Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dünyadan ilk tepki Almanya'dan geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “İlgili tüm toplumsal grupların parlamentoda da temsil edilmesi, her demokrasinin iç istikrarı için önem taşımaktadır' dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre Seibert Türk siyasetinde artan kutuplaşmadan kaygı duyduklarını belirtti. Merkel’in konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile pazartesi günü yapacağı görüşmede de dile getireceğini belirten Seibert, Alman liderin pazar akşamı ise sivil toplum temsilcileriyle bir araya geleceğini ifade etti.

Alman hükümeti açısından 'canlı bir demokraside’ basın ve düşünce özgürlüğünün kilit rol oynadığını kaydeden Seibert, “Bu sadece basının çalışmaları için değil, siyasi ve toplumsal tartışma ortamına katılmak isteyen tüm vatandaşların kamuya açık ifadeleri için de geçerli. Özellikle de vekillik görevini özgürce ve bağımsız bir şekilde yapabilmeleri gereken vatandaşların seçtiği temsilciler için…' dedi.

Meclisteki oylama Alman siyasetinde dikkatle izlendi. Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkanvekili Rolf Mützenich, Türk meclisini kendi kendini yetkisizleştirmesi tehlikesine karşı uyardı. Mützenich, Erdoğan’ın dokunulmazlıkların kaldırılması hedefine ulaşmasıyla 'Türkiye’deki demokratik gelişimin bir temel taşının daha kaldırılmış olacağını’ söyledi.

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Bavyera Eyalet Parlamentosu Grup Başkanı Gerda Hasselfeldt de Türkiye’de olup bitenlerin Avrupa demokrasi anlayışıyla bağdaşmadığını belirterek, bunun Türkiye’nin AB üyeliğinin mümkün olmadığı yönündeki görüşü güçlendirdiğini söyledi. CSU İç Politika Sözcüsü Stephan Meyer de Erdoğan’ın otokratik yönetim tarzının hukuk devletini zayıflattığını söyledi: “Erdoğan’ın yönetiminde Türkiye AB’den ve Batılı demokrasi ve insan hakları anlayışından maalesef giderek uzaklaşmaktadır. Bu üzücü ve endişe verici gelişme karşısında, vize serbestisi konusunda verilen onayın dayandığı temelin geçerliliğini yitirip yitirmediği sorusu ortaya çıkmaktadır.'

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de Die Welt’e verdiği demeçte dokunulmazlıkların kaldırılması konusunun 'muhalefeti sindirmeyi ve Erdoğan usulü terörle mücadele ile karşı karşıya bırakmayı’ hedeflediğini belirtti.

İlgili Haberler

Dünya

Suudi Bakan'dan Kaşıkçı 'itirafı'

Dünya

Avrupa Adalet Divanı'ndan PKK kararı

Dünya

IŞİD'in militanlarına ödül tarifesi: Kimyasal silaha gümüş, helikopter düşürmeye altın ödeme

Dünya

İngiltere'de Brexit istifası

Dünya

Papa: Dedikoducular teröristtir

Dünya

ABD, Katar ile Arap NATO'sunu görüştü

Dünya

Macron'dan ABD'ye: Müttefik olmak bağımlı olmak değildir

Dünya

İngiltere'de Bakanlar Kurulu, Brexit anlaşmasını onayladı

Dünya

Binlerce Kübalı doktor baskılar sonucu Brezilya'dan ayrılıyor

Dünya

Avrupa Parlamentosu'ndan Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

Dünya

'Beyaz azınlığın elindeki topraklar tazminatsız kamulaştırılacak'

Dünya

Para için Tayland boksu maçına çıkarılan 13 yaşındaki çocuk öldü