Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

DTK: Halkın hayır demesi için çalışacağız

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkan Leyla Güven, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Güven, AKP’nin içte ve dışta yürüttüğü yanlış politikalardan kaynaklı Türkiye’yi kaosa sürüklediğini söyledi. “Anayasa değişikliği aslında AKP’nin biten ömrünü uzatmak için ortaya koyduğu bir tezdir' diyen Güven, AKPnin, iktidarı boyunca halklara vaat ettiği hiçbir şeyi yerine getirmediğini kaydetti. 

'ASLA KABUL ETMEYİZ’

Dihaber’in haberine göre Güven, “Türkiye içte ve dışta büyük bir kriz içindeyken anayasayı değiştiriyor. Evet 12 Eylül Anayasası tekçi ve hiç kimsenin sorununa çözüm olmayan bir anayasadır. Bu anayasanın değişmesini biz de istiyoruz. Yıllardır talep ediyoruz. Hatta bu anayasa öyle bir değişmeli ki Kürt sorunu gibi Türkiye’nin temel sorunlarından olan sorunun demokratikleşmesine olanak sağlayan bir anayasa olabilmelidir. Herkesin kendini bulabileceği bir anayasa olabilmeliydi. Biz de o zaman destek verirdik. Ama AKP’nin dikta rejimi için yapılan bir anayasa değişikliğini asla kabul etmeyiz' dedi. 

'MHP KENDİNİ RESMEN FESHETTİ’

Güven, AKP-MHP ittifakına dikkat çekerek, şunları söyledi: “MHP ile anlaşma bir anayasa uzlaşması değildir. Herkesin bunu doğru anlaması lazım. Bir ittifak gelişti. Bu ittifak artık kalıcıdır. Oluşturulan yeni sistemde iki parti tek partiye dönüştürülmüştür. MHP kendisini resmen feshederek fiili olarak AKP’yle birleşmiştir. Ve bu birleşmenin temelleri yakında ortaya çıkacak. Bunun temellerinde Kürt sorunu konusunda uzlaşma ve birlikte hareket etme koalisyonu olacaktır. AKP, MHP ile bir koalisyon oluşturmuştur. MHP bundan sonra bir siyaset yürütmeyecektir. Buradaki uzlaşma noktası nedir. Bunun öncelikle irdelenmesi gerekir. Bu uzlaşma Kürdün katliamı üzerinden yapılmıştır. Çünkü AKP ve MHP Kürt sorunu konusunda farklı düşünmüyorlar.' 

'SİYASET ETİĞİNE YAKIŞMIYOR’

Meclis’te anayasa maddelerinin siyaset etiğine yakışmayan bir tarzda geçirildiğine işaret eden Güven, “Son olarak AKP’li kadın vekilin HDP ve CHP’li kadın vekillere saldırması utanç vericidir. İnsanlık onuruna yakışmayan bir şeydir. Özelikle bir kadından beklenmeyecek bir durumdur. Ama o kadın kendi iradesiyle değil liderinin iradesiyle bunları yapıyor. Ben inanıyorum ki kendi iradesiyle hareket etse böyle bir şey yapmaz' diye konuştu.

'KAMPANYADA ORTAK ÇALIŞMALAR OLACAK’

“Türkiye ve Kürdistan’ın gündemi sadece anayasa değişikliği değildir' diyen Güven, şöyle devam etti: “Bu gündemler çerçevesinde biz çalışmalarımızı yürüteceğiz. Birincisi Sayın Öcalan’ın sağlık durumu ve üzerindeki insanlık dışı tecridinin kaldırılması için çalışacağız. Yine onbinlerce siyasetçimiz şu an tutuklu, bunların serbest bırakılması için uluslararası arenada güçlü bir diplomasi yürüteceğiz. Bütün bu gündemlerin yanı sıra bu dikta rejimi ve tekçi anayasaya 'Hayır’ demek içinde kampanyalar yürüteceğiz. DTK, TJA, HDP ve DBP’nin ortak planladığı çalışmalar olacak. Bu planlamada geniş halk toplantıları yapacağız. Halkın 'Hayır’ demesi için çalışacağız.' 

İlgili Haberler

Politika

HDP'li Kürkçü'den Demirtaş açıklaması

Politika

'Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var'

Politika

İyi Parti'den Mansur Yavaş açıklaması

Politika

3. Havalimanında ölümler devam ederken HDP'li vekilin önergesi iade edildi

Politika

Açlık grevindeki HDP'li Güven'den açıklama

Politika

TÜBİTAK'ta 5 yılda yüzlerce ihraç

Politika

İHD: Muhabirden muhbir çıkmaz

Politika

Kılıçdaroğlu ile Akşener'den ittifak görüşmesi

Politika

Çavuşoğlu'ndan Fransız bakana tepki: Paranın gözü kör olsun

Politika

Bakan Akar, Hakkari'deki patlamanın nedenini açıkladı

Politika

Pakistan: Atatürk modern İslam dünyasındaki en büyük Müslümandı

Politika

NATO'dan Türkiye açıklaması