darbeicindedarbegif.gif

Doğu Perinçek: Sırada Suriye var, şimdi barışçıl yoldan gidip Emevi Camii'nde namaz kılabiliriz

Rusya ile Türkiye arasında iyileştirici adımlar atıldığını ve bu amaçla partisinin de bazı roller üslendiğini ilk kez RS FM'de yayınlanan Burası Türkiye programında açıklayan Perinçek, "Gelinen noktada sizin de katkınız var mı?" sorusunu "Evet" diye yanıtladı. Perinçek şunları söyledi:

'RUSYA'YA HEYETLER GÖNDERDİK SÜREKLİ OLARAK'

"Tabii katkımız oldu çünkü bu siyaseti Türkiye'de kararlı olarak savunan biziz. Rusya'nın uçağı düşürüldüğü gün, o havaya kapılmayan tek gücüz. Bunun yanlış olduğunu belirttik. Türkiye'nin her an Rusya ile ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini ısrarla savunduk ayrıca somut girişimlerde bulunduk. Yalnız fikir olarak bunları ifade etmekle kalmadık Rusya'ya heyetler gönderdik sürekli olarak. Rusya'dan Putin'in kurmayları geldiler davetimiz üzerine onları ağırladık. Onları Tayyip Erdoğan'ın çevresi ile görüştürdük o nedenle Türkiye'miz için vatanımız için doğru olanı yaptık."

Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemesinin ön plana çıkarıldığını vurgulayan Doğu Perinçek, daha önemli olan şeyin, Suriye'nin kuzeyinde PKK'ya ve Amerika-İsrail koridoruna karşı Türkiye ile Rusya'nın yakınlaşması olduğunu söyledi.

'SIRADA SURİYE VAR'

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, İsrail ve Rusya'dan sonra Türkiye'nin ilişkilerini normalleştireceği ülkenin Suriye olduğunu kaydetti: "PKK Suriye'nin kuzeyinde mevzilendi ve orada Amerika ve İsrail tarafından eğitilip donatılıyor. Amerikan üslerinin dizlerinin dibinde yer alıyor PKK-PYD üsleri. Bu işbirliği Suriye'nin kuzeyinde olacak. Suriye çok büyük bir başarı kazandı. Vatan bütünlüğünü sağlıyor, kuzeye kadar geldi. Orada Türkiye'nin Suriye ile işbirliği yapması artık her iki ülke içinde kaçınılmaz. Rusya ile işlerin düzeltilmesi Suriye ile işbirliğini getirecek."

'İKİ ÜLKE GÖRÜŞÜYOR'

Perinçek, Türk ve Suriyeli yetkililerin Cezayir'de görüşmeler yaptığına dair haberler olduğunu belirtti: "Cezayir'de görüşmeler olduğu söyleniyor yani Cezayir aracılığı ile. Suriye devleti de anlaşmaya hazır. Çünkü Esad ülkesini bütünleştirmek istiyor. Türkiye'nin terör ihracı orayı çok olumsuz etkiledi. Şimdi barışçıl yoldan gidip Emevi Camii'nde namaz kılabiliriz."

'AMCA ÇOCUKLARI GİBİYİZ'

Aynı programa katılarak Murat Erdin'in sorularını yanıtlayan deneyimli gazeteci Ardan Zentürk ise Türkiye ve Rusya'nın hafızası güçlü büyük devletler olduğunu hatırlatarak, "Biz iki ülke olarak aynı ailede büyümüş amca çocukları gibiyiz" dedi. Zentürk şunları söyledi:

"Ruslar ile aynı ailede büyümüş amca çocukları gibiyiz biz. Aile iki taraftan da kavga çıkmasından korkar o yüzden hassasiyet gösterir. Dünya açısında da durum böyledir. Türkiye ile Rusya'nın barışması inanın bana bütün küresel sistemi rahatlatıyor. Dünyada bu kadar melanetin olduğu bir dönemde bir de Türk-Rus askeri gerginliğini taşıyabilecek değil kuşkusuz. Zaten işin o raddeye gitmeyeceğini Türkiye ilk günden gösterdi."

Sağ kurtulan Rus pilotun milis güçler tarafından öldürülmesinin uçak olayını krize dönüştürdüğünü anlatan Zentürk, bununla birlikte Türkiye'nin cenazenin oradan alınması, askeri törenle cenazenin Moskova'ya gönderilmesi ve tüm dini vecibelerin yerine getirilmesi konularında çok hassas davrandığını aktardı. Zentürk ilişkilerin hızla tamir edileceğinden emin olduğunu vurguladı:

"Türkiye ile Rusya zaten bu olaylardan önce ikili ilişkilerini kompartmanlara bölerek yürütüyorlardı ve bu konuda da başarı gösteriyorlardı. İki devlet Suriye konusunda ciddi bir çelişki içindeler ama enerji konusunda ciddi bir işbirliği var. Bundan sonra bu işbirliği artacak ve zamanla ikili ilişkiler daha iyi bir noktaya gelecek. Bundan eminim."Çok Okunanlar

Ahmet Hakan, Atatürk'e hakaret eden gericiye böyle sahip çıktı

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

İlgili Haberler

Politika

CHP'de kurultay için toplanan son imza sayısı açıklandı

Politika

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan basın toplantısı düzenliyor

Politika

Hasan Güneş | AKP'nin eşitlik anlayışı

Politika

Bakan yardımcıları belli olmaya başladı

Politika

Topun ağzında hangi cemaat var?

Politika

FETÖ mağduru genç kız ismini değiştirdi!

Politika

'Kanal İstanbul' projesi için özel yasal düzenleme geliyor

Politika

Eski AKP'li bakan: Adnan Oktar'ı tanımıyorum

Politika

Bahçeli'den İyi Parti yorumu

Politika

Ali Türkşen'den 'istifa' değerlendirmesi: Parti içinde...

Politika

Safiye'nin 'İnciler'i: Erdoğan'ı Atatürk'le bir tutan yandaş medya...

Politika

HDP'nin 3 günlük Van kampı sona erdi: Yol haritası açıklanacak