unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

TSK, AKP propagandası yapamaz!

03.06.2018 13:17

2. Ordu Komutanı Korg. İsmail Metin Temel, her şeyden önce TESKin düzenlediği iftar programına katılmamalıydı. Zira açık ki o iftar herhangi bir iftar değildi, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenmiş bir seçim propagandası iftarıydı.

Hadi katıldı, Erdoğan ana muhalefet partisi CHPnin cumhurbaşkanı adayını Muharrem İnceyi Çırağa dükkân emanet edilmez. Siyasetin çıraklarına da Türkiye emanet edilmez. derken, gülerek, memnuniyetini göstererek alkışlayamaz!

Zira o alkış, üstünde üniforması varken, siyasi taraf belirleme anlamına gelmektedir.

Oysa TSK İç Hizmet Kanunu Madde 664 çok açık bir şekilde subaylara siyasi konuşma yapmalarını, siyasi telkin ve öneride bulunmalarını, yasal ve yasa dışı  kurulmuş  bulunan  siyasi amaçlı parti, kuruluş, dernek ve örgütlerden herhangi biri  hakkında propaganda yapmalarını yasaklamıştır!

İç Hizmet Kanunu duruma uygun daha pek çok madde içeriyor, uzatmayalım…

TERÖRLE MÜCADELE BAHANESİ

CHPnin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de 2. Ordu Komutanının bu tutumu karşısında o komutanın apoletlerini sökeceğim dedi. Açık ki bu, seçildiğinde o komutanı görevden alacağı anlamına geliyordu. Zira hukuken apolet sökebilmesi mümkün değil.

Yıllarca askeri vesayet şikâyeti yapan Erdoğan ise 2. Ordu Komutanının alkışını şöyle savundu: Bunun genel başkanı, Zeytin Dalı Operasyonu başladığında yeri göğü inletiyordu. Kahraman askerlerimiz teröristlerden 4 bin 500ünü imha ederek Afrine girdi. Bu kahramanların başında Metin Temel Paşamız var mıydı? Aklınca bunun intikamını alıyorlar. Baktılar ki bize diş geçiremiyorlar, terörle mücadele kahramanlarımıza saldırıyorlar.

Siyaset dünyasında Erdoğanla paralel olarak Temeli savunan, yine terörle mücadele bahanesiyle Temele saldırmak PKK destekçiliğidir şeklinde propaganda yapanlar oldu.

24 Haziran yarışı adına bu propagandaların yapılması yanlıştır. Yanlışa yanlış denilmedir. Tıpkı Genelkurmay Başkanı Hulusi Akarın adaylık baskısı için Abdullah Güle gitmesinde olduğu gibi.

Yanlışı vatan, millet, Sakarya diyerek ve terörle mücadeleye bağlayarak savunmak, ikinci bir yanlıştır. Zira TSK komutanları açısından ölçü terörle mücadele olamaz, zira her komutan kendisine verilen görevi yapar. O görev onu dokunulmaz kılmaz.

AKARIN AÇTIĞI YOL

Hulusi Akarın nikah şahitliğiyle ve AKP icraatının açılışını yapmasıyla açtığı yol, TSK için vahim bir yoldur.

Tillo mollalarını ziyaret eden komutanlar, üniformalarıyla camide namaz kılan komutanlar, umre yapan komutanlar, Cübbeli Hocayla poz veren komutanlar, Atatürk düşmanı Nuri Pakdili ziyaret eden komutanlar, Necip Fazıl hayranı komutanlar, AKİTe taziyede bulunan komutanlar…

Dahası FETÖden boşalan yerlere başka tarikatların yerleşmesini izleyen komutanlar…

Ve en sonunda Erdoğanın bir başka cumhurbaşkanı adayını eleştirmesini keyifle alkışlayan komutanlar…

24 Haziran TSKdeki bu vahim gidişatı da düzeltmek için bir fırsattır.

KAZANANA KADAR SEÇİM BİR TÜR FAZŞİZMDİR

Erdoğanın Temelin alkışladığı o konuşasında pek üzerinden durulmayan bir sözü daha oldu.

Çırağa dükkân emanet edilmez. Siyasetin çıraklarına da Türkiye emanet edilmez. diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürmüştü: Siyasette hiçbir başarısı, hiçbir tecrübesi olmayanlara ülkenin yönetimini asla veremeyiz.

İşte Temelin alkışından daha vahimi burasıdır, Erdoğanın İnceye ülkenin yönetimini asla veremeyiz demesidir!

Buradaki veremeyiz sözcüğünü, AKPye 1 Haziran-7 Kasım sürecinde dahil olan Tuğrul Türkeşin şu açıklamasıyla birlikte ele almalıyız.

Şöyle diyor Tuğrul Türkeş: Hem Erdoğana hem de AK Partiye oy vermek lazım, olmazsa Türkiye tekrar seçime gider.

Türkeşe önemle belirtelim: Kazanana kadar seçim yapmak demokrasi değildir, iyi bildiği bir tür faşizmdir!

 

Eğitim