Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Dolar, 3.06 TL'yi geçti, hedef değişti

Türkiye'de beklentilerden düşük gelen enflasyon verisinin ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini hızlandıracağına dair beklentiler, ABD'de iyi gelen verilerin Fed'in faiz artış beklentilerini tetiklemesi ve Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalarla 3.06'nın üzerini gördü. OHAL'in 90 gün uzatılmasının da kurdaki yükselişte etkili olduğu belirtiliyor.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, dünkü açıklamasında Kasım toplantısının faiz artırımı için "canlı" olduğunu söyledi. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise politika faizinin şimdiye kadar % 1.5 ya da üzerinde olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan dün ABD'de ISM İmalat Endeksi Eylül'de 51.5'e yükseldi. Endeks Ağustos'ta 49.4 değerini almış ve 6 ayda ilk kez daralmıştı. İmalat sektöründeki bu iyileşme de Fed'in yıl sonuna kadar faiz artıracağı beklentilerini güçlendirdi.

Dün günü 3.0189 seviyesinden tamamlayan ve yeni güne 3.0270 seviyesinden başlayan dolar/TL saat 19:10'da 3.0613'e kadar yükseldi. Dolar böylece Temmuz'dan beri ilk kez bu seviyeye çıktı.

3.3860 liradan güne başlayan euro ise 3.3960'tan işlem görüyor. Ak Yatırım bugünkü araştırma notunda "Dolar/TL’de 2,99 üzerinde kalındığı sürece 3,05-3,07 aralığı hedeflenebilecekken, TL’nin faiz farkı avantajının devam etmesi ve düşen enflasyon ortamında yükselişlerin satış fırsatı olmaya devam edebileceğini görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Bugün yurtiçinde reel efektif döviz kuru endeksi açıklandı. Endeks eylülde bir önceki aya göre TÜFE bazında değer kazanarak 99,45'ten 99,74'e yükseldi. Yurtdışında ise piyasaları etkileyecek kritik bir veri akışı bulunmuyor.

Rabobank'tan Piotr Matys, Bloomberg News'a e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Fed'in kademeli faiz artırımımın dolar/TL üzerinde sürdürülebilir bir yukarı baskıyı tetiklemeye yetmeyebileceği görüşümüzü koruyoruz, ancak daha fazla yabancı yatırımcının hükümet politikalarının tahmin edilebilirliği ve etkinliği konusunda Moody's'in endişelerini paylaşması durumunda, sermaye çıkışları riski konusunda rahat değiliz" dedi.

UBS ise Türkiye için ağırlığı artır tavsiyesini sürdürürken, dolar/TL'de 2016 sonu için 3.10 seviyesini hedef gösterdi

 

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Halkbank'da gece yarısı doları 3.72'den alanların peşine düşmeyen devlet soğanın ensesinde

Ekonomi

SGK'dan prim borçlularına yeni hak

Ekonomi

Türk Lirası en çok Seyşeller karşısında eridi

Ekonomi

Berat Albayrak'tan soğan açıklaması

Ekonomi

İDO'dan sonra TURYOL: Her an kontak kapatabiliriz

Ekonomi

870 beyaz et üreticisi kepenk kapattı! Gerekçe...

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası: Bazı ülkeler sert bir şekilde etkilenecek

Ekonomi

Diyanet'in bütçesi ne kadar arttı?

Ekonomi

Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

Ekonomi

Türkiye, yurt dışı varlıklarını kaybediyor

Ekonomi

TL haftaya nasıl başladı?

Ekonomi

Mahkemeden tüketiciyi sevindirecek, müteahhiti üzecek gelişme