darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Diyarbakır'da gerici Kürdistan Âlimleri Buluşması: 'Kadının ıslahı'nı tartıştılar

Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihad'ul Ulema) tarafından Diyarbakır'da "2’nci Kürdistan Âlimleri Buluşması" adlı etkinlik düzenlendi. Hizbullah davasından hapis cezası alan Enver Kılıçaslan'ın genel başkanlığını yaptığı Âlimler ve Medreseler Birliği, iki gün süren etkinliklerin ardından bir de sonuç bildirgesi yayınladı.

soL'un aktardığı habere göre, 17 maddelik bildirge "Kürdistan ulemasının ümmet boyutunda ve Kürt/Kürdistan meselesinde görevi, sorumluluğu ve yapabileceklerini tartışırken Kürt meselesinin de ümmet boyutundan bağımsız bir şekilde ele alınmaması gerektiği ortaya konulmuştur" denilirken, bazı maddelerde şu ifadeler yer aldı:

-Kürdistan Âlimler Buluşması; Başta Kürdistan ve İslam coğrafyası olmak üzere, tüm insanlığın huzur ve selameti için imkânları dâhilinde gerekli gayreti ortaya koymada kararlı bir duruş sergilemektedir.

-Bu irade; tüm Kürtlerin sorun ve problemlerini çözmede fikir beyan eden ve gerekli icraatı ortaya koymaya çalışan bir organizasyon şeklini almalıdır.

'DİNSİZLİĞE KARŞI TEDBİR ALINMALI'

-Kürdistan ve İslam coğrafyasının sürüklendiği, dinsizlik, kavmiyetçilik, mezhepçilik, tekfircilik ve tüm aşırı uçlara karşı vasat İslami düşünce ve pratiği esas alan tedbirler ortaya koymalıdır.

'MÜSLÜMAN KADININ ISLAHINA ÇALIŞILMALI'

–Âlimlerin bu gayreti; emperyalistlerin kadının ifsadı üzerinden toplumu fesada sürüklemesine karşı; Müslüman kadın profilini ortaya koyarak kadının ıslahına çalışmalıdır.

'MEDRESELER ARASI DİYALOG'

–Bu irade; Kürdistan medreselerinin ıslahı, ortak müfredat oluşturulması ve geliştirilmesi için medreseler arası bir ilişki ve diyalogun lüzumunu vurgulamakta, bu konuda ivedilikle gerekli adımların atılması gerektiğine inanmaktadır.

–Bu organizasyonun her yıl Ekim ayında mutat olarak yapılması kararı alınmıştır. Bu organizasyona katkı sunan tüm katılımcılarımızın destekleri devam etmelidir.

ÂLİMLER VE MEDRESELER BİRLİĞİ NEDİR?

Tevhid-i Tedrisat Kanunu sonrası kapatılan ve yasaklanan medreseler AKP iktidarının desteğiyle hukuksuz biçimde yeniden açılırken, bu konuda en açık çalışma yapan oluşumlardan biri de Âlimler ve Medreseler Birliği oldu. "İttihad'ul Ulema" adını kullanan oluşum, "biz kimiz" adlı tanıtım yazısında "İttihad-ul Ulema, topluma önderlik yapan, halkla iç içe olan örf ve adetlerini göz önünde bulunduran Âlim ve Âlimeler yetiştirmeyi hedefliyor. Ayriyeten bölgemizde çeşitli sebeplerden dolayı ihmal edilen kız medreselerini topluma kazandırmak ve bayanların daha eğitimli olmalarını sağlamak için birçok il ve ilçemizde bayan medreselerine özellikle yer vermenin halkımız için elzem olduğu kanaatine vardık. Müslüman toplumun inşası için Âlim ve Âlimelerin üstlenmesi gereken sorumlulukların layıkıyla yerine getirilmesi temel hedeflerimiz arasındadır" ifadelerini kullanıyor.

'MEDRESELERİMİZDE OKUYAN BİNLERCE ERKEK VE BAYAN...'

Yasak olmasına karşın açık açık medrese eğitimi veren "İttihad'ul Ulema", sitesinde şöyle diyor:

"Uzun yıllardır farklı isimlerle medreseler üzerinden ilmi çalışmalarını yürüten kurumumuz, Türkiye’nin birçok ilinde faal olan medreselerimizi İttihad-ul Ulema çatısı altında toplayarak ilmi çalışmalarına, daha düzenli ve programlı şekilde devam etmektedir. Medreselerimizde okuyan binlerce erkek ve bayan talebelerimiz donanımlı müderrislerden aldıkları dersler ile hem ilmi hem de kültürel alanda topluma rehberlik yapmak için yetiştiriliyorlar. 

 

İlgili Haberler

Güncel

Skandal iddia: Ateizme özendirdiği için kaldırıldı

Güncel

Perinçek: Ya Erdoğan ile birlikte Türkiye gemisindesin ya da Amerika gemisinde

Güncel

Ceylan Ertem Cumartesi Anneleri için söyledi: Beni bul anne

Güncel

Edirne'de art arda iki deprem

Güncel

Yandaş gazete Star: Trump için Brunson'ın ölüsünü götürmek daha kazançlı

Güncel

Yola çıkacaklar dikkat: Uygulama bu gece başlıyor

Güncel

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Güncel

Bedelli askerliğe rekor başvuru

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu