcılarının da bulunduğu 128  üniversite görevlisinden 37'sinin tutuklandığı, 56'sı hakkında adli kontrol,  28'nin serbest bırakıldığı ve 7 kişi hakkında da yakalama kararı verildiği  aktarıldı. 51 ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik personelleri hakkında  yasal işlem başlatıldığı ifade edilen açıklamada, 3 kişinin tutuklandığı, 21 kişi  hakkında adli kontrol, 1 kişi hakkında yakalama kararı verildiği ve 26 kişinin  emniyetteki işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, öğretmen, memur, doktor, eczacı, teknik personel,  memurunun da aralarında bulunduğu 29 kişiden 11'inin tutuklandığı, 15 kişinin  adli kontrol olmak üzere 18 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi. Açıklamada,  şu ifadelere yer verildi: 

"İlçelerde 216 kamu görevlisi ve vatandaş hakkında yasal işlem  başlatılmıştır. 65 kişi tutuklanmış, 95 kişi hakkında adli kontrol, 15 kişi  serbest, 19 kişi hakkında yakalama kararı verilmiştir. 22 kişinin ise kolluk  işlemleri devam etmektedir. İş adamı, esnaf, avukat, gazeteci ve emekli  memurlardan 17'si tutuklanmış, 20 kişi adli kontrol olmak üzere 21 kişi serbest  bırakılmış, bir kişinin de emniyetteki işlemleri devam ediyor. Soruşturmalar  kapsamında genel olarak bin 147 kişi hakkında yasal işlem başlatılmıştır. 412  kişi tutuklanırken, 318'i adli kontrol olmak üzere 518 kişi serbest  bırakılmıştır. 59 kişinin ise emniyetteki işlemleri devam ederken, 158 kişi  hakkında yakalama ve gözaltı kararı bulunuyor."

İlgili Haberler

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir

Güncel

CHP'li Kani Beko: Krizin faturasını yaratanlar ödemelidir!

Güncel

Hırsızlara afişle iş teklifinde bulundu

Güncel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD, seçim malzemesi yapıyor

Güncel

1 Mayıs'ında yaralanan Dilan Alp'in açtığı dava 5 yıl sonra reddedildi

Güncel

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Orman yangınları araştırılsın

Güncel

Hacı Birlik'in cansız bedenini sürükleyen polisler hâlâ görevde